Plaid – ing goodbye to winter

How do you feel about plaid? I loved it as a child, because I felt so sophisticated in the plaid skirts that my mum sew for me. They were tailored and chic  (for a 10-year old). Know I sometimes catch myslef eyeing the girls in the streets when they´re wering something plaid and beautiful. One of my favourite dresses is red Scottish plaid (my souvenir from Scotland), but I needed something fresh and new.
And then I found this green plaid dress in the winter sales. It is lovely, comfy and I can wear it in a million different ways, which I always appreciate. On my first weekend with the dress, I paired it with bright green tights and a red plaid scarf tied around my waist. I like combining different types and collors of the popular pattern. I feel it gives the oufit something extra compared to a simple one. So, I´m giving my farewell to this winter with plaid. How about you? Are you preparing for spring yet?

Máte radi káro? Ja som ho ako malá zbožňovala. Keď mi moja mama ušila károvanú sukňu, cítila som sa v nej neuveriteľne sofistikovane, elegantne a chic (na 10-ročnú). Dnes sa občas prichytím pri tom, ako obdivne pozerám na dievčatá, ktoré majú oblečené krásne kárované kúsky. Hoci mám jedny červené kárované šaty (suvenír zo Škótska), ktoré mám dodnes veľmi rada, chcelo to niečo nové a svieže. 
Tak som objavila tieto zelené šaty v zľavovom ošiali. Sú krásne, neuveriteľne pohodlné (skvelé na cestovanie) a môžem ich nosiť na milión rôznych spôsobov, čo stále ocením. Počas nášho prvého spoločného víkendu som šaty skombinovala so zelenými pančuchami a červeným károvaným šálom, ktorý som si obviazala okolo pásu ako opasok. Mám rada kombinácie rôznych károvaných vzorov. Podľa mňa to outfitu dodáva niečo navyše. 
Tak som sa rozhodla, že týmto károvaným postom dám zbohom tohtoročnej zime (a ani nezačínajte s tým, že má cez víkend snežiť, lebo ja to plánujem odignorovať). A čo vy? Pripravujete sa už na jar?

I was wearing:
dress – Gate
bag – Six
cardigan – Primark + DIY
shoes – CCC
necklace – Stradivarius
brooch – H&M + DIY