Vzostupy a pády slovenskej módy

Zdá sa, že slovenská móda je ako legendárny Fénix. Zničia ju, no ona nazbiera všetky sily a s veľkou gráciou vstane z popola. Keď len pár dní pred začatím jedného z najväčších módnych podujatí na Slovensku organizátori z ničoho nič zrušili Bratislava Fashion Weekend, pre miestnych tvorcov to nevyzeralo veľmi optimisticky. Stačilo však spojiť sily, dať hlavy dokopy a o pár dní bol na svete úplne nový a jedinečný projekt s názvom Fashion Live!

Toto nové módne združenie s pomocou Slovak Fashion Councilu a Olo Krížovej expresne vytvorilo podmienky na organizovanie nového módneho podujatia, ktoré sa uskutoční 26.-27. októbra v Starej tržnici a v centre Kontakt na Ventúrskej v Bratislave. Vyzerá to teda, že všetky snahy vložené do organizovania BFW predsa len nevyjdú nazmar. Pozitívne je, že na tvoriví ľudia sa na Slovensku len tak nevzdávajú a ani odstúpenie dôležitého sponzora ich len tak neodradí. Móda je predsa živá a niekedy stačí niekoľko dobrých nápadov a odvaha, aby niečo fungovalo.

Škoda len, že sa na nové podujatie nedostali všetci dizajnéri z pôvodného programu BFW. Či už to bolo chybami v komunikácii alebo neochotou jednotlivých strán, netuším, ale jasné je, že každý zo slovenských návrhárov, ktorí na svojich kolekciách pracovali mesiace, robil veľa preto, aby svoju tvorbu nakoniec mal kde odprezentovať. Obľúbený Fero Mikloško si po zrušenom BFW expresne zariadil samostatnú módnu šou vo Viedni, Ida Sandor, ktorá pôsobí v Košiciach sa zas so svojou kolekciou obrátila na organizátorov konkurenčného podujatia Bratislavské módne dni. Mnoho známych slovenských tvorcov, medzi ktorými nechýbajú Boris Hanečka, Lukáš Kimlička, Marcel Holubec, Petra Poórová, Ľubica Poncik, Lenka Sršňová, Jana Kuzmová, internetový obchod Inperia a Ateliér 343 sa však predvedú práve počas podujatia Slovak Fashion Live! Ich prehliadky, ktoré sú sočasťou Black stage-u, budú verejnosti prístupné v priestoroch Starej tržnice v Bratislave a vstup na ne bude voľný. 

Keďže jednou z funkcií BFW bolo i podporiť slovenských dizajnérov a ponúknuť im aj predajný priestor a kontakt s módnymi nákupcami, Fashion Live! sa rozhodla dotiahnuť túto myšlienku do konca zorganizovaním predajných showroomov jednotlivých značiek v priestoroch centra Kontakt na Ventúrskej ulici. Showroomy, v ktorých si budú môcť záujemcovia i nákupcovia jednotlivých butikov či obchodov pozrieť, vyskúšať i kúpiť dizajnérske kúsky, budú otvorené počas celého víkendu.

Ak ste sa aj vy začiatkom októbra tešili na BFW, ponúkam vám možnosť pozrieť sa na zábery novej kolekcie Fera Mikloška z nedávnej prehliadky vo Viedni i pozvánku na podujatie Slovak Fashion Live!, kde okrem skvelých slovenských tvorcov budete môcť vidieť i prehliadku fantastického českého dizajnéra Jakuba Polanku (v nedeľu 27. októbra v Starej tržnici).

PS: Reportáž z druhého veľkého módneho eventu v Bratislave, BMD, vám prinesiem čo nevidieť! 😉

Jesenná kolekcia Fera Mikloška bola opäť elegantná, ženská a noblesná. Možno to bude tou zlatou farbou, luxusnými materiálmi alebo kožušinou, ale myslím si, že sa do priestorov niekdajšieho šľachtického kaštieľa Villy Trebitsch výborne hodila. Mne osobne sa veľmi páčili niektoré strihy, ktoré pôsobia trochu retro – najmä široká kockovaná sukňa, tú si vezmem kedykoľvek, ďakujem! 🙂 zn. hľadám sponzorov

Jakub Polanka bude exkluzívnym hosťom Fashion Live!
foto: FB stránka Fashion Live!