The right ballance

Rovnováha. To je niečo, po čom asi túžime všetci a niekedy nám trvá aj celý život, kým ju nájdeme. Pre našu generáciu je možno najväčšou výzvou nájsť si rovnováhu medzi prácou a osobným životom, ambíciami a zdravím, snami a realitou. Ja osobne som na tom tak, že vždy, keď si už myslím, že som to „vydumala“ a rozlúskla, zas mi do života príde niečo, čo ma na čas úplne rozhodí. Preto som sa rozhodla napísať tento blog a povzbudiť vás, že ak sa v tomto stále hľadáte, nie ste v tom sami.

Vybrať si dokonalý outfit je omnoho jednoduchšie, než zmanažovať prácu a život tak, aby boli spokojní iní a hlavne my samy/i. Keď som začala pracovať, chodila som ešte do školy a času som mala celkom dosť. Priateľ bol na opačnom konci republiky, ja som nikdy nebola nejaká párty girl, takže som po škole a po večeroch mohla pokojne písať aj študovať a stále som mala čas popozerať všetky seriály do konca a dobre si oddýchnuť. Potom keď som prišla domov, venovala som sa na 100% rodine a Peťovi a všetci boli spokojní. Potom som školu dokončila a začala som pracovať naplno, no z domu a na voľnej nohe. Viete si predstaviť, aký som v tom na začiatku mala chaos. Nevedela som si dobre rozdeliť prácu a robila som dlho do večera, cez víkendy a keď som nevládala, spala som hocikedy ráno do 10.

Postupne som si ale uvedomila, že keď sa chcem aspoň trochu vidieť s mojím priateľom, občas vidieť svojich kamarátov a rodinu a oddýchnuť si, aby som z vypätia síl nepraskla, musím si v tom urobiť trochu systém. Nehovoriac o tom, že som potrebovala stihnúť aj všetky deadliny bez toľkého stresu. Tak som sa rozhodla pracovať v normálnej pracovnej dobe. Vtedy, keď sú v práci aj iní. A keď sa Peťko vracia domov z jeho práce, ja zatváram počítač a prestávam riešiť telefón, maily aj blog. Zatiaľ mi to celkom fajn funguje, a keďže väčšinou pracujem celkom intenzívne, pomáha mi to udržať si aspoň zvyšky energie, aby som vládala aj na ďalší deň. Viete, pod stresom sa pracuje niekedy fajn, keďže nám vtedy telo produkuje adrenalín a rýchlejšie nám to myslí, no zároveň to naše telo príliš dlho nevydrží. A verte mi, dá nám to skôr či neskôr najavo.

Ja viem, je nás tu viac, čo chceme dobyť svet. Niečo zmeniť k lepšiemu, niečo urobiť inak, byť prví, úspešnejší, známejší, čo ja viem čo. Poznáte to – kto by nechcel byť „30 under 30“? Keby ste sa však rozprávali s ľuďmi, ktorí sa na tieto zoznamy dostávajú, zaručujem vám, že by ste zistili, že pre to museli obetovať možno viac, ako by chceli. Čas s rodinou, blízkymi, kamarátstva alebo zdravie. A to vám už nikto nedá späť.

 

Ja práve prežívam obdobie, keď mám veľmi veľa práce a vždy, keď už si myslím, že som niečo dokončila a môžem si dať na pár dní voľno, naplánovať nejaký výlet alebo zájsť konečne domov za rodičmi, príde mi do toho niečo ďalšie. V apríli ma zachránili sviatky, teraz už to ale ťahám celkom dlho vkuse a voľno mám stále v nedohľadne. Chvalabohu mám svoju prácu rada a vždy ma na nej vie niečo nadchnúť, no úprimne vám poviem, na kus poriadneho voľna čakám už ako na zjavenie. Dôležité ale je, že si uvedomujem, že ho potrebujem a poctivo si ho plánujem na prvú možnú príležitosť. A ak ste v tomto nekonečnom kolotoči spolu so mnou alebo rozmýšľate nad, či ste práve začali s prácou z domu alebo na živnosť a tiež sa boríte s tým, že nič nestíhate a na nič nemáte čas, mám pre vás zopár rád s vecami, ktoré pomohli mne:

  • nemajte výčitky, keď si spravíte voľno. Vaše telo aj psychika vám dajú najavo, keď ho potrebujú. Keď už začínate byť zlá a nepríjemná na svojich najbližších bez očividného dôvodu, možno je tá správna chvíľa posunúť všetky termíny a vyraziť na výlet, do wellnessu či na víkend k babičke 😉
  • nemusíte robiť 24/7, nikto to od vás nemôže chcieť. Aj vy ste len ľudia, nie stroje a je úplne v poriadku robiť „len“ 8 hodín denne, ak nejde o život alebo sa vám vyslovene nechce viac.
  • v pondelok ráno si spíšte zoznam vecí, ktoré ten týždeň musíte dokončiť. Držte sa ho a postupne si odškrtávajte položky. Keď budete hotová už vo štvrtok, máte vyhraté 😉
  • nikdy nepodceňujte čas s vašimi blízkymi. Sny, ambície a práca sú OK, ale vzťahy dodávajú životu skutočnú hodnotu. To, čo do nich vložíte, sa vám vždy vráti späť a väčšina vzťahov naozaj neprežije len na „zotrvačnosti“.
  • ak máte pocit, že je toho na vás príliš veľa, začnete cítiť úzkosť či ťažkosti, nebojte sa spomaliť, predýchať to alebo poprosiť o pomoc. To sa týka rovnako fyzického, ako psychického zdravia  – oboje totiž my „mládež“ veľmi zanedbávame.
  • no a čo, že do 30-tky nezarobíš prvý milión a nevynájdeš liek na rakovinu – máš celý život pred sebou a ver mi, 99 % ľudí na svete sa má pravdepodobne v živote horšie, ako ty, tak buď vďačný/á za všetko dobré, čo si zatiaľ dostal/a. Zdravie, lásku, rodinu, priateľov, prácu, domov, čistú vodu, elektrinu, auto, električenku, bicykel, psa, mačku, dobrých susedov, zdravý rozum… Určite je toho viac, ako si myslíš 😉

Držte sa zebričky a zebričiaci a ak by vás náhodou zaujímalo niečo z pracovnej oblasti (o freelancovaní), napíšte mi tip na ďalšie články 🙂

Outfit: šaty, kabelka, opasok, okuliare – Answear.sk, tenisky – Deichmann, náušnice – Aliexpress