Summer Fiesta in Slovenia, Day 2

Ako každé dobré predstavenie v divadle, aj naša cesta po Slovinsku mala dve dejstvá. Počas prvého dňa sme sa s účastníčkami zájazdu spoznávali navzájom zatiaľ čo sme spoznávali prvé zákutia krásnej Ľubľany a cesty naprieč krajinou tak podobnou a zároveň úplne inou ako naše Slovensko. Druhý deň sme sa s babami už cítili ako zabehnutá partia, akurát sa nám ráno naozaj nechcelo odchádzať od nádherného jadranského pobrežia v energickom Portoroži (btw, stále neviem či je to „ten“ Portorož či „tá“ Portorož – ak niekto viete, poučte ma prosím :D). Predošlý večer sme si všetky veľmi rýchlo, no o to s väčšou radosťou užili kúpanie na hotelovej pláži, spravili pár rýchlych fotiek a všetko nasvedčovalo tomu, že sme si užili posledné lúče horúceho letného slnka, keďže asi o hodinu na to sa už nad morom blýskalo a hrmelo ako o život.

zľava doprava: Danka Vilhanová (EMMA magazín), Lucka (Lucypug), ja a Šaška Orviská

Ráno na terase s výhľadom na more, palmy a borovice bolo však slnečné a nám sa o to viac nechcelo odchádzať. Na ďalšej zastávke nás ale čakali koníky, a to je vždy veľké lákadlo. Nasadli sme s Lindou do našej modrej športovej Fiesty ST line (môjho favorita s podľa mňa najkrajším dizajnom karosérie) a vybrali sa za zážitkami do slávnej Lipice. Ako som už spomínala, cez Slovinsko som prechádzala niekoľko krát a okrem Postojnej Jamy na mňa zakaždým všade vyskakovali tabuľky a reklamy na Lipicu, vždy s ikonou koníka. Keďže ale v jazdení ani koňoch nie som veľmi zbehlá, veľa som o tomto mieste na skok od talianskych hraníc naozaj nevedela. Lipický žrebčín je však jedným z najznámejších na svete a je najstarším v Európe. Založili ho ešte v roku 1580.

Mestečko Lipica však preslávil najmä lipický kôň alebo lipican, špeciálne vyšľachtené plemeno koní, ktoré pochádza ešte z obdobia vlády Márie Terézie. V žrebčinci Lipica dnes žijú stovky koní, prevažne však kobýl a mladých koníkov, ktoré cez deň nájdete nielen na výcviku či v stajniach, ale najmä v obrovskom prírodnom výbehu, ktorý je ako vystrihnutý z amerických westernov. Keď nás zobrali na prehliadku žrebčinca na bielom koči, ocitla som sa v románoch Anna zo Zeleného domu. Iba s moderným mobilom v ruke, ktorým som nadšene zachytávala všetko, čo sa dalo. Nekonečné zelené lúky a bohaté stromy, medzi ktorými sa prechádzajú urodzené elegantné biele kone, sú ako vystrihnuté z obrazov slávnych maliarov. Pohľad na nezaplatenie, ktorý by mohol končiť akúkoľvek reklamu na MasterCard. V jednej z historických stajní nájdete dokonca i pravého kráľovského koňa. Keď v roku 2008 kráľovná Alžbeta navštívila Slovinsko, dostala do daru lipického koňa. Volá sa 085 Pavory Canissa XXII a dodnes býva v jednej zo stajní v Lipici.

Práve v Lipici nám dizajnéri a projektoví manažéri z Fordu podrobne predstavili novú Fiestu. Aj keď Ford Fiesta samozrejme nemá stovky koní ako niektoré šporťáky, Fiesta ST ich môže mať až 197, čo je na také maličké a ľahké autíčko neúrekom. Fiesta však samozrejme nie je iba o koňoch pod kapotou, pre mňa je toto autíčko najmä o praktickosti a možno aj trochu o štýle. Môže sa to zdať povrchné, ale priznajme si, keď si kupujeme auto, chceme sa v ňom cítiť každý deň dobre a mať ho radi, nie? Fiesta je presne také auto, ktoré budete milovať. A ak máte radi nové technológie v autách rovnako ako ja, v tejto novej generácii vám naozaj nebude nič chýbať. Fiesta má v sebe už naozaj všetko – LED svetlá, adaptívny tempomat, parkovací asistent, kamery, štýlové prémiové reproduktory, moderný infotainment systém a okrem toho všetkého vyzerá skvelo! Mne sa najviac páčili nové odtiene metalízy vo výbavách Titanium, vo vnútri však najkrajšie vyzerala špeciálna edícia Vignale. A k tomu chladič a kolesá z Fiesty ST a je to úplne dokonalé 🙂 Nie som ani náročná, že?

Btw, asi ste si všimli môj mierne feministicky ladený outfit tohto dňa. Toto tričko som objavila nedávno v Stradivariuse po tom, ako som ho videla u Lenky a zamilovala som sa. Tak som si povedala, kde inde je lepšia príležitosť na jeho vyvetranie ako práve tu, na babskej jazde? Páči sa mi jeho odkaz, že by sme všetci mali byť feministi, pretože je to jednoduchá, prostá pravda. Každý, kto verí v rovnaké práva a príležitosti pre všetkých je predsa feminista, a na tom záleží 🙂

Outfit: nohavice – Primark, tričko – Stradivarius, baleríny – F&F, kabelka – Just Play Fashion, náušnice – Mango