Môj deň s Rollsom

Za posledné roky ste si už všimli, že na mojom blogu nájdete občas i technickejšie alebo lifestylovejšie témy a že mám rada autá. Myslím si, že je škoda, že sa im u nás venuje tak málo žien a že niekedy nie je na škodu pridať do diskusie aj náš pohľad na vec 🙂

Najdrahšie a najluxusnejšie auto, aké som donedávna šoférovala, bolo zrejme BMW i8, ktoré som si mohla vyskúšať na jednom novinárskom evente. Bol to pre mňa obrovský zážitok a popravde, celý život žijem v domnení, že síce nie je vylúčené, že raz v mojej garáži bude parkovať Ferrari, ale tak skoro to asi nebude. No jedno z hesiel, ktorými sa s mojím drahým v živote radíme je: „Človek nikdy nevie.“, takže je lepšie byť psychicky a aspoň teoreticky pripravený ako si potom vyčítať, že nám na účte pristáli milióny a my nevieme, čo s nimi. No uznajte.

O Rolls Roycoch som doteraz vedela pomerne málo a vnímala ich skôr ako nereálne autá z filmov a hudobných videí. Viete, že je to luxusná značka z Anglicka, že má v dverách dáždnik a anjelika na kapote a že si tie autá môžu dovoliť len najmajetnejší ľudia sveta. No v skutočnosti samozrejme nepoznáte nikoho, kto Rolls Royce vlastní a nemáte veľa možností, ako si ho obzrieť zblízka. Preto som bola nesmierne nadšená, keď ma začiatkom januára Rolls Royce pozval na predstavenie ich nového modelu Cullinan na viedenskom autosalóne. Robila som tam rozhovor do časopisu s hlavnou inžinierkou nového SUV od RR a prvýkrát v živote som si do nejakého Rolls Royca aj sadla. Z prítomných novinárov som bola jediná, ktorá RR ešte nezažila alebo nešoférovala, no aj tak som si myslela, že „testovať“ také auto nie je úplne bežná vec.

A potom mi o mesiac prišla ponuka, či by som si nechcela Rolls Royce Phantom vyskúšať aj na vlastnej koži. Za volantom to je totiž vraj zážitok podobne ako na zadnom sedadle. Štyri dni predtým, ako som si mala auto prevziať, som takmer nespala a v duchu prepočítavala, kde ho budem vedieť zaparkovať (auto má skoro 6 m na dĺžku a je aj poriadne široké), ako sa s ním budem predierať plnými bratislavskými ulicami a kam s ním stihnem ísť na malý výlet. Phantoma som totiž mala dostať večer okolo 9 a odovzdávala som ho späť na druhý deň naobed. Tak som si všetko presne naplánovala, lebo Rolls si jednoducho zaslúži trochu extra pozornosti, no nie?

Keď som uvidela cenu auta, ktoré mi dávali do rúk, trochu mi zabehlo a poviem vám úprimne, nebolo mi všetko jedno. „Bežný“ Phantom stojí viac ako dva-tri drahé byty v Bratislave, asi 15-krát viac ako naše auto a je dosť pravdepodobné, že by ste si za tých 500 tisíc a viac dokázali možno kúpiť aj polovicu priemernej slovenskej dediny. Keď som to však všetko predýchala, upokojila som sa, povedala som si, že predsa je to len auto, ktoré je vyrobené na šoférovanie a na cesty a chvalabohu, má dobrú poistku.

Keďže som si Phantoma preberala večer a ešte k tomu uprostred týždňa, povedala som si, že s ním musíme využiť každú minútu a naplánovala som si s drahým také netradičné, exkluzívne rande na kolesách. On musel ráno vstávať do práce, ja vlastne tiež, no obaja sme si povedali, že toto auto za trochu únavy stojí a prežijeme to, aj keby sme boli vonku celú noc. Rolls Royce je čistá romantika. V noci vám nad hlavou svietia tisícky malých hviezdičiek posiatych na „nočnej oblohe“ v čalúnení stropu. A hoci má Phantom 6,75-litrový motor a viac ako dosť konských síl, jazdu s ním si chcete užívať v pokoji a v pohode. Žiadne naháňačky, žiadny veľký adrenalín, len čistý luxus a zážitok z jazdy.

