Nordic Inspiration

Minulý rok v lete som strávila dva dni s mimoriadne sympatickým autorom knihy Hygge a riaditeľom Inštitútu na výskum šťastia. Áno, aj také niečo existuje a áno, je to asi job snov, ktorý si sám pre seba vytvoril Mike Wiking popritom, ako sa snažil zistiť, prečo sú ľudia v Dánsku a v severských krajinách podľa výskumov vždy najšťastnejšie národy na svete. Je tam stále zima, v niektorých krajinách pol roka ani nevyjde slnko, často tam prší, sú tam jedny z najvyšších daní na svete a predsa, ľudia sú tam šťastnejší ako na exotických ostrovoch.

Vysvetlenie nie je úplne jednoduché a priamočiare a dostáva sa doň naozaj množstvo faktorov. A keď si prečítate Mikovu krásnu knižku, určite to všetko pochopíte. Ja som si po tomto zážitku a dvoch dňoch, kedy som nepočúvala o ničom inom, len o šťastí a spokojnosti povedala, že na tom niečo musí byť a od tých Škandinávcov by som sa asi mohla niečomu priučiť aj ja. Začala som sviečkami a teplou dekou a skončila pri kozmetike. Mäsové guličky jem zatiaľ iba v IKEA, ja také dobré doma určite nespravím a na comfort food je naša kuchyňa podľa mňa nesmierne bohatá,v tom by sa mohli Dáni a Švédi učiť aj od nás. Čo však vedia oveľa lepšie je oddychovať a užívať si pokoj. Ten pocit, keď prídete z práce, zatvoríte počitač, odložíte mobil, zapálite si sviečky a tlmené svetlá, zababušite sa do teplej deky a urobíte si skvelý teplý čaj. Aužívate si len svojich najbližších, bez akýchkoľvek rušivých vplyvov.

 

Ja som si okrem toho začala takto užívať aj novú severskú kozmetiku švédskej značky Barnängen, ktorá v nej oživila „severské rituály“ (nájdete ju v DM drogerie). A ak vám pri tom hneď napadne sauna, nie ste veľmi ďaleko. Práve zdravé saunovanie inšpirovalo zelený sprchovací gél, ktorý vás prenesie do prírodnej drevenej sauny uprostred lesa, aj keď stelen doma vo svojej starej dobrej sprche. Stačí zavrieť oči a užiť si chvíľu ticha, pokoja a jemnej peny na pokožke. Niekedy stačí naozaj málo, aby ste dokázali úplne „vypnúť“. Okrem zeleného balenia môžete vyskúšať i modrý a oranžový sprcháč, ktoré pripomínajú kúpeľ v ľadovej vode („Bada Isvak“) a tradičné švédske oslavy letného slnovratu („Midsommar Glow“). V každom z nich budete cítiť prírodu, zmes hydratačných olejov a kúsok severského pokoja a radosti. A ak by vám bolo málo, svoju pokožku môžete hýčkať ešte viac s úžasne voňavým, hydratačným olejčekom Midsommar Glow, ktorý vám v zime pripomenie známu vôňu a pocit po natretí opaľovacím olejom na pláži a v lete zas rozjasní opálenú pokožku.

 

Je pravda, že hygge som sa snažila si v živote užívať asi odjakživa. Každý predsa potrebujeme doma trochu pohody a tepla, ten pocit vzácneho objatia a lásky. Akurát sme to nikdy nevedeli pomenovať, a tak sa to ťažko „robilo“ cielene. Hygge však pokrýva všetko možné a pre každého z nás znamená niečo trošku iné. Dlhú horúcu sprchu, po ktorej sa zabalíte do mäkkého župana a uvaríte si horúcu čokoládu alebo obed u babky, ktorý sa natiahne na celý deň, lebo vám je tak dobre, že sa vám nechce odchádzať. Alebo romantická prechádzka po zasneženej ulici pod svetlom pouličných lámp, keď jediné, čo počujete, je sneh vŕzgajúci pod vašimi nohami. Alebo stavanie snehuliaka s vašimi deťmi či dokonalý relax v obľúbenom wellnesse. Čo je najviac hyggelig pre vás? Ako si najlepšie oddýchnete a aké veci vám pri tom dokážu pomôcť?

(biely sveter je F&F, nadkolienky sú z Primark-u)