Old vs. New

Všetci, ktorí máme radi módu a radi sa obklopujeme peknými vecami poznáme ten naliehavý pocit, že sme si už dlho nekúpili nič nové a čerstvé, čo by nás nadchlo. V skrini stále to isté, naše každodenné outfit nás už začínajú nudiť… Mne sa to stáva hlavne v druhej polovici každej sezóny, keď už mám všetky moje obľúbené sezónne vychytávky trochu vynosené a začínam mať pociť, že zo skrine a botníka vyťahujem stále to isté. V zime je to ešte horšie, lebo keď vás začnú nudiť tie dva páry čižiem, ktoré doma máte, môžete si síce kúpiť nové, ale viete ako to je – keď vám jeden pár čižiem dokonale sadne a je vám v ňom dobre, podobne skvelé topánky nenájdete tak ľahko. Nehovoriac o tom, že dobré čižmy nie sú najlacnejšie…

Základ môjho zimného šatníka sú stále praktické a teplé čižmy (OK, tieto zamatové bordové z Deichmanna nie sú najpraktickejšie, ale zato v nich mám hory až do preč! A k nim som si zaobstarala teplučké zimné traktorky na všetky zimné prechádzky) a teplá bunda, najlepšie taká, čo sa hodí ku všetkému. A ja som presne takú našla túto zimu v F&F – krásny krémový umelý kožúštek, ktorý mi zakryje kríže. Veľmi sa z neho teším, lebo je to presne jeden z tých nadčasových kúskov, ktorý so mnou zostane dlhé roky (za predpokladu že náhle nepriberiem 20 kíl, nezničím ho pri nešťastnej náhode alebo ho mi ho niekto neukradne z chrbta).

Aj ja vo svojom šatníku vždy hľadám niečo nové a jedna vec za sezónu ma neupokojí, takže som si za celý život vymyslela spôsoby, ako svoj šatník osviežiť a neskrachovať pri tom. Posielam preto aj vám zopár tipov, možno pomôžu:

  1. Vdýchnite nový život starým veciam – Nie všetko, čo máte už v skrini dlho, si zaslúži odpísanie. Existujú veci, ktoré sa dajú updatovať znova a znova a aj po rokoch vás môžu stále prekvapiť. Jedným z takých kúskov v mojom šatníku sú bežové pletené šaty, ktoré mám práve na sebe. Kúpila som si ich ešte hádam pred 7 rokmi v nejakej zľave v H&M a odvtedy som ich už chcela posunúť preč niekoľko krát. Vždy som sa ale nakoniec zastavila, lebo som pre nich našla využitie v nejakej novej kombinácii. Na staré šaty vždy môžete dať nový opasok, brošňu, pridať im zaujímavý golier, skúsiť ich s novým náhrdelníkom alebo ich vyskúšať v úplne novej farebnej kombinácii. Možno budete prekvapené, ako ten obyčajný sveter skvelo vyzerá s vašimi novými čižmami alebo s inými farbami!
  2. Recyklujte – Recyklovať veci sa dá mnohými spôsobmi. Ak máte šikovné ruky a šijací stroj, použite kúsok fantázie a vyčarujte zo svojho starého oblečenia niečo nové. Spojte dokopy 2 staré košele a vytvorte si úplne novú, originálnu, akú nebude mať nikto iný. Alebo si skráťte tú károvanú sukňu, v ktorej si pripadáte staro a vyrobte z nej štýlový sexy kúsok! Kopec inšpirácie nájdete aj na internete, stačí len hľadať 🙂 Keďže ja šiť veľmi neviem, využívam iné možnosti. Veci, ktoré už nenosím, skúšam predávať na bazároch či u seba na blogu a za získané peniažky si potom môžem kúpiť niečo, čo ma poteší. V Bratislave je takýchto módnych bazárov hneď niekoľko, nájdete ich ľahko najmä cez Facebook, alebo môžete skúsiť na FB rôzne skupiny či stránky ako bazos.sk, kde svoje veci môžete jednoducho predať.
  3. Nakupujte ekologicky – Módny priemysel znečisťuje prostredie viac ako ktorýkoľvek iný a pri výrobe každého trička či džínsov sa spotrebuje obrovské množstvo vody a energie. Dáva preto veľký zmysel namiesto úplne nových vecí nakupovať radšej veci, ktoré už niekto nepotrebuje. Ja milujem second handy už odmalička, vždy som verila, že tam dokážem nájsť omnoho originálnejšie veci ako v bežných obchodoch a bola to pravda. Práve second handy podnecovali moju lásku k móde a kreativitu, keďže som tam niekedy našla naozajstné poklady. Z mojej vlastnej skúsenosti bývajú second handy najlepšie v malých mestách, kde vás málokedy niekto predbehne a kúpi si tie najtrendovejšie veci 😀 A neviem prečo, ale vždy je tam lepší výber (a aj ceny) ako v Bratislave. Ak teda ste z malého mesta a máte tam sekáče, tak ste vyhrali! Ak nie, mám pre vás skvelý tip. Vďaka jednej mojej čitateľke som totiž minule objavila úžasný online second hand s tými najkrajšími vecami! Naozaj ho vyskúšajte, ja som sa na prvý raz musela krotiť, aby som si objednala iba 4 veci! Volá sa Modabazar.sk a nájdete tam úžasnú zbierku vianočných svetrov, krásne kabáty, sukne, šaty, dokonca aj topánky <3

V mojom outfite nájdete takto spojených niekoľko nových aj úplne starých vecí – čižmy a kabát sú z tohtoročných kolekcií, šaty však mám (takmer) od nepamäti, baretku rovnako, šál už má asi 3 roky a kabelku som dostala minulý rok ako darček.

 

Outfit:

jacket – F&F

boots – Deichmann

bag – F&F

dress – H&M

belt – Primark

hat – H&M

scarf – ?? (old)

tights – F&F