Working for The New York Times

The New York Times is like a journalistic Bible. Any journalist in the world would tell you that. Imagine my surprise on the normal weekday evening when I got the phone call telling me I could be helping The New York Times journalist, who would come to Bratislava to do some reporting. I had no idea who he was or what was I going to do, but that didn’t matter really, it was The NY Times, right? I immediately said yes, of course.
Ever since I decided to become a journalist one day(and it was some time ago), I wanted to wplive in NYC. It’s the most exciting city in the world. And The NY Times are the best newspaper in the world, at least for me. I love reading their articles about anything – from world news to fashion or travelling. Therefore I couldn’t be more happy to help them with the reporting.
There is nothing better for a young person than practice. In any field. And I tried to learn everything I could from Nick Kulish, who came to Slovakia to write about our feelings toward the euro fund and our lending to Greece. I know this post is very long, and I appologise, but I wanted to share this with you so much! I got my name in The New York Times(!) and I have to thank Ms. Balogová, Mr. Kulish and God to give me the chance. Nick, thank you for being so patient with me:)
You can read Nick’s article here:


The New York Times sú niečo ako Biblia pre žurnalistov. Na tom by sme sa zhodli takmer všetci. Ja sama snívam o tom, že budem pracovať pre tieto legendárne noviny už odkedy som sa prvýkrát rozhodla, že budem novinárkou(čo bolo veľmi dávno). Viete si teda predstaviť môj úžas a prekvapenie, keď som dostala telefonát, v ktorom sa ma opýtali, či by som mohla pomôcť americkému novinárovi z The NY Times, ktorý príde na Slovensko pracovať na svojom článku(novinárskom prejave)! Neverila som svojmu šťastiu až do chvíle, kým mi nezavolal Nick a neopýtal sa, či mu naozaj chcem pomôcť:) 
Ďakujem Beate Balogovej a Nickovi Kulishovi za to, že mi dali šancu. Článok, na ktorom sme pracovali celý týždeň, si môžete prečítať tu:

http://www.nytimes.com/2011/10/08/world/europe/slovakia-is-key-to-survival-of-euro-currency-zone.html?_r=1&hp

A nezabudnite čítať až do konca, tam nájdete aj moje meno!:)) Ak by ste sa chceli akýmkoľvek spôsobom aj vy vyjadriť k téme eura na Slovenku, pokojne nám píšte! 

Feel free to comment on the euro topic, too!:)

Mirka

Nicholas Kulish from The New York Times and me in Bratislava
Photos by: Josef Polleross