MINI trip to Budapest

Bratislava might not be the most beautiful city in the world, but it has one great advantage – many other wonderful places are really close. That’s why it wasn’t such a struggle to do a quick one-day trip to Budapest to try out a new Jamie’s Italian restaurant that opened at the Buda Castle. I haven’t met anyone who wouldn’t love Jamie Oliver yet, so I, naturally, was very excited about this trip, too.

Jamie’s Italian opened in Budapest just a couple of weeks ago and I was more than happy to try it with Hungarian MINI family. It was a typical multicultural European trip – a Slovak group of journalists and bloggers got in a German BMW X5, drove to Hungary where it was escorted by a couple of grey British MINI coopers to the new British/Hungarian, but actually Italian restaurant. Absolute bliss all the way. Our day in Budapest was filled with wonderful people, sunshine, great food and amazing views over the Danube. But let’s talk about the FOOD, my friends.

Jamie Oliver created Jamie’s Italian with his Italian friend and mentor, Chef Gennaro Contaldo. They developed a world of fresh, healthy and high quality Italian cuisine that has captured the hearts of people around the world. Jamie’s Italian has finally come to Central Europe as well, thanks to Zsidai Group, a Hungarian family gastronomy company, who have won Jamie over and got a licence to open Jamie’s Italian restaurants in Central and Eastern Europe. Jamie’s Italian in Budapest has the exact same standard as Jamie’s Italian elsewhere, everything from the design, through staff training and menu selection had to go through Jamie Oliver and his team in UK.

When we got up to the Buda Castle area, high above the city and the river with our MINIs, we couldn’t wait to start eating. We got to taste all parts of the menu – the amazingly fresh antipasti (Italian buffalo mozzarella or the best Italian proscuitto anyone?) , wonderful Italian pasta made freshly at the restaurant, mouth-watering chicken and seafood and our favourite – the Super Food Salad. The perfect colorful salad is made exclusively of „superfoods“, which are Jamie’s new obsession (his new book and programme about superfoods is coming out this year!). It’s made of fresh avocado, roasted beets, pulses & grains, sprouting broccoli, fennel, pomegranate & seeds with harissa dressing & cottage cheese – a poem on a plate, really. The whole menu is based on dished you would find people eating all over Italy, made with care and delivered without fuss (by lovely waiters who instantly feel like old friends). Half of the ingredients in the restaurant are imported directly from Italy (Jamie even has his own kind of olives, grown specially for him in Italy), the rest is freshly delivered from local suppliers.

The design of Jamie’s Italian in Budapest is a mix of British cool urban style, Italian freshness and Hungarian atmosphere. The designers were inspired by Budapest historical sites and incorporated incredible details into the comfy and cool design of the place. I especially loved the tiles on the floor, interesting Hungarian signs and details on the walls, but mostly the toilets. Yes, it’s weird, I know. But do go to check them out when you visit the restaurant. Ladies and Gentlemens parts are right next to each other in one room, so when you get out to wash your hands you might very well meet a surprised gentleman by the sink 😀 I believe that lots of funny situations happen at this place.

Bratislava možno nie je najúžasnejšie mesto na svete, má však jednu veľkú výhodu – všade je z nej blízko. Práve vďaka tomu som si tento týždeň mohla dopriať rýchly jednodenný výlet do krásnej Budapešti, aby som vyskúšala novú reštauráciu Jamieho Olivera, ktorú nedávno otvorili na Budínskom hrade. A keďže som ešte nestretla nikoho, kto by Jamieho kuchyňu nemiloval, viete si predstaviť, že aj ja som skákala od nadšenia.

Jamie’s Italian otvorili v Budapešti len pred pár týždňami a ja som bola nesmierne šťastná, že ju môžem ísť vyskúšať spolu s maďarskou MINI rodinkou. Bol to typický multi-culti európsky trip – skupinka slovenských novinárov a blogerov nasadla do nemeckého BMW X5 a odviezla sa do Maďarska, aby ju tam dva Britské MINI coopre zobrali na obed do maďarsko/britskej, no vlastne talianskej reštaurácie. Úplná paráda. Náš deň v Budapešti bol plný úžasných ľudí, slnka, výborného jedla a fantastických výhľadov na Dunaj. Poďme ale teraz k tomu najpodstatnejšiemu – JEDLU.

