The Fashion Side of London

There are many sides of London that I love – east, west, south and north of Thames… Some days, though, I particularly like the Fashion side of the city. You can find it anywhere, anytime and it’s incredibly colourful and varied. There are parts where amazingly stylish people come in huge groups and those where you meet them once in a while, trying to find their way between the never-ending tourist groups. London is a hub for fashion loving people from all around whe world, and it’s no wonder.

UK has a very stylish history. They invented tweed, trench coats or oxford shoes! They support millinery to this day! They bring great music and numerous icons to the world. London was/is  the home to Beatles, Queen, Sex Pistols, Amy Winehouse, Spice Girls and Adele! They ride on the other side of the road, which makes you think constantly, because you’d be hit otherwise, so maybe that’s why so many good ideas come to life in UK and London. Britons created wonderful musicals, Harry Potter, James Bond, tea at five, MINI cooper, Cadbury chocolate (my personal favourite), red double deckers, London Eye and have the loveliest and most creative souvenirs in the world (according to me). So it’s no wonder Fashion finds inspiration in London every day. It was/is the home to some of the greatest fashion designers in the world – Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Burberry, Stella McCartney, Erdem… And you can also find some of the best high street brands right here.

Also, it’s the home of the British VOGUE and Royal Family – two sources of constant inspiration for the world. During my recent trip to London, F&F team had a great idea to take us to an exhibition celebrating 100 years of VOGUE: A century of style. Although I couldn’t take any photos, it was one of the most inspiring places I’ve visited in a while, even though I would enjoy more personal details from the Vogue editorial staff or photographers there, too. I feasted my eyes on all the beautiful covers of the magazine from the past century, including the Diana one and the one with a naked Robbie Williams 😛 I studied the rise of Kate Moss to fame as a young teenage girl, or followed the obsession with beautiful princess Diana over the years. What I loved about the exhibition is how it showed Vogue not only as a Fashion muse, but also as a society diary over the decades. Many people don’t realise this, but British Vogue in particular pays a lot of attention to social events, politics, culture and art and follows all the important events in the society in their own style. Although I’ve always admired it, I’ve fell even more in love with the Vogue UK in the National Portrait Gallery this time.

I told you about the wonderful new F&F collection and the press event already here. So after I left the party, I found my friend Majka waiting for me in front of the Buckingham Palace and we moved to our second hotel (I was staying in an incredibly classic and stylish Ruben’s Hotel the first night) – IBIS Style in Kensington. It suited our current mood and our budget much more, with its quirky and cool „chemistry“ bar and a perfect cartooned map of Kensington in the foyer wall. We even had a parrot painted over our bed and found various fun facts from the Natural History Museum scattered across the rooms and corridors of the hotel. So, since it was Majka’s first visit of London, we couldn’t miss the Oxford and Regent St. and I had to show her Selfridges (obvs.). I don’t know about you, but I’m still waiting for the time when Selfridges stops feeling like a gallery to me and starts being a store. No success yet. Valentino is still my Rembrandt. Anyway. Our main goal was to get some more inspiration from a royal wardrobe. And where else could you do that than in Kensington Palace – home of Diana, Cate and various stylish royal ladies? Fashion Rules: Restyled was a revelation. I realised that Queen Elisabeth has the most difficult job in the world and even though she’s the biggest queen of the globe, she can never wear whatever she likes – no fun stuff, no trendy pieces, no risqué models… She is a respectable queen and that’s that. However, even if you’re the queen, you can have some fun with your clothes – add interesting details and rich embroideries, experiment with colours, be creative with styles on various state visits… Before I came I thought I’d be the most fascinated with Diana’s wardrobe – the exposition showed the dresses of three inspiring royal icons: the Queen, Princess Margaret and Princess Diana. In the end, however, I was transfixed by the beautiful „New Look“ gowns and cocktail dresses of young Princess Margaret from the 50’s, made by Christian Dior, Yves Saint Laurent or Normal Hartnell. She was more rebellious and courageous that I thought and I really admired her for that. I guess the fashion archives love her for it, too.

There is so much to the Fashion side of London that I could talk for days and days. I hope you can feel the atmosphere from my photos a little bit and that you’ll share your favourite London fashion moments when you visit the city.

Vogue House

Londýn má množstvo strán, ktoré milujem – východ, západ, juh a sever od Temže… Pri niektorých výletoch si však výnimočne užívam inú stránku Londýna – tú módnu. Môžete ju nájsť všade, v akomkoľvek čase a ročnom období, je neuveriteľne pestrá a rozmanitá. V Londýne nájdete miesta, kde fantasticky štýloví ľudia prichádzajú v húfoch i také, kde sa štýlový človiečik snaží predrať cez davy turistov takmer nepozorovane. Londýn je mekkou milovníkov módy z celého sveta a pre mňa to nie je žiadnym prekvapením.

