Stylist for a Day

Výklady obchodov, špeciálne tých s módou, som obdivovala odvtedy, čo som na ne z kočiara dovidela. Nemé tváre figurín v tých najúžasnejších šatách, ktoré hovorili za všetko. Obyčajné-neobyčajné veci, ktoré vedeli vytvoriť unikátnu atmosféru, porozprávať príbeh alebo vás preniesť do zázračnej krajiny, kde je všetko krajšie, veselšie, farebnejšie a divokejšie.

Keď som prvýkrát objavila Londýn a výklady v Selfridges, odpadla som od úžasu a sánka ma ešte stále bolí od toho, ako hlboko padla. Najfantastickejšie sú pred Vianocami, kedy umelci v Selfridges vytvoria úplne spektakulárny svet snov, príbehov a fantázií, ktoré ste možno ani nikdy nemali. Keď som teda dostala možnosť navrhnúť a vytvoriť módne vitríny v nákupnom centre, neváhala som ani chvíľu.

Bol to pre mňa trochu nevšedný zážitok, no celá práca na siedmych módnych vitrínach ma preniesla späť v čase do mojich školských rokov, keď som sa svoju nahromadenú kreatívnu energiu snažila pretaviť na zvláštne výtvory v úlohe nástenkárky. Možno sa teraz ozvú moje staré spolužiačky zo základnej, ktoré mi pripomenú, že tie nástenky teda neboli nič moc. A asi budú mať aj pravdu – čas totiž všetkému v spomienkach tak nejako pridáva na kráse, nie? 🙂 Tentoraz však išlo o veľa.

Sedem presklených vitrín bolo rozmiestnených po CENTRAL-e a ja som mala pripravených sedem rôznych príbehov. Jarné trendy totiž pre mňa nie sú ničím abstraktným. Sú súčasťou života ako všetko ostatné. Na čo by nám boli elegantné volány, keby sme ich nemohli zobrať na prechádzku do mesta? Načo by nám bol krásny ruksak, keby sme ho nevytiahli na výlet? O gumákoch či plášťoch ani nehovorím… Každej z mojich „dievčat“ som teda vymyslela úlohu, ktorú si na mesiac v CENTRAL-i zahrajú – jedna sa bude kúpať v rozkvitnutých kvetoch, druhá sa zahraje na dobrodruha v zelenej džungli, tretia bude moknúť so štýlom v premenlivom jarnom počasí a iná sa zas vyberie na výlet so všetkým, čo k tomu patrí. Snažila som sa vymyslieť niečo pre každého – z každého rožka troška. Jarný outfit si tu teda nájdu romantické duše, amazonky, energické rockerky i ženy, ktoré chcú byť výnimočné a samy sebou zároveň.

Vy ste ale možno zvedavé, ako sa takéto vitríny vôbec inštalujú. Pravdepodobne ste to totiž naživo nikdy nevideli. Aj to má svoj dôvod. Všetky podobné inštalácie totižto prebiehajú v nákupných centrách uprostred noci, keď zákazníci spia. Aj ja som sa teda s mojimi dvoma najlepšími asistentmi (priateľom Peťom a najlepšou kamoškou Majkou) vybrala do bratislavského CENTRAL -u až vtedy, keď sa všetky obchody zatvárali. Okolo desiatej už nákupné centrum úplne stíchlo a okrem asi 6 ľudí, ktorí sme stále pracovali, by ste tu nenašli živej duše. Začali sme teda nosiť plastové figuríny, dekorácie a kvety, topánky a doplnky, zatiaľ čo mesto spokojne spalo a čakalo na ďalší pracovný deň. Do jednej vitríny sme doniesli rebrík a papierové krabice, do ďalšej zas retro bicykel a longboard. A povyberali tie najkrajšie kabelky a topánky, aké sme v obchodoch CENTRAL-u našli.

Výsledok si môžete pozrieť do 2. apríla v OC CENTRAL Bratislava a ak chcete okrem toho vyhrať aj krásnu cenu, zapojte sa do mojej aktuálnej giveaway na Facebooku! Držím palce!

šaty, kabelka, opasok: Mohito
baleríny: Deichmann

plášť: MANGO
šaty: Mohito
gumáky: RETRO
náhrdelník: MANGO
bunda: C&A
sukňa: Tally Weijl
blúzka: MOHITO
topánky: MANGO
kabelka: Carpisa

sukňa, blúzka, topánky: MANGO
kufor: Carpisa
ruksak: Carpisa

blúzka, sukňa, topánky – MOHITO
náhrdelník – MANGO