When Diamonds Come to Life

I’m going to be honest today. I never understood the famous song „Diamonds are a girl’s best friend“ mainly for one reason. I’ve never had any, I probably won’t have any at least for a very long time, so I didn’t get this big hype around the glamorous stones. Of course I always loved all the beautiful jewellery, especially the royal pieces, but they are pretty much as unreachable to me as the royal castles. So, when I got an invitation to go and see how the diamond jewels get made first hand, I accepted it from a pure curiosity.

The ALO diamonds HQ in Prague is based in a completely inconspicuous building. Light stone, modern looking, standing on a corner of a street in a wider center, avoiding all the glamour and tourists. As soon as I walked in the doors, however, I knew this is not a common place. The not-so-everyday security was just the beginning. The extremely safe entrance was followed by a glossy top floor serving as a showroom. Despite having all men at the helm, the interior of the showroom was very feminine, soft and chic. It was anything BUT inconspicuous, to tell the truth. Peacock feathers, floral wallpapers, glossy furniture, baroque style… And all this glamed up by the most beautiful things possible – perfect diamond jewels. Although I never gave too much thought to luxurious jewelry, I must admit I was hypnotized by the beauty of these precious necklaces, earrings and rings. Diamonds, emeralds or saphires in all shapes and colors you can imagine. I admit I tried everything I could and imagined what it would be like to wear these beauties every day 😀 Not the worst idea in the world…

Nevertheless, the most interesting part of the trip for me lied a couple of floors below. When I tried to imagine a diamond jewels workshop, I always imagined white, sterile place full of stern people in white coats. The place I found here was anything but. It was warm, friendly, normal. Wooden tables, classic tools and music joining their sound from the next room. This was the place where diamond dreams came to life, created by jewellers and masters of their craft. I learned how every part of the jewel gets made and watched how sketches and ideas got their form in the hands of gifted jewellers.

When you want to make a jewel, first you need to decide on the materials you want to use and draw a sketch. Then you have two options. Either you form a jewel out of gold, add the stones and have it polished to perfection, or you make a model out of wax. This model allows you to see how the piece would look even before the whole production and you can even make some changes if there’s something you don’t like. The wax model is then put into the plaster, which creates a hole in the shape of the model when the wax is melted. The whole is then filled with gold and voilá! The jewel is born.

I was awed by the intensity and care that jewellers in the workshop put into making every little piece of the collection. They took care of every little curve and tweak, putting so much attention and love into the whole process. They continue the love and devotion which the lead designer and the owner of the company Alojz Rysavy puts into designing the pieces and choosing the right stones. He’s the one that tours the world to find the most beautiful diamonds and gemstones, only to share them with his customers later. I’m not sure I’d be able to give up these beauties so easily myself :))

If you’re not in Czech or Slovak republic and happen to find yourself in Miami, you can find a little sparkly inspiration in one of ALO diamonds boutiques.

 

Pamätáte sa na moje posty na Facebooku a Instagrame spred pár týždňov, keď som vás so sebou zobrala na výlet do Prahy a fotila sa s krásnymi drahými šperkami? Konečne som opäť mala čas sadnúť si k písaniu a prinášam vám reportáž z miesta, na ktoré sa len tak ľahko bežný smrteľník nedostane. Nie žeby som nebola bežný smrteľník, ale vďaka mojej práci a skvelým organizátorom z ALO diamonds sa mi to výnimočne podarilo, a o svoje zážitky sa teraz chcem podeliť aj s vami.

Keď mám byť úprimná, nikdy som úplne nepochopila pesničku „Diamonds are a girl’s best friend.“ Ani keď to spievala dokonalá Marylin, ani keď o diamantoch spievala Rihanna. Má to jeden prozaický dôvod. Nikdy som žiadne diamanty nemala, a s veľkou pravdepodobnosťou ešte veľmi dlho ani mať nebudem, takže sa ma to nadchýnanie nad drahými krásnymi kamienkami dotýkalo len veľmi okrajovo. Jasné, že som sa od malička rozplývala nad nádhernými šperkami, najmä tými kráľovskými, ale pravdepodobnosť, že by jeden z nich skončil v mojej šperkovnici je asi rovnaká, ako že raz budem bývať v kráľovskom zámku :). Takže keď som dostala pozvánku do výrobne dokonalých diamantových šperkov v Prahe, prijala som ju z čistej nefalšovanej zvedavosti.

