Live Lagom

Kozmetika je tak trochu ako topánky. Niektoré produkty sú čisto sezónne a dávajú zmysel len v lete či v zime, prípadne nás ich zloženie či vôňa omrzí a po pár mesiacoch hľadáme niečo nové. A potom sú tu spoľahlivé stálice s nadčasovým pekným dizajnom a stabilnou kvalitou, ktoré nás neomrzia veľmi dlho. U mňa takých produktov tiež nájdete niekoľko a od minulého roka k nim pribudli aj nielen krásne, ale aj kvalitné produkty od švédskej značky Barnängen.

Škandinávia je dnes v móde, to sa nedá uprieť. Ich minimalistický, čistý a originálny dizajn, zmysel pre farebnosť, ich blízkosť k prírode – to všetko nás inšpiruje už od čias, kedy k nám prvýkrát zavítala IKEA. Zo Švédska pochádzajú viaceré z našich obľúbených značiek oblečenia, kvalitné Volvo autá, priateľ mi práve pripomenul ešte aj švédske stoly – no samé dobré veci. Z Dánska k nám dorazilo HYGGE, zo Švédska zas ďalšie slovo, ktoré pomenúva niečo, na čo v slovenčine termín nemáme: LAGOM.

 

„Lagom“ pomenúva život, veci a udalosti, ktoré sú „tak akurát“. Produkt dokonalej rovnováhy, nie príliš veľa, nie príliš málo, nie príliš pomalý ani rýchly, jednoducho tak, ako treba. Aj značka Barnängen bola postavená na rovnakej ideológii a snažila sa spojiť to, čo bolo dobré a osvedčené s novinkami, ktoré nás dokážu zaujať. Do línie produktov, ktoré exportovala zo Švédska do Európy zakomponovala značka Banängen Cold Cream – receptúru založenú na legendárnom tuhom mydle, ktoré značku preslávilo. Cold Cream obsahuje hydratačnú emulziu z včelieho vosku, slnečnicového oleja, glycerolu, alatonínu a rumančeka, ktorá dokonale ochraňuje a zvlhčuje pokožku. K nemu do rôznych produktov potom pridali extra vône a prísady, ktoré sa hodia špeciálne pre citlivú pokožku, na lepšiu ochranu či výživu pokožky.

Z troch farieb línie Severskej starostlivosti mne osobne najviac učarovala práve najjednoduchšia z nich – modrá Caring rada, ktorá má dokonalé jemné zloženie a vôňu, ktorá mi pomáha si oddýchnuť a uvoľniť sa tak v zime, ako aj v lete. Niekedy máte chuť na exotiku a niečo špeciálne, väčšinu roka mne osobne však najviac imponuje kozmetika, ktorá vonia krásne a nevtieravo, neomrzí ma a robí presne to, čo od nej potrebujem – hydratuje, ochraňuje a pomáha mi cítiť sa ako v bavlnke. Najmä v zime mám špeciálne rada aj výnimočný telový balzam All Over Rescue Body Balm, ktorý na pokožke vytvára príjemný mäkký chladivý efekt a zjemňuje pokožku ako nič iné. Dokonca pomáha aj keď máte pokožku práve citlivú či podráždenú a kdekoľvek ste, vyčaruje vám pociť hýčkania v luxusnom wellnesse. Naozaj.

Čo škandinávske sa práve nájde u vás doma? Auto, nábytok, kabát či práve príjemná kozmetika?