Zebra on the Castle, part II

As I told you earlier, my summer was for a big part about travelling and writing, and combining these two activities. And since nobody likes to travel to nice places alone, I took my friends with me to enjoy a nice day. In this post I´m showing you another 2 castles in Eastern Slovakia – Jasenov and Velky Kamenec. The first and bigger one is near Humenne and stands on a hill in the woods above the village. You have to walk quite a steep hill for about 30 mins to get there, but you´re rewarded by wonderful views and a nice place to relax. Velky Kamenec, on the other hand, is not hidden at all. It lays on a little hill in the middle of the village and you can see it from afar. When you walk up even steeper hill, you can see why they chose this place to build a castle. It seems you can see the whole world from there, although it is just three countries – Slovakia, Hungary and Ukraine.

Ako som vám už písala, moje leto bolo z veľkej časti aj o cestovaní a písaní, a spájaní týchto dvoch činností. A keďže nikto necestuje na pekné miesta sám, aj ja som so sebou volala priateľov stále, keď mohli, aby sme si spolu aspoň spravili pekný výlet. V tomto poste som sa vám rozhodla predstaviť ďalšie 2 zo zemplínskych hradov, Jasenov a Veľký Kamenec. Prvý a väčší z nich nájdete veľmi blízko pri Humennom, nad obcou Jasenov. Je schovaný na vrchole kopca v lesoch, musíte k nemu vyliezť po celkom strmej lesnej ceste. Na jej konci vás však čaká výnimočný výhľad na celé okolie. 
Druhý z hradov, Veľký Kamenec stojí na malom kopčeku nad dedinou Veľký Kamenec, blízko slovensko-maďarských hraníc. Keď na neho vyleziete, dedinu, ale i celé šíre okolie máte ako na dlani. Uvidíte až do Maďarska, a myslím, že aj na Ukrajinu. 

 

 

 

 

 

 

 

I was wearing:
dress – H&M (Conscious Collection)
shoes – Primark
bag – Primark
necklace – Six
hat – Gate

 

Jasenov:

 

 

 

 

 

 

Veľký Kamenec: