The Polka Dot Project: Part 3

And finally, here is the last part of my Polka Dot styling project that I told you about here and here. For my last outfit with my sweet polka dot skirt I decided to pair it with a romantic denim shirt that I got in the sales. I tried to create a little retro vibe with my glasses and pastel colors, which always remind me of spring.
Oh by the way, are you looking forward to spring? Do you have your spring/summer wardrobe ready? I dooo! My lovely parents redesigned my wadrobe and it´s so airy and shiny now that it´s a pleasure to prepare all my favourite clothes and accessories for the new season! I´ll make a mental note to take some pics of it for you :).

Tak konečne tu pre vás mám poslednú časť môjho stylingového projektu, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala táto chutná bodkovaná sukňa. Tentoraz som sa ju rozhodla skombinovať s romantickou riflovou košeľou, ktorú som objavila v zľavách. Snažila som sa vytvoriť taký retro pocit s mojimi okuliarmi a pastelovými farbami, ktoré ma vždy skvelo naladia na jar. 
Apropó, tešíte sa z prvých teplejších slnečných dní? Máte už pripravenú svoju jarnú/letnú výbavu? Ja aaaano! Moji drahí rodičia sa rozhodli po rokoch mi zrekonštruovať šatník, a teraz sa na svoje obľúbené jarné kúsky teším ešte viac. Urobím si poznámku, aby som vám nezabudla moju novú skriňu aj odfotiť :).

I was wearing:
skirt – Bershka
denim shirt – Bershka
shoes – Primark
earrings – Six
eyewear – Benetton