Všetko, čo potrebujete vedieť o okuliaroch

Keď som ešte na začiatku leta zavítala do optiky na klinike Neovízia, mala som len neurčitú predstavu o tom, aké nové okuliare by som asi chcela. Vyberanie rámov je pre mňa už 10 rokov trápenie, s mojou úzkou tvárou totiž väčšinou v optikách nič pekné nenájdem. Podarí sa mi to tak raz za niekoľko rokov, preto som aj svoje obľúbené zelené rámy nosila posledných cca 6 rokov, kým som našla ďalšie, ktoré by mi sadli. V Neovízii som sa však stretla s milou optičkou Zuzkou, ktorá mi toho o okuliaroch povedala viac než všetci odborníci doteraz. Priznávam, aj tu som si mohla vybrať asi iba zo 4-5 rámov, ktoré mi veľkosťou sadli, no práve tu som našla svoje vysnívané modré rámy, po akých som sa obzerala už roky všade, kde som išla. A tak som si povedala, že optičku Zuzku Pisarčíkovú vyspovedám aj pre vás, možno práve v našom rozhovore nájdete opovede na otázky, nas ktorými ste sa zamýšľali už dlho, podobne ako ja.

PS: Ak sa tento rok chystáte na Grape a váš zrak má podobne ako u mňa nedostatky, pri stánku Neovízie (nájdete ho podľa výrazného osvetleného stromu) sa môžete odfotiť a vyhrať 500 eur k dobru na svoju operáciu dioptrií 🙂 

Letná sezóna je v plnom prúde a my čoraz viac času prežívame v slnečných okuliaroch. Vedia si ľudia slnečné okuliare správe vybrať? 

Myslím, že áno. Vďaka mojej práci si oveľa viac všímam, aké okuliare ľudia nosia, aký majú rám, ako im sedia na tvári. A musím povedať, že Slováci majú dobrý vkus. Vedia čo je v trende, čo sa im hodí. Dôležité je, aby sme sa v tom čo si kúpime cítili dobre.

Na čo sa pri výbere slnečných okuliarov máme najviac zamerať? 

Často sa stretávam s tým, že najdôležitejšia je pre zákazníka informácia o UV filtri. Pri slnečných okuliaroch však nejde len o to. Aj lacný model za desať eur, tzv. imidžovky, niekde v obchode môže spĺňať potrebu UV ochrany. Treba však rátať s tým, že samotná kvalita bude zodpovedať cene. Sklíčka sú obyčajne nekvalitne lisované, ľahko sa poškriabu, a cez škrabance ľahko preniká nebezpečné žiarenie priamo do oka. Nekvalitná býva celá úprava, zafarbenie, či materiál. Keď sú na okuliaroch použité lacné materiály, tak sa rámy nedajú v prípade potreby ani upravovať, aby na tvári lepšie sadli.

Aké rôzne sklá si do slnečných okuliarov môžeme vybrať? Ktoré nám oči najlepšie chránia?

V súčasnosti si zákazník môže vybrať to, čo sa mu páči. V ponuke sú rôzne farby skiel či zrkadlových úprav. Pri sklách je ale dôležitý údaj o priepustnosti svetla slnečných skiel. Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Na horách a pri mori môžeme použiť vyššiu kategóriu.

0 – bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)

1 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)

2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%)

3 –tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)

4 – veľmi tmavý filter / vhodný k moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%)

Dôležitá je aj farba samotných skiel. Napríklad modrá je vyložene nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame krátkozrakým ľuďom. Sivá a hnedá farba sú ideálne za volant. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom –znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu. Žltá a oranžová sú zasa vhodné do hmly a na šport, zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle.

Optička Zuzana Pisarčíková

Po niekoľkých rokoch, kedy boli v móde prevažne len veľké „mušie“ slnečné okuliare prichádzajú teraz opäť do módy menšie, užšie rámy s menšími sklami. Je to z pohľadu ochrany očí nejaký rozdiel? Je jedno, aké veľké sklá nás chránia pred slnkom, alebo ani nie?

Čo sa týka vzhľadu okuliarov, múdre je riadiť sa pravidlom: čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu, lebo slnko vie do oka preniknúť z rôznych strán či uhlov.

Je dnes ešte problém vybrať si slnečné okuliare s dioptrickými sklami? Môžu ísť dioptrie do akýchkoľvek rámov?

Dnešná doba je už potrebám zákazníkov plne naklonená a zakúpiť si slnečné dioptrické okuliare nie je žiadny problém. Tiež to, kedy slnečné dioptrické okuliare predstavovali finančnú náročnosť, už našťastie pominulo. Len možno sú tieto informácie málo rozšírené. Stále sa totiž stretávam s prekvapivým výrazom zákazníkov, ktorí slnečné okuliare nenosia, lebo sú odkázaní len na tie jedny – klasické dioptrické. U nás si vie zákazník zakúpiť kompletné slnečné dioptrické okuliare už od 100 EUR a ich výber je pomerne široký, pretože slnečné dioptrické sklá sa dajú zabrúsiť už do väčšiny slnečných rámov.

