Opatija Riviera

Chorvátsko je láska

Náš prvý spoločný výlet do Chorvátska sme s Peťom absolvovali len pred dvomi rokmi. Vždy sme si hovorili, ále čo, Chorvátsko či sever Talianska sú predsa od Bratislavy vzdialené asi tak ako náš rodný kraj, tak tam môžeme ísť kedykoľvek, nie? No nie je to úplne také jednoduché, ak vás potom zastaví práca, povinnosti a iné praktické záležitosti. Nemali sme vtedy na dovolenku veľa času ani peňazí, a tak sme hľadali, čo bude k nám čo najbližšie, aby sme mohli čo najviac hodín stráviť priamo pri mori. A našli sme mestečko Lovran. Kúsok od Rijeky aj od diaľnice, našli sme tam fajn ubytko cez airbnb, a po 4 či 5 dňoch v tomto rozkošnom mestečku sme sa doňho totálne zamilovali. Tak sme si povedali, že takýto trip si spravíme aspoň raz do roka, aj keby traktory padali. Vtedy sme sa do týchto končín vybrali v krásnym bordovým MINI Clubmanom, aka „chladničkou“, ktorá bola dokonalým parťákom, aj keď na tieto úzke prímorské uličky by to predsa len chcelo niečo menšie.

 

A tak sme tento rok na výlet do susednej Opatije vyfasovali poriadne klasické a športové sivé MINI s čiernymi pruhmi na kapote, ktoré každému po ceste naznačovali, že sa majú stiahnuť do pravého pruhu, lebo my sme jednoducho rýchlejší. Čo má pásy na kapote, to je rýchle, nie? Na to tam predsa sú. Čo však bolo ešte lepšie, naše útle malé miniautíčko sa zmestilo do každej malej uličky, do každého parkovacieho miesta a do každého kúta v tomto čarovnom meste. Keby malo pestrejšiu farbu, iba by mu to pridalo na šarme, ale myslím, že s touto sivou nás všetci na ceste aspoň brali vážnejšie. Každopádne, Opatija.

 

Outfit: sukňa – Cath Kidston via ZOOT.sk, tričko – F&F, klobúk – Pieces, kabelka a sandále – Answear.sk

Krásna Opatija

Toto mesto som predtým vôbec nepoznala. Do Lovranu sme cez neho prechádzali, no len veľmi okrajovo a centrum sme z hlavnej cesty nevideli. Vedela som však, že prekrásna historická promenáda popri mori, Lugomare, ktorá začínala v Lovrane, vedie práve sem, a prechádzky pri mori ma pred dvomi rokmi naozaj očarili. A keď na mňa na Airbnb vyskočil malý útulný apartmán s dokonalým výhľadom na more v centre Opatije, v úchvatnej historickej ville so zelenými okenicami, vedela som, že našou novou destináciou bude práve toto mesto. Z Chorvátska som toho odmalička už videla celkom veľa, i keď mnoho miest ma ešte čaká. Bola som v Dalmácii, na Makarskej, v Splite, v Trogire, v Omiši, v malých mestečkách pri krásnom pobreží i v zátokách… A všetci sa asi zhodneme, že Chorvátsko je nádherná krajina a u nás podľa mňa podceňovaná možno práve preto, že je tak blízko a chodia sem „všetci“. No keby som žila niekde na Novom Zélande, aj tak by som Chorvátsko chcela navštíviť.

Opatija je však úplne iná ako akékoľvek mestečko, ktoré som v Chorvátsku predtým videla. Pripomínala mi skôr obrázky z Francúzskej riviéry než krásne kamenné domy a bielo-sivú architektúru chorvátskeho pobrežia. Hýrila farbami, chodníky v centre boli oblečené do žlta, každá cesta lemovaná palmami a oleandrami, ktoré jej dodávali ešte viac farieb. Jedinečný šarm Opatiji, a vlastne celému pobrežiu Istrie dodávajú nádherné historické vily, ktoré kedysi patrili bohatým aristokratom z rakúsko-uhorskej monarchie. Tí si práve túto časť krajiny vybrali ako svoju dovolenkovú destináciu ešte v 18.-19. storočí, a viete čo? Ja sa im vôbec nečudujem. Vily na riviére hýria farbami a sú ako vystrihnuté zo starých obrazov. Práve v Opatiji však dokonale vidno, ako takéto bohatstvo regiónu môže prekvitať, keď sa k nemu dostane dosť peňazí. Toľko úžasných dych berúcich luxusných hotelov, reštaurácií, karov a kaviarní na takom malom mieste som nevidela hádam ani v európskych metropolách! My sme si síce Opatiju užili aj na „budgete“, ale bolo veľmi jednoduché si predstaviť, ako dokonale sa dá na takomto mieste užiť život, keď vaše výdavky nepoznajú limit. Luxusné lehátka priamo na pláži v štýlovom bare s palmami nad hlavou, dizajnový boutique hotel, ktorý by sa nestratil ani v centre Paríža, nádherná kaviarnička pod oleandrami v rohu úzkej uličky…

Opatija je však plnohodnotné mesto, v ktorom si viete dokonale predstaviť nielen bežný život, ale aj to, ako tu tvorili a oddychovali velikáni literatúry, hudobní skladatelia či dobové svetové celebrity. Nájdete tu skryté poklady, parky plné exotických kvetov a drevín, stenu pokrytú portrétmi slávnych mužov, amfiteáter, na ktorom sa hrajú jazzové koncerty i hotel, v ktorom kedysi býval James Joyce či rakúski králi.

Veľký MINI zážitok

Sivý MINI Cooper S, ktorý mal pod kapotou viac koní ako naša veľká „limuzína“ doma, bolo prvé MINI, do ktorého sa hneď zamiloval aj môj chlap. Dovtedy som MINI ospevovala hlavne ja – tie okrúhle budíky, okrúhle kľučky na dverách, pekná grafika s autíčkom uprostred displeja, pruhy na kapote, farby! A jazdilo sa mi na nich vždy dobre, aj keď priznám, že so športovými motormi alebo so stiahnutou strechou to bola vždy extra veľká zábava. Tentoraz sme síce nemali cabrio verziu, ale klasické 5-dverové MINI, v ktorom bolo síce málo miesta, no ten zvuk! Pre zvuk toho 2-litrového benzínového motora MINInku razom odpustíte, že doňho nenabalíte celú veľkú rodinu. Toto autíčko si totiž nalepšie užijete aj tak vo dvojici alebo sami.