Veľká Británia má totiž veľmi štýlovú históriu. Briti predsa vymysleli tvíd, trench coaty či oxfordky! Dodnes podporujú klobučníctvo! Prinášajú svetu úžasnú hudbu a množstvo ikonických ľudí. Londýn bol/je domovom Beatles, Queenu, Sex Pistols, Amy Winehouse, Spice Girls či Adele. Briti jazdia na opačnej strane cesty, čo vás núti neustále premýšľať a namáhať mozgové bunky, aby vás niečo nezrazilo – možno to je tajomstvom toľkých dobrých nápadov, ktoré vychádzajú práve z UK a Londýna. Briti vytvorili skvelé muzikály, Harryho Pottera, Jamesa Bonda, čaj o piatej, MINI Cooper, čokoládu Cadbury (moja obľúbená), červené dvojposchodové autobudy, London Eve a majú podľa mňa najkrajšie a najštýlovejšie suveníry na svete. Nie je preto asi veľkým prekvapením, že móda nachádza toľko inšpirácie práve v londýnskych uliciach. Okrem iných umelcov tu dodnes sídlia niektorí z najlepších dizajnérov a značiek sveta – Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Burberry, Stella McCartney, Erdem… A mimo nich tu nájdete i niektoré z najlepších dostupných módnych značiek (Topshop, Dorothy Perkins, New Look, River Island, Primark…)

Londýn je tiež domovom britského VOGUE a kráľovskej rodiny – dvoch neustálych zdrojov inšpirácie pre zvyšok sveta. Počas môjho nedávneho výletu v Londýne mal F&F tím fantastický nápad zobrať nás na výstavu oslavujúcu 100. výročie časopisu Vogue – Vogue 100: A century of style. Výstava v National Portrait Gallery bola pre mňa obrovským zdrojom inšpirácie, a hoci by som si na nej užila aj viac osobnejších spomienok pracovníkov Vogue či slávnych fotografov, niekoľko miestností zaplnených ikonickými fotografiami a príbehmi bolo pre mňa ako vojsť do Ríše divov. Moje oči sa tešili z legendárnych tituliek Vogue, vrátane coverov s princeznou Dianou či holým zadkom Robbieho Williamsa 😛 Obdivovala som mladučkú Kate Moss a jej cestu za slávou, i posadnutosť krásou mladej Diany. Na výstave sa mi však najviac páčilo, že Vogue nevykreslila len ako módnu múzu britského národa, ale ako zrkadlo spoločnosti v každom z historických období.

O skvelej novej kolekcii F&F som vám písala už skôr, môj článok môžete nájsť tu. Keď som odišla z originálnej „párty“ v Belgravii, pohľadala som svoju kamošku Majku pri Buckinghamskom paláci a odišli sme sa ubytovať do nášho druhého hotela (s F&F výletníkmi sme bývali v krásnom historickom Ruben’s hoteli vedľa Buckinghamu) – IBIS Styles hotela v Kensingtone. Menší modernejší hotel pasoval našej osobnosti i rozpočtu o čosi viac a Majkou sme sa vytešovali z farebného „chamického“ baru a perfektnej kreslenej mapy na stene foyer. V našej izbe nás nad posteľou strážil veselý papagáj a na každej stene sme nachádzali zaujímavé fakty z londýnskeho prírodovedného múzea, ktoré sa nachádzalo neďaleko hotela.

Keďže Majka bola v Londýne prvý krát, nemohli sme obísť Oxford ani Regent Street a jasné, že som jej musela ukázať Selfridges. Neviem, ako vy, ale ja stále čakám na čas, keď sa v Selfridges prestanem cítiť ako v módnej galérii a začnem ho naozaj vnímať ako obchodný dom. Zatiaľ sa mi to veľmi nedarí. Valentino je stále môj módny Rembrandt. Naším hlavným cieľom však bolo načerpať ešte viac inšpirácie z kráľovského šatníka a kde by sa nám to mohlo podariť lepšie ako v Kensingtonskom paláci, kde bývala Diana, dnes tu býva Cate s Williamom a ktorý bol domovom niekoľkých veľkých princezien a kráľovien? Fashion Rules: Restyled nám naozaj otvorila bránu do kráľovskej módy. Práve tu som si uvedomila, akú ťažkú úlohu má anglická kráľovná Alžbeta pri vyberaní svojich významných outfitov – žiadna zábava, žiadne výstrelky, žiadne riskantné modely… Žena, ktorá si môže dovoliť hádam všetko na svete sa vo svojom šatníku musí krotiť oveľa viac, než ktokoľvek z nás. Aj ona sa však dokázala trochu zahrať pri výbere svojich rób, keď k nim pridala krásne vyšívané detaily, experimentovala s farbami alebo sa snažila skúšať rôzne podoby konzervatívnych strihov v divokých 70. rokoch. Pred návštevou paláca som bola presvedčená, že ma budú najviac fascinovať Dianine modely – výstava totiž priniesla pohľad do šatníka troch kráľovských ikon: princeznej Diany, kráľovnej Alžbety a princeznej Margaret. Nakoniec ma však najviac nadchli práve šaty staršej sestry kráľovnej – princeznej Margaret, ktorá podľahla čaru „New Looku“ Christiana Diora v 50. rokoch a nebála sa experimentovať s veľkými sukňami, úzkam pásom, pestrými farbami i výraznejšími strihmi. Margaret bola oveľa väčšou rebelkou, ako som si pôvodne myslela a za svoju odvahu získala nielen môj obdiv, ale i uznanie celého sveta, ktorý sa jej módnymi kúskami v 50. rokoch inšpiroval.

Módna strana Londýna má toľko úchvatných zákutí, že by som o nich mohla hovoriť celé dni. Dúfam, že kúsok z jej atmosféry nájdete aspoň v mojich fotkách.

 

 

Blogerka Linda a ja na výstave Vogue 100

Blogerka Linda a ja na výstave Vogue 100: A century of style.

Selfridges Selfridges OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA PicMonkey Colla PicMonkey Collage