Jamie Oliver vytvoril sieť reštaurácií Jamie’s Italian so svojím talianskym mentorom a priateľom, šéfkuchárom Gennarom Contaldom. Vymysleli spolu koncept postavený na čerstvej, zdravej, jednoduchej a kvalitnej talianskej kuchyni, ktorá si získala fanúšikov po celom svete. Jamie’s Italian sa konečne dostala aj do strednej Európy vďaka maďarskej rodinnej gastronomickej firme Zsidai Group. Tí si získali Jamieho priazeň i licenciu, aby mohli jeho reštaurácie priniesť do niekoľkých krajín v našom okolí (aj na Slovensko, hurá!). Reštaurácie Jamie’s Italian majú rovnako vysoké štandardy po celom svete a Jamieho tím v UK kontroluje všetko od dizajnu, cez zaškolenie personálu až po každú jednu surovinu, ktorú v menu použijú.

Keď nás dve sivé MINI coopre doviezli do hradnej štvrti, poriadne sa nám zbiehali slinky. Keď nám začali nosiť ochutnávky z celého menu, od radosti sme nevedeli, čo skôr ochutnať – úžasne čerstvé predjedlá (pravá talianska býčia mozzarela, čerstvo nakrájané prosciutto, talianske syry…), výborné talianske cestoviny, ktoré kompletne vyrábajú priamo v reštaurácii, perfektne ľahké kuracie prsia, fantastické hamburgery, čerstvé morské plody alebo náš obľúbený Super Food Salad. Dokonalé farebné dielo na tanieri je vyrobené výlučne zo „superpotravín“, ktoré sú Jamieho novou obsesiou (tento rok o nich vydáva novú knihu i program). Super šalát spája čerstvé avokádo, cviklu, rôzne semiačka, brokolicu, fenikel, granátové jablko a cottage cheese – hotová báseň na tanieri. Celé menu Jamie’s Italian je založené na jedlách, ktoré bežne nájdete v jedálničku Talianov (Maďari vraj museli Jamieho presviedčať, že do talianskeho menu patrí aj pizza, v britských reštauráciách ju vraj u ňho nenájdete). Polovica ingrediencií pochádza priamo z Talianska (Jamie má dokonca vlastnú odrodu olív, ktoré pre ňho špeciálne pestujú priatelia na farme v Taliansku), zvyšok dodávajú čerstvo lokálni producenti.

Dizajn Jamie’s Italian v Budapešti je mixom cool britského urbanistického štýlu, talianskej ľahkosti a pohostinnosti a maďarskej atmosféry. Každá z Jamieho reštaurácií je trochu iná a v tejto sa dizajnéri inšpirovali aj niekoľkými historickými miestami v Budapešti, ktoré cítiť v malých detailoch po celej reštaurácii. Veľmi sa páčila originálna podlaha či obloženie barov, originálne maďarské nápisy a detaily na stenách, najviac ma však zobrali toalety. Áno, je to trochu divné, ale vážne. Toalety v Jamie’s Italian sú totiž spoločnou miestnosťou pre dámy aj pánov, oddeľujú ich len samostatné kabínky. Keď teda vyjdete a umývate si ruky, pri umývadle pravdepodobne stretnete aj opačné pohlavie. Viem si predstaviť, že v tejto miestnosti vzniká celkom veľa vtipných situácií.

Jamie's_106

Jamie's_77

PicMonkey Colla

PicMonkey Collage

Jamie's_62

Jamie's_98

Jamie's_100

Kids menu is presented originally in this thing – children can choose their meal from pictures 🙂 Genius!

Jamie's_105

Jamie's_107

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I was wearing: dress – F&F, bag – Deichmann, shoes – GATE