Zoe & Me

Napísanie tohto článku si muselo počkať omnoho dlhšie, ako by som chcela, posledné týždne totiž boli neskutočne nabité povinnosťami. Ale tak to už pracovité ženy majú. Autíčko, ktoré by som vám chcela v tomto poste predstaviť, je však presne pre nás. Ubehané, zaneprázdnené, moderné ženy, ktoré okrem svojho najbližšieho okolia myslia aj na životné prostredie. Renault ZOE je totiž plnokrvne elektrické mestské autíčko, ktoré síce nie je len pre ženy, no ja som si ho náramne užila.

V týždni, kedy som Zoe dostala na vyskúšanie, som bola trochu nešťastná. Musela som totiž na dva dni letieť na Východ kvôli článku, takže som si toto modré žihadielko musela skúšať o dva dni kratšie. Moja prvá myšlienka samozrejme smerovala k tomu, aby som za prácou cestovala práve so Zoe, no keď máte v rukách elektrické auto, chce to trochu plánovania. Renault Zoe prejde v normálnych podmienkach do 300 km na jedno nabitie, v tých ideálnych testovacích vraj až 400. Mne to vychádzalo ešte o trošku menej, keďže som sa nijako neobmedzovala, nešetrila baterku a púšťala si v teple klímu naplno. V Bratislave sa totiž elektromobil nabije kdekoľvek celkom rýchlo – na rýchlonabíjačku si ho môžete pripojiť zakaždým, keď si odskočíte na stretnutie či na obed v nákupnom centre.

Dlhšie cesty si však naozaj treba dobre premyslieť. Cesta po diaľnici vyššou rýchlosťou vybije Zoe rýchlejšie, ako mestské ulice, takže za približne 550-kilometrovú trasu by som musela stáť na dobitie asi aj dvakrát. A aj keď na Slovensku nabíjacie stanice stále pribúdajú a sieť sa rozširuje, dosť by ma to spomalilo a nestihla by som na miesto doraziť včas. Takže som si radosti so Zoe nechala výlučne na mesto, kde sa táto francúzska modemoiselle cíti ako doma.

Hoci v Európe sa (veľmi dobre) predáva už niekoľko rokov, na náš trh prichádza Zoe až teraz a ja sa veľmi teším na to, že ju budem v uliciach vidieť častejšie. Má oblé krivky, moderný no zároveň nadčasový dizajn, niekoľko skvelých technických vychytávok a hlavne, je nadovšetko praktická. Zmestí sa do malých parkovacích miest, ľahko sa s ňou kdekoľvek otočíte, vopcháte do nej prekvapivo veľa vecí (kufor má omnoho väčší, než som čakala!) a bezpečne vás dostane kamkoľvek. Je to taká šarmantná mestská parťáčka, ktorá každý deň pohladí vaše svedomie, keď vám pripomenie, že jej tankovaním a používaním neničíte túto planétu. Áno, som presvedčená, že elektrické autá budú onedlho podobným trendom ako slow fashion, bio kozmetika či zero waste. Život úplne bez áut je niekedy ťažký, nie stále sa dá všetko vybaviť bez nich, a práve alternatívny pohon sa stáva stále väčšou súčasťou boja proti emisiám a využívaniu neobnoviteľných zdrojov.

Čo podľa mňa Zoe možno ešte trošku chýba, sú všetky elektronické asistenty a doplnky, ktoré v autách, aj v Renaultoch, nájdeme už čoraz častejšie. Rada by som v nej našla napríklad sledovanie slepého uhla, adaptívny tempomat či udržiavanie v jazdných pruhoch, ale napríklad aj head-up displej či elektrické nastavenie sedadiel. Všetky z týchto zatiaľ Zoe nemá, no na druhej strane je vďaka tomu o niečo dostupnejšia ako konkurenčné elektrické vozidlá, čo je veľmi veľké plus. Má však dobrú a nápomocnú zadnú kamerku, aj keď si určite pomyslíte, že na takom malom aute snáď musím vedieť parkovať aj bez nej. Áno, no práve kamerka vám veľmi pomôže, keď napríklad vychádzate z parkovacieho miesta, kde stojíte medzi väčšími autami. Doplní vám výhľad a vy môžete vycúvať oveľa bezpečnejšie.

Mne sa veľmi páčili aj dizajnové detaily ako modré lemovanie v svetlách a v interiéri, špecifický „Zoe“ motív na priehradke spolujazdca či v čalúnení na strope alebo inciály Z. E. na riadiacej páke („Zoe Elektric“). Veľmi ma bavilo aj nabíjanie vpredu, „zástrčka“ na elektriku sa totiž skrýva pod znakom Renault v strede kapoty. Keby vás zaujímala aj cena, Zoe Elektric začína na 30 900 eur.

 

Outfit: sako, šaty – Answear.sk, lodičky – Topankovo.sk, náušnice – Aliexpress, okuliare – Neovízia Optika