Ženské ambície

Tento článok som mala v hlave už poriadne dlho, no trvalo mi, kým som sa znova dostala k písaniu a kým som si rozmyslela, ako to celé napísať, aby sa nikto príliš neurazil 😀 Vážnejšie témy to majú vo zvyku, no povedala som si, že keď na písanie blogov nemám už toľko času ako kedysi, nech aspoň tie blogy povedia svetu niečo viac, ako len opis môjho nového outfitu.

Takmer celý marec som strávila písaním o prezidentských voľbách. Chodila som na rôzne diskusie, rozhovory, stretnutia… A hoci s celkom veľkými problémami, no nakoniec som sa dostala aj na legendárne oslavy MDŽ našej najväčšej vládnej strany. Veď viete. Tie, kde každý rok vystupuje Desmod, tanečníci či Helenka Vondráčková a kde sa „preceda“ predvádza ako šarmantný vtipkár s iskrou v oku. Tento rok tá iskra síce až tak nežiarila, mňa však na celej akcii zaujalo niečo iné. V Bratislave sa totiž k poslancom pridala aj Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu. Inak rozvedená matka, profesionálna politička, s ktorou síce v názoroch ani postojoch nesúhlasím, ale inak som ju brala ako celkom normálnu sebestačnú modernú ženu. Až kým na pódiu v NTC nezačala hovoriť, ako obdivuje manželku pána Šefčoviča, ktorá celé roky tak úžasne stojí za svojím manželom a podporuje ho. A potom sme sa dozvedeli, ako pani Šefčovičová doma varí, robí všetky domáce práce a žehlí manželovi košele, kým sa on na ňu milo usmieva z gauča. Naozaj. Nič viac a nič menej.

Aj ja som žena. Aj ja budem manželka, neskôr možno matka. A stále nechápem, ako sa v roku 2019 môžeme stále vraciať k stredovekým predstavám, že žena má stáť v kuchyni a starať sa o deti (ktoré už Šefčovičovci majú mimochodom dávno dospelé) a muž ide robiť kariéru a zarábať peniaze. V dnešnom svete to predsa funguje už dávno úplne inak. Pokiaľ si takú cestu nevyberie samotná žena.

A to ma privádza k hlavnej téme, o ktorej som s vami dnes chcela hovoriť. Ambície. K tomu, čím budeme chcieť byť a aké budeme osobnosti, keď vyrastieme, nás vedú odmalička rodičia, naše okolie i škola. A sčasti sa formujeme aj samy, ak máme odvahu ísť si za svojím a vybrať si vlastné záujmy a koníčky mimo toho, čo nám navrhnú rodičia. Moju sestru napríklad rodičia prihlásili na husle, vydržala na nich asi tak rok a potom si išla svojou cestou. Už ju viac nenútili. Keďže sme boli doma dve dievčatá, z hračiek sme najčastejšie dostávali bábiky, Barbie a podobné veci. Rodičia v nás však rozvíjali aj logické myslenie a iné záujmy – kupovali nám lego, puzzle a rôzne hry, ocino nás púšťal hrať sa na prvom počítači, neskôr som s ním chodievala na rybačku aj s vlastnou udicou 🙂 U nás jednoducho mohol robiť každý všetko a roly sa nijako nerozdeľovali. Taký vzor sme mali aj u rodičov a dokonca starých rodičov – obe moje babky boli silné, inteligentné, samostatné ženy, ktoré popri výchove detí mali aj slušnú kariéru a všetko zvládali s nadhľadom.

