To najlepšie a najhoršie z Bratislavských módnych dní 2013 (jarná časť)

V uplynulom týždni sa v bratislavskom Double Tree by Hilton hoteli konala jarná časť 8. ročníka Bratislavských módnych dní. Už sa mi ani nechce veriť, že niekedy bývali aj v inom hoteli :). Tri večery strávené na prehliadkach slovenských a českých dizajnérov mi priniesli veľa zážitkov (aj veľa práce), o ktoré som sa chcela podeliť aj s vami. Tak ako v minulosti, aj tentoraz niečo vyšlo a niečo až tak veľmi nie, ale kto neskúsi, nič nemá, však?

Bratislavské módne dní sú podľa mňa veľmi dobré podujatie, najmä pre slovenských módnych tvorcov, ktorí to v našich ekonomických a spoločenských podmienkach nemajú vôbec ľahké. Najmä tí, ktorí tvoria ozajstné umenie, pretože väčšinou obyvateľstva (a potencionálnych zákazníkov) zostávajú často nepochopení… Veľmi oceňujem, že BMD sa snažia dať priestor veľmi rôznorodým módnym tvorcom a platformám. Propagujú síce komerčné butiky, ktoré by tam pre mňa vôbec nemuseli byť, keďže predávajú kolekcie svetových značiek a nie svoje vlastné, ale chápem, že z niečoho žiť musia. Na druhej strane však komerciu vyvažujú talentovanými domácimi dizajnérmi, ktorí si zaslúžia miesto na prezentáciu i pozornosť, ktorú vďaka BMD dostanú.

Okrem toho BMD prezentuje tvorbu známych slovenských a českých návrhárov, miláčikov našej „smotánky“, ale zároveň podávajú pomocnú ruku i menej známym tvorcom a mladým začínajúcim dizajnérom, ktorí majú čo ponúknuť.

Tento rok boli BMD naozaj pestré. Našli sa tam gýčové lacne pôsobiace modely, ale i ozajstné dizajnérske skvosty. Najmarkantnejším prvkom prehliadok však pre mňa bolo neustále sa objavujúce kopírovanie a vykrádanie nápadov svetových návrhárov. Keby to aspoň naši dizajnéri trochu premysleli a spravili trošku nenápadnejšie, vybrať si však najznámejšie kúsky vyskakujúce zo strán všetkých módnych magazínov je podľa mňa však prinajmenšom trochu trúfalé. Inšpirácia je jedna vec, ak sa však niekto profiluje ako módny tvorca, mal by podľa mňa prísť s vlastnými nápadmi, nie kopírovať idey iných. Nič v zlom.

Tak sa stalo, že na móle v Double Tree by Hilton sa objavili jednoduchšie a zrejme lacnejšie spracované kópie najznámejších modelov značiek Dolce & Gabbana, Christian Dior či Gucci a niekedy to vyzeralo tak trochu ako na prehliadkach veľkých módnych reťazcov, ktoré známe modely návrhárov kopírujú každú sezónu jedna radosť.

Vykrádacie práce však vyvažovali elegantné, originálne a krásne modely našich i českých tvorcov, ktoré priniesli pestrú paletu aktuálnych trendov i „trvaliek“. Medzi moje obľúbené patrili línie Veroniky Kostkovej, Taťány Kovaříkovej, Kateřiny Geislerovej, Libora Komosného, Přemysla Hytycha a PBL Prague. Zaujala ma aj čierno-biela kolekcia Slavomíry Vlasovej, v ktorej mi prekážal len jeden použitý materiál, ktorý trošičku kazil dojem inak veľmi ucelenej línie. Som tiež veľmi rada, že Lukáš Kimlička konečne nechal flitre a cvoky doma a pohral sa trochu s farbami. Trošku ma sklamalo, že som v jeho kolekcii tiež cítila silnú „inšpiráciu“ známymi svetovými kolekciami (ehm, Gucci), aj keď Lukáš dokázal dať šatám svoj vlastný rukopis.

Čo sa týka cien pre najlepších dizajnérov, porota ocenila dvoch tvorcov, ktorí by nemohli byť viac odlišní, ani keby chceli. Cenu za najväčší prínos pre slovenskú módnu scénu získala Jana Pištejová, ktorá podľa mňa pozitívne vplýva iba na slovenskú ekonomiku, ak sa jej modely dobre predávajú. Podľa toho, koľko „celebrít“ ju zbožňuje, je to celkom možné. Ale inak…Neviem. Libor Komosný získal Dunajskú perlu ako nový objav na našej módnej scéne, a musím povedať, že to sa porote podarilo, aj keď Libor už nie je až taký nováčik.

Pozitívom tohtoročných BMD je, že sa konečne rozhodli využiť svoj vplyv na dobročinné účely. Libor Komosný, Veronika Kostková a Taťána Kovaříková pomohli chorým deťom a venovali každý po jednom modeli do charitatívnej dražby, z ktorej výťažok poputuje organizácii Plamienok.

Tu si môžete pozrieť prehľad toho najlepšieho a najhoršieho, čo sa objavilo na 8. ročníku BMD (nie je to v žiadnom poradí):

Lukáš Kimlička

Monika Vontszemuová
Kateřina Geislerová

Jana Pištejová

Libor Komosný

Zlatica Hujbertová a jej šaty pre princezné 🙂

Modely z charitatívnej dražby. Zľava do prava: Taťána Kovaříková, Libor Komosný, Veronika Kostková

Taťána Kovaříková

Jana Pištejová

Veronika Hložníková

Přemysl Hytych

Veronika Kostková

Slavomíra Vlasová
Veronika Hložníková vs. Alexander McQueen

Rebecca Deák Justh vs. Dolce & Gabbana f/w 2012
Rebecca Deák Justh vs. Christian Dior s/s 2013

 Lukáš Kimlička vs. Gucci s/s 2013
Jana Jurčenko vs. Dolce & Gabbana f/w 2012
(ak ste niekto zahliadli ešte niečo ďalšie, pokojne napíšte a doplníme to:) )
foto: Tibor Géci, internet (Gucci, Dolce & Gabbana, Dior)