Existuje nejaký univerzálny rám/typ slnečných okuliarov, ktorý sadne každému? 

Každý sme iný. Tak ako aj každá polovica našej tváre je iná, nesúmerná. Niekedy stačí, že máte jedno ucho posunuté o dva milimetre a už vám okuliare nesedia. Dnes je trendom objednávať okuliare online, alebo vybrať si model, ktorý sa nám páči na niekom druhom. Spoliehať sa na to, že nám sadnú rovnako, nie je veľmi vhodné. Keď si kupujete rám v certifikovanej optike, očakáva sa, že vám vie optik poradiť, usmerniť pri správnom výbere, či okuliare v prípade potreby trochu upraviť.

Keď k vám príde zákazník, viete hneď podľa jeho tváre odhadnúť, čo bude hľadať alebo čo mu poradiť? Aký typ tváre vám pri vyberaní rámov robí najväčší problém a kto to má zase s výberom okuliarov najľahšie?

Z hľadiska už mojich dlhoročných skúseností áno. Niekedy mi stačí pozrieť sa na zákazníka a viem, čo by sa mu hodilo. Najväčší problém s výberom majú zákazníci s užšou tvárou, a naopak, mužský väčší typ tváre. V takých prípadoch strávime so zákazníkom dlhší čas vyberaním toho „pravého“ rámu. Ale nie je to nemožné. Len treba zákazníkovi venovať viac času a poradiť mu, aby odchádzal spokojný. Mirka Vy sama to poznáte. Nedávno ste si vyberali nové dioptrické okuliare. Vzhľadom na Vašu užšiu tvár ste tých modelov vyskúšali niekoľko, kým ste našli ten pravý. Rovnako to je pri slnečných. Hoci, k nim je módny trend benevolentnejší a aj pri užšej tvári väčšie okuliare nie sú taký problém. 😊

Vieme si sami ako zákazníci overiť kvalitu okuliarov?

Overiť kvalitu okuliarov je dnes pre bežného zákazníka už skoro nemožné. Najdôležitejší krok je správne si vybrať očnú optiku. Nie každá známa značka okuliarov je rovnako kvalitná, v niektorých prípadoch je to viac o dizajne a o móde. Mnohé známe spoločnosti však pracujú so skutočne kvalitnými materiálmi. Zárukou kvality na Slovensku je napríklad certifikát Optickej únie Slovenska. V optikách sa tiež k mnohým dioptrickým sklám dávajú certifikačné kartičky, čím si stojí výrobca skiel aj samotná optika za kvalitou predávaného tovaru. Optika, ktorá si potrpí na kvalitu, si potrpí obyčajne aj na vzdelanie a skúsenosti svojich zamestnancov. Mali by to byť vyškolení optometristi alebo optici. Z praxe viem, že v mnohých optikách bohužiaľ nepracuje kvalifikovaný personál, obyčajne ide o zamestnancov, ktorí prešli sériu rýchlokurzov a školení.

S akými najčastejšími problémami chodia ľudia do vašej optiky? Nevedia si vybrať správny rám, hľadajú dobrú radu alebo vám nosia aj skontrolovať svoje staré okuliare, s ktorými niečo nie je v poriadku? 

So všetkým čo ste spomenuli. 😊 Od zakúpenia nového rámu, poradenstvo, opravu, či kontrolu svojich súčasných okuliarov. Tiež zákazníci prídu keď chcú rám vhodne nastaviť, lebo im úplne nesedí, čo zistia až nosením.

Akú životnosť majú bežné dioptrické sklá? Ako často ich treba meniť a ako spoznáme, že je už čas ich vymeniť, pokiaľ sa nám nezmenia samotné dioptrie? 

Je to veľmi individuálne. Závisí od samotného nositeľa a jeho starostlivosti o okuliare. Niekomu vydržia rok a niekomu aj štyri. Preto je dôležité čistiť sklá čistiacimi prostriedkami a handričkami určenými práve na to. Najčastejším signálom na výmenu okuliarov je však poškriabanie povrchu skla, čo zhoršuje kvalitu videnia. Alebo začne na okuliaroch schádzať antireflexná úprava. Vtedy je najvyšší čas zájsť do očnej optiky.

 

  • Medzitým som vám už o svojich nových okuliaroch písala, takže viete, že u mňa to vyhrali svetlomodré rámy Vogue v podobnom hranatom štýle, ako som nosila posledné roky. Pomohla mi ich nájsť a vybrať práve Zuzka a v poslednom kole som sa rozhodovala medzi nimi a jednými krásnymi slnečnými okuliarmi v sivej farbe, ktoré tu tiež môžete vidieť na fotke. Na slnečné dioptrické okuliare dnes nedám dopustiť a keď som si ich minulý rok dala prvýkrát vyrobiť, zmenilo mi to život, vážne. Ale ďalšie v poradí u mňa asi budú nejaké pekné zrkadlové s polaroizovanou vrstvou 🙂 Aké okuliare toto leto nosíte vy? – Mirka