Little Tuscany

One of the places we visited during our short trip to Slovenia with Ford Fiesta was a beautiful restaurant Majerija surrounded by lush green vineyards, spices growing in the garden and magnificent mountains of Karst, a stone territory where the influence of water on limestone creates caves, underground streams and amazing stone shapes. Majeria was hidden above the village of Vipava and as soon as we drove in we started wondering if we haven’t actually found ourselves in Italy instead. It’s not that far after all… This place looks just like sunny Tuscany, with white limestone houses, charming bridges and all the wine, but the mountains give it away. The climate is a bit cooler, although it is still great for wine-making.

Jedno z miest, ktoré sme navštívili počas nášho krátkeho výletu po Slovinsku s Ford Fiestou bola nádherná reštaurácia Majerija obklopená bohatými zelenými vinicami, záhradou plnou byliniek a úžasným výhľadom na kopce Slovinského Krasu. Majerija sa skrývala na vrchu dediny Vipava. Hneď ako sme sa k nej priblížili, začali sme sa trochu čudovať, či sme sa predsa len nedostali poza kopce do Talianska. Nie je to veľmi ďaleko… Toto miesto nám hneď pripomenulo slnečné Toskánsko s bielymi kamennými domami, rozkošnými mostami a vínom, no hory ho trochu prezradili. Podnebie je tu trošku chladnejšie, i keď stále dosť slnečné a priaznivé pre pestovanie hrozna. 

In Majerija, we swapped the wine for some amazing food (food always being my priority…and given the fact that we were all driving) and enjoyed a lovely sun-filled lunch break. I can’t wait to come back and show this to my boyfriend soon. It was just as well that I chose to wear my new favourite summer dress on this occasion – a beautiful hydrangea-print piece I got from Lightinthebox.com. When it arrived in the post, it was even prettier than in the pictures – it fit perfectly and the material feels way more expensive than the dress actually was. Thanks