Ples v opere 2015: najlepšie & najhoršie

Zdá sa, že Ples v opere sa každým rokom stáva väčšou a prestížnejšou prehliadkou slovenskej módy a neoficiálnou anketou popularity domácich návrhárov. Bude mať tento rok najviac modelov na plese Mikloško? Pištejová? Hanečka? Převrátilová? (tento ročník by zrejme víťaztvo patrilo Jane Pištejovej, ktorá svoju obľúbenosť medzi slovenskou smotánkou dokázala množstvom plesových rób, od svojej vlastnej, cez moderátorky, až po menej známe dámy) Móda je boj, ale najmä zábava, a preto prosím moje hodnotenie berte všetci s nadhľadom. Nikto nie je dokonalý, a tak i 15. ročník Plesu v opere priniesol to najlepšie i najhoršie z módy a vkusu. Ja vám prinášam svoju analýzu veľkolepých rób sobotňajšieho večera.

Najlepšie

Úvod sa patrí venovať dámam, ktoré vyhrali moju malú osobnú súťaž o najkrajšie šaty Plesu v opere 2015. Dali si veľkú námahu, vybrali si správnych dizajnérov/dizajnérky či stylistov a jednoducho povedané im to proste vyšlo. Všetko im ladilo, sedelo, pasovalo a tieto dámy rozžiarili oči nielen svojich partnerov, ale i všetkých okoloidúcich.
Lucia Hablovičová ako kráľovná noci v čiernych šatách od Borisa Hanečku (ten bol po jej boku veľmi šarmantným D’Artagnanom). Lucka na plese doslova žiarila, podobne ako kamienky na ručne robenej výšivke jej šiat.
Riaditeľka Plesu v opere Andrea Cocherová má skvelý vkus a skvelú dvornú návrhárku Hanu Převrátilová, ktorá jej tento rok vytvorila takúto krásnu smaragdovo zelenú róbu, ktorá zvýraznila jej prednosti, no neukázala príliš. Tak to má byť.
Diana Sternová bola v šatách od Marcela Holubca úplne dokonalá – od tej krásnej ružovej prekladanej stuhy až po vizáž. Už len dať do rámčeka a zavesiť na čestné miesto nad kozubom 🙂
Fotografka Petra Ficová stavila tento rok na farbu nevinnosti a čistoty, trafila ňou však priamo do čierneho. Jej šaty z dielne Michaela Kováčika boli nežne krásne, jednoduché a veľmi pôsobivé. K jednoduchým šatám si známa fotografka mohla dovoliť i zaujímavú čierno-zlatú kabelku a výraznejšie doplnky.
Manželka Dana Dangla, Beata, si tento rok zvolila model od Hany Převrátilovej, na ktorom aj sama pracovala. Nezvyčajná šedá farba v historických priestoroch SND pôsobila veľmi elegantne a netradične a pani Danglová opäť dokázala svoj skvelý vkus. K pekným šatám by som možno zvolila ešte zaujímavejší účes alebo výraznejší doplnok, ale aj tento rok sa na Plese v opere potvrdilo pravdivé „menej je niekedy viac“.
Nora Viglašská bola pomerne nenápadná a úchvatná zároveň. Jej krásne biele šaty s plášťom podšitým zlatými flitrami pôsobili absolútne hollywoodskym dojmom. Úprimne sa priznám, že neviem, čo táto dáma robí, ale keď jej to ide tak dobre ako výber šiat, môžeme jej všetci závidieť 🙂
Manželka programového riaditeľa RTVS Tibora Búzu ma očarila svojou romantickou modro-bielou róbou. Krásna sukňa v polnočnej modrej úžasne kontrastuje s jemným čipkovaným topom a červenými perami. Jednoducho nádhera.

