The Bike Story

To get this story right I need to start at the beginning. I haven’t riden a bicykle probably for over 6 years now. But when we went to London with Peter in autumn, I saw all these free, cool, stylish people avoiding the traffic and riding their trendy bikes and I decided I wanted one, too. I’ve always been a car person, but you have to add a little spice to your life now and then, right? Plus, when I moved to Bratislava I hated going to meetings in the old town, because there was nowhere to park and it took so much time to get anywhere with public transport. So bike seemed like a perfect solution. The thing is I wanted a cute retro bike but didn’t have a big budget at the moment, so I was looking for an old piece that I could „update“ quickly and ride.

I started asking my friends if they knew of any old bike lying around in their garage or somewhere and only a day later a colleague from work, Ladka, sent me a msg saying she found a bike for me 🙂 It was completely random and lucky and I couldn’t really believe it might eventually work out. She found an old bike in a cute design book shop, just like that, lying there and gathering dust. It was supposed to be a decoration at the store, but shop assistants were pretty wary of it, because it was always in a way. They told me to contact the owner of the store and ask if I could buy the bike, so I did just that. And to my big surprise this lovely lady was incredibly generous and just gave me the bike!

I was beside myself when I went to the shop in the center of Bratislava to pick up the cute little green bicycle. It had flat tires from not being used for some time and I couldn’t ride it home so I was about to look for a petrol station or something when a complete stranger and a big gentlemen on the street ouside the shop offered to help me fix the tires then and there. I was struck by his friendliness and generosity and went home with a new old bike and a huge grin on my face. Could you believe such good people still exist? In a capital? Amazing.

In the next step I wanted to paint the bike with fresh color and upgrade it a little bit with some new accessories (and a basket, obviously). While I was looking for a bike shop that would help me with the task a friend told me about a group of guys who opened a volunteer garage fixing bicycles in the city. These IT geeks with a passion for bikes were a godsent to me. They helped me create my new bike even in the pouring rain outside the garage. If you ever need a help with your bike, you can find them here.

So this is it. My new BFF Lightning (Blesk in Slovak). At first I though it was a girl, but I was mistaken. I called him Lightning because it’s so slow everyone else just passes by, even the little kids, so I thought the name might help give him a little confidence 🙂

Aby ste kompletne pochopili príbeh môjho bicykla, musím začať od začiatku. Na bicykli som nešla už možno 6 rokov. Keď sme ale na jeseň s Peťom išli do Londýna, videla som tam všetkých tých slobodných a štýlových ľudí na ich trendových bicykloch, ako si spokojne idú uprostred hustej dopravy a nejako som sa rozhodla, že aj ja chcem svoj trendový bicykel. Vždy som síce bola skôr na autá, ale niekedy si musíte život trochu ozvláštniť, nie? Okrem toho, keď som sa znova prisťahovala do Bratislavy a mala som stretnutia v Starom meste, vždy som riešila dopravu, pretože parkovanie je tam hrozne drahé a MHD ma oberala o kopec drahocenného času. Bicykel bol teda skvelým riešením. Mala som len jeden problém. Chcela som pekný retro bicykel, no nemala som naňho veľký budget. Takže som sa rozhodla nájsť starší kúsok a „updateovať“ si ho.

Začala som sa pýtať svojich kamarátov a známych, či sa im doma náhodou jeden taký nepovaľuje. O chvíľku nato sa mi ozvala moja super kolegyňa Laďka, ktorá pri ceste domov objavila krásny malý retro bicykel v milom kníhkupectve Chooze v meste. Stál tam už pár rokov ako dekorácia, a hoci bol ozaj štýlový, predavačke vôbec nevadilo, keby ho niekto „odpratal z cesty“ 🙂 Tak som napísala pani majiteľke, ktorá bola úplne úžasná a rozhodla sa mi ten bicykel naozaj dať. Nemohla som uveriť svojmu šťastiu, a tak som sa pri prvej príležitosti išla presvedčiť, či mi ten bicykel naozaj dajú. A dali!

Keďže môj malý zelený bicykel stál v obchode nejaký čas bez používania, mal sfúknuté kolesá a ja som hneď rozmýšľala, kde nájdem najbližšiu benzínku, kde by som si ich možno mohla nafúkať. Hneď ako som vyšla z obchodu sa ku mne však prihovoril akýsi milý pán, ktorý mal v aute pumpu a moje sfúknuté kolesá mi nafúkal hneď vtedy a tam. Je to možné že v našom hlavnom meste stále žijú takíto skvelí a nezištní ľudia? Keby ste o tom niekedy pochybovali, spomeňte si na tento príbeh :).

Keď som už mala bicykel a nezabila sa počas prvej cesty domov (ťažko sa zvyká na premávku, keď zrazu nie ste v aute ale na bicykli), musela som nájsť niekoho, kto by mi pomohol ho nanovo nastriekať a upraviť zopár novými doplnkami. Keďže v Bratislave nikoho takého nepoznám, opäť som sa pýtala všetkých kamarátov, až kým som nedostala tip na šikovných IT-čkárov, ktorí si v Novom meste otvorili dobrovoľnícku dielňu. Opravujú v nej bicykle každému, kto sa zastaví a musím povedať, že bez nich by som sa asi nepohla z miesta :). Okrem nastriekania a poskladania môjho biku v ňom dokonca pri rozoberaní objavili i pôvodnú pumpu na kolesá, ktorá bola skrytá v útrobách bicykla asi celé desaťročia! Kto to mohol tušiť? 🙂

Takže toto je on. Zoznámte sa. Môj Blesk. Aj keď som si najprv myslela, že to bude dievča, časom som pochopila, že môj bicykel je chlap. A keďže ma na ceste každý, vrátane malých detí, predbieha, dala som mu meno Blesk, aby som ho trochu motivovala :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Photos: Mirka Širotníková

I was wearing:

skirt – Chicwish

t-shirt – Gate

denim jacket – H&M

trainers – Primark

backpack – Marks & Spencer