October flowers

There are flowers that bloom in may. There are those that bloom in july. And there are flowers that bloom in autumn. These flowers keep you warm and happy when you wear them and turn heads on the street. I love floral patterns, they are such a show-stoppers. They are romantic and fun and you can either combine them with other patterns (which is still a great hit this season) or you can just simply add a subtle colored pieces and let them shine.
I love the autumn/winter 2012/2013 floral patterns from Dolce & Gabbana, Erdem and Burberry Prorsum. I chose to wear the trend on my leggings and necklace today:) For the busy day at school I wore my comfy nude boots with spikes and a warm mint sweater, that I got yesterday in F&F to cheer myself up (don´t you just love the retail therapy?:)). What is your take on flowers this season?

Niektoré kvety kvitnú v máji. Iné zas v júli. Sú však i kvety, ktoré kvitnú práve na jeseň. Tieto kvety vás zahrejú a rozveselia a ľudia na ulici sa za nimi budú obzerať jedna radosť. Zbožňujem kvetinové potlače, sú krásne a neprehliadnuteľné. Okrem toho sú romantické a zaujímavé a môžete ich kombinovať na sto spôsobov. Buď ich zladíte s iným vzorom (kombinácie rôznych vzorov navzájom sú aj túto sezónu horúcim trendom) alebo k nim zvolíte len jednoduchý kus oblečenia v jednej farbe, aby kvetovaný kúsok vynikol.
Veľmi sa mi páčia kvetované potlače z jesenných kolekcií Dolce & Gabbana, Erdem a Burberry Prorsum. Ja som sa rozhodla dnes tento trend aplikovať na svoje legíny a náhrdelník, ku ktorým som si obula pohodlné béžové čižmičky a mentolovo-zelený sveter z F&F, ktorým som si včera urobila radosť (aj vy zbožňujete terapiu nákupmi?:)). Ako nosíte kvety túto jeseň vy?

I was wearing:
leggings – chinese shop
sweater – F&F
bag – Primark
boots – Primark
necklace – DIY
earrings – I am