Dnes sa však trend akoby začínal obracať. Zas prichádza do módy „hľadanie si dobrého chlapa“ – nie takého, ktorý vás bude mať rád, bude vás rešpektovať a bude vám oporou, nie nie. Takého, ktorý sa o vás „postará“. Aby ste vy nemuseli v ideálnom prípade ani dokončiť školu, a ak áno, tak len formálne, lebo život už máte dávno zabezpečený. Precestujete s ním svet, budete bývať v luxusných hoteloch, spravíte si dieťatko, budete hrdá rodinka. Budete sa tváriť, že s ním „podnikáte“ a no a čo, že ste vlastne v živote ešte nikdy nestihli normálne pracovať? Veď stále môžete byť ešte aj „influencerka“, ak to dobre vyjde. A ak sa to celé rozbije, ostane vám len dieťa, oči pre plač a kopec trápnych „motivačných“ citátov na Instagrame…

Neberte ma v zlom, rodina je úžasný cieľ a ja sama obdivujem ženy, ktoré sa rozhodli založiť si rodinku aj v skorom veku, lebo veď mladí rodičia sú super. No je mi trochu smutno, ak vidím, že dievčatá a ženy strácajú akékoľvek ambície postarať sa najprv samy o seba, kým postúpia o krok ďalej. Keď nemajú snahu budovať si niečo, na čom si budú môcť postaviť život a celú osobnosť. Keď sa ich najväčšími ambíciami stávajú dovolenky, návštevy u kaderníka alebo pravidelné sedenia u „pani doktorky“ so striekačkou v ruke. V horšom prípade dievčatá rezignujú a radšej budú žiť z mála, ktoré zabezpečí manžel pre celú rodinu, akoby mali k tomu trochu dopomôcť. Lebo aj to málo je pohodlnejšie.

Nebudem však iba negatívna. Slovensko aj svet sú plné neuveriteľne inšpiratívnych a ambicióznych mladých žien, ktoré svojimi skutkami doslova menia svet. Venujú sa záchrane prírody, pomáhajú vo vojnových zónach, píšu o najzložitejších témach, vychovávajú dobrých ľudí z ďalšej generácie, bojujú proti bludom na interente, bojujú za ľudské práva či vytvárajú protiváhu mužskej politickej reprezentácii. Ženy sú schopné rovnako veľkých vecí, ako muži. Ba dovolím si povedať, že toho zvládnu možno aj viac. Ženy v sebe totiž skrývajú nekonečnú silu, odhodlanie, odvahu, ale i nežnosť, pochopenie, empatiu a ľudskosť, ktorá niekedy mužom trochu chýba.

Ženy na svete nie sú len na to, aby vyprážali rezne a boli mužom poruke vždy, keď potrebujú. Aj my máme svoje sny, túžby, názory, ambície. A všetci múdri muži to už dávno vedia. So ženou, ktorá nikdy neodvráva a nemá vlastnú hlavu, im síce môže byť ľahšie, no po čase sa zákonite začnú nudiť. Predstavte si, že by ste vy žili s partnerom bez vlastného názoru a ambícií. No vidíte.  Pozrite sa, koľko frajeriek vystriedal George Clooney. No zobral si Amal, lebo u nej mohol obdivovať viac než len jej krásne dlhé nohy.

Ak preto náhodou práve rozmýšľate, akú školu si vybrať či čo robiť po štátniciach, prijmite moje povzbudenie: bojujte. Za seba, za lepšiu budúcnosť, za krajší svet, za zdravšiu planétu. Nevyberte si tú najľahšiu cestu, lebo človek si skutočný charakter vybuduje najlepšie vtedy, keď prekonáva prekážky. Každý zvládnutý problém vás urobí silnejšou. Verte v svoje schopnosti, nevzdávajte sa, majte samy seba radi. Nepodriaďujte sa svojim partnerom, aj keď ich milujete. Lebo láska funguje aj vo vyrovnanom vzťahu, verte mi. Ženy a muži sa musia dopĺňať, pomáhať si, rešpektovať sa navzájom a robiť kompromisy. Vtedy budeme všetci silnejší a šťastnejší.

Outfit: sukňa – Answear.sk, sako – F&F, kabelka – Deichmann, topánky – Answear.sk, blúzka – Gate