Najhoršie

Tramtadadá! Rebríček najhoršie oblečených dám s veľkým predstihom tento rok vedie pani Tatiana Rosová, ktorá minulý víkend ukázala obrovské nadšenie pre mladých slovenských návrhárov, no zlú ruku pri výbere. Isté je, že s týmto výtvorom sa meno Róberta Vrzalu dostane do povedomia v celej krajine, pretože toto by naozaj nedokázal hocikto. Možno to nabudúce vyjde aj do druhého rebríčka. Držím palce 🙂
Partnerka Zdena Cígera Xénia chcela na Plese v opere asi dostať krídla. Inak sa toľko pierok vysveliť nedá. Možno sa chcela o polnoci zmeniť na veľkolepého Fénixa, ktovie. Pani Xénia je krásna, ale tieto šaty dokázali, že aj pierok dokáže byť na oblečení veľa. Príliš veľa.
Snáď sa návrhárka Jana Pištejová neurazí, ale myslím, že svojej vlastnej róbe mohla venovať trochu viac práce. Okrem toho, že vrch šiat pôsobí príliš odvážne až vulgárne na takýto typ akcie, sukňa vyzerá, že ju tam dizajnérka na poslednú chvíľu len rýchlo uviazala z veľkého kusu látky. Potom si ju može zobliecť a pokračovať ďalej niekde v klube. Možno je to nakoniec aj praktické…
Divadelný režisér Roman Polák s partnerkou. Skúsenosťami i pozorovaním sa stále znova povrdzuje fakt, že všetkého veľa škodí. Aj fialovej. Aj kvetov. Aj kamienkov.
Jana Prágerová opäť v šatách od Jany Pištejovej s jej tradičnou čipkou a čo najviac odhalenými časťami. V podobnej kategórii boli aj Pištejovej biele šaty na moderátorke a modelke Soni Skoncovej.

Ostatné

Moderátorka večera Monika Hilmerová bola v šatách z dielne Veroniky Hložníkovej krásna a pôvabná. Sedeli jej výborne, ozdobila ich vhodnými doplnkami a sympatickým úsmevom. Kombinácia čipky, látky, ktorá sa na spodku „kučeravela“ a kamienkov na mňa bola trošku zaťažujúca, ale Monika vyzerala pekne a spokojne, takže je všetko, ako má byť.
Fero Mikloško mal na Plese v opere niekoľko modelov. Všetky z nich boli podľa mňa výraznejšie a podarenejšie, ako šaty Aleny Heribanovej, aj keď ani týmto sa nedá veľa vytknúť. Ja osobne nie som veľký fanúšik družičkovskej broskyňovej farby, najmä nie na večerných šatách, ale strih i materiál boli úplne skvelé.
Tieto šaty z dielne Fera Mikloška boli podľa mňa podarenejšie. Tento pár som sem dala však najmä preto, že mi boli zo všetkých fotiek najsympatickejší 🙂
Speváčka Lucia Hurajová si vybrala volánikové krémové šaty, ktoré síce možno nezapadajú do posledných trendov, vyzerala v nich však výborne a doplnila ich krásnou romantickou vizážou i dobrými doplnkami.
Regina Ovesny-Straka si vybrala možno najexkluzívnejšiu róbu celého večera, od Oscara de la Rentu. Šaty boli úplne úchvatné a hneď by som si ich s pani Ovesny-Straka vymenila, aj keď som si nebola istá, či mladistvo pôsobiace bodky sedeli k zrelejšej a vážnej dáme. Ale kto som ja, aby som súdila? Aj ja budem možno celý život nosiť bodky a srdiečka 🙂
Obyčajne sa mi táto netradičná kombinácia farieb veľmi páči. V tomto prípade som si však nebola celkom istá. Sukňa bola omnoho podarenejšia ako vrchná časť a jednoduchšia látka namiesto čipky by možno pôsobila lepšie a menej komplikovane, ale Zlatica vyzerala napriek tomu štýlovo a príjemne. Šaty boli opäť z dielne Jany Pištejovej.
Táto pani/ slečna mi nie je známa, jej šaty však boli v historickej budove SND neprehliadkuteľné. Strih bol skvelý, aj flitre na vrchu, asi by to však chcelo menej (krikľavých) farieb, čo poviete?
A na záver Andrea Heringhová, ktorú by som najradšej zaradila do oboch hlavných rebríčkov, takže skončila v tomto. S kamarátkami sme sa zhodli, že všetko, čo z Heringhovej urobí dámu, je super. Takže tieto šaty boli v tomto úspech. Strih bol skvelý, sedeli jej výborne, keď si už však s Janou Pištejovou vybrali takýto výrazný vzor, mohli šaty už zjednodušiť tým, že by na ne nelepili ďalšie trblietky či kamienky. Rukávy tiež mohli skončiť klasicky na zápästiach. Andrea to však vychytala jednoduchými šperkami a pekným účesom, za čo má u mňa body k dobru 🙂
Napíšte mi, ktoré zo šiat sa najviac páčili vám alebo všetky pripomienky či komentáre, v ktorých so mnou možno aj nesúhlasíte. Nikto nie sme dokonalý 🙂
Foto: Orange