Phantom na ceste doslova pláva. Ako taká pohodlná obývačka na kolesách. Necítite takmer žiadne nerovnosti, nepočujete okolitý hluk, auto ide takmer samo. Sú v ňom všetky úžasné moderné technologické hračky a všetky z nich vám pomáhajú k pohodlnej a bezpečnejšej jazde, no tie nebudú vašim fokusom. Vašu pozornosť si vyžiadajú neuveriteľne mäkké koberčeky pod nohami, vyrobené z jemnej kožušinky kalifornských ovečiek, neskutočne pohodlné široké kožené sedačky, v ktorých sa vám doslova bude sedieť príjemnejšie ako doma na gauči a ešte vás aj počas jazdy skvelo pomasírujú alebo kopec malých detailov, ktoré robia z Rolls Roycu auto, aké nikde inde nenájdete.

V chladničke ukrytej medzi zadnými sedadlami sme si vychladili (nealko) šampanské a pripili si pod hviezdnou oblohou s krásnymi kryštálovými pohárikmi. Na obrazovkách ukrytých v operadlách predných sedadiel sme si mohli pustiť obľúbený film. Povozili sme našich kamarátov, aby sa aj oni na chvíľu cítili trochu kráľovsky a aby sme sa podelili o tento fantastický zážitok. A potom sme Phantoma pekne odniesli zaparkovať naspäť do hotela v centre mesta, lebo sme nechceli riskovať, či by na našom sídlisku prežilo v pohode do rána 😀

O 8 ráno nás však už Phantom opäť čakal pripravený pred vchodom Grand Hotelu River Park a ja som si tentoraz k sebe „pribalila“ kamaráta Šimona, ktorý mi pomohol urobiť s Rolls Roycom kráľovské zábery. Nikoho netrápilo, že sme k Phantomovi pricestovali obyčajnou MHD. Celý týžde som si hovorila: kde by sa toto auto vynímalo najlepšie? Blízko Bratislavy, v zime, s obmedzeným množstvom času. Napadli mi Smolenice a krásny Smolenický zámok. Kráľovské prostredie pre kráľovské auto. Cestou tam i späť sme si všimli pár udivených pohľadov, jeden pán si nás myslím aj fotil (zahliadla som ho v spätnom zrkadle). No inak bol tmavomodrý Phantom celkom elegantný a nenápadný. Na moje veľké prekvapenie som si na jazdu v ňom zvykla neskutočne rýchlo. Za pár minút ma prešiel strach zo širokého podvozku a netradičnej dĺžky, zvykla som si na vysokú kapotu i veľké spätné zrkadlá. To, čoho som sa celý čas najviac bála, som nakoniec neriešila vôbec. Výrobcovia vždy hovoria, že Rolls Royce je navrhnutý tak, aby sa vám dobre šoféroval a aby bola jazda s ním bezproblémová. Pri prvom pohľade na ten „kolos“ si to je však trochu ťažké predstaviť. Keď si ale sadnete za volant, zaradíte „drive“ a prejdete prvých pár metrov, automaticky pochopíte, o čom všetci hovorili. Btw, Phantom väčšina ľudí vníma ako limuzínu, v ktorej sa majiteľ vozí najmä na zadnom sedadle a vpredu sedí šofér. V skutočnosti vraj 60% majiteľov Phantomu svoje auto aj šoféruje, takže táto predstava tak úplne neplatí 🙂

Rolls Royce Phantom v tejto verzii z roku 2018 má množstvo fantastických vychytávok, ktoré nadchnú asi každého, kto sa v ňom vezie alebo ho vidí už len zvonku. Perfektné fullLED svetlá, výborný adaptívny tempomat, Spirit of Extasy, ktorú si viete nenápadne schovať pod kapotu, osvietené zrkadlá pre pasažierov vzadu (napr. na make-up), vyšívané detaily na čalúnení, bezdrôtové nabíjanie mobilu… Nejdem vám tu písať špecifikácie auta ani žiadne ďalšie detaily, to je asi zbytočné. Poviem vám len jedno. Keď mi jedného dňa náhodou pristane na účte tých pár miliónov, zdedím kopec peňazí po nejakom dosiaľ neznámom strýkovi s modrou krvou, vyhrám v lotte alebo napíšem bestseller, ktorý zo mňa spraví milionárku, takýto Rolls si určite doprajem. Bez výčitiek a sobrovskou radosťou. A dovtedy mám aspoň o čom snívať 🙂

Foto: Šimon Šiplák

Outfit: sako, nohavice – Answear.sk, blúzka – Stradivarius, lodičky – ??

Za vyskúšanie úžasného Rolls Royce Phantom ďakujem Rolls Royce Motor Cars a BMW Slovensko.