Pražské sídlo ALO diamonds je ukryté vo veľmi nenápadnej budove, ktorá zvonku neprezrádza vôbec nič o pokladoch skrývajúcich sa vo vnútri. Budova zo svetlého kameňa s jednoduchým dizajnom stojí na rohu bežnej pražskej ulice, kde sa nenápadne vyhýba turistom i prehnanej pozornosti. Akonáhle som však vošla do dverí, vedela som, že toto miesto klame telom. Dôkladné bezpečnostné opatrenia na prízemí boli len začiatok. Extrémne bezpečný vchod nahradilo honosné vrchné poschodie, ktoré slúži ako luxusný showroom.

Napriek tomu, že tejto spoločnosti šéfujú samí chlapi, interiér showroomu bol veľmi ženský, extravagantný a štýlový. Popravde, bol všetko len nie nenápadný. Pávie perá, kvetinové tapety, lesklý nábytok, ozdobné kryštálové lustre, barokové vzory… A všetko z toho doplnené najžiarivejšími vecami na svete – dokonalými šperkami z drahých kameňov. Hoci som nikdy nad luxusnými šperkami nerozmýšľala vo veľmi reálnej rovine, musím uznať, že v takejto blízkosti ma úplne zhypnotizovali.  Diamanty a drahokamy vo všetkých tvaroch a farbách, aké si dokážeme predstaviť. Priznávam, že som si vyskúšala všetko, čo som mohla a predstavovala si pritom, aké by to bolo nosiť takéto veci na tele každý deň 🙂 S hodnotou, ktorú niektoré z nich majú, možno aj celkom nebezpečné 😀 Ale najhoršia predstava na svete to určite nebola…

Najzaujímavejšou časťou výletu na nás však čakal o pár poschodí nižšie. Keď som si pred touto návštevou snažila predstaviť dielňu na výrobu diamantových šperkov, moje predstavy zahŕňali sterilné prostredie, biele plášte a vážnych, sústredených klenotníkov. Miesto, ktoré som našla tu, bolo však úplne iné. Táto dielňa bola milá, priateľská a… taká normálna. Drevené pracovné stoly, klasické šperkárske nástroje a hudba, ktorá dopĺňala zvuk nástrojov z vedľajšej miestnosti. Našla som miesto, kde sa diamantové sny stávajú skutočnosťou, vytváranou klenotníkmi a majstrami v rôznych remeslách. V dielni nám ukázali každú časť výroby luxusného šperku a na vlastné oči sme mohli vidieť a neskôr zdieľať s vami, ako nápad naberá konkrétnu formu v rukách talentovaných klenotníkov.

Keď chcete vyrobiť šperk, najprv sa musíte rozhodnúť, aké materiály na ňho chcete použiť a nakresliť si prvý návrh. Potom si môžete vybrať z dvoch možností. Buď vytvarujete šperk priamo zo zlata podľa návrhu, pridáte kamene a dáte ho vyleštiť do úplnej dokonalosti, alebo vyrobíte prvotný model z vosku. Voskový model vám umožní vidieť šperk ešte predtým, ako ho naozaj vyrobíte, takže stále môžete spraviť nejaké malé úpravy, ak sa vám niečo nepáči. Voskový model sa potom zalieva sadrou, ktorá po rozpustení vosku vytvorí dieru v tvare daného šperku. Dutina sa vyplní zlatom a voilá! Šperk je na svete.

V dielni ALO diamonds som bola unesená z toho, koľko pozornosti každý z klenotníkov venuje svojej časti výroby šperku. Každá z úloh, ktoré majú na starosti, je precíznym a zložitým remeslom, na ktoré musíte mať trpezlivosť, nadanie a cit, aby ste dokázali vytvoriť každý miniatúrny záhyb či brus. Šperkári v dielni dávajú do svojej práce tú istú starostlivosť a lásku, s akou hlavný dizajnér a majiteľ značky Alojz Ryšavý vytvára každú novú kolekciu. Okrem toho tiež cestuje po celom svete a hľadá najkrajšie diamanty a drahokamy, aby sa z nich potom tešili jeho zákazníci. Neviem neviem, či by som sa ich ja vedela vzdať tak ľahko :)).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

REE_8066

REE_8075

REE_8223

REE_8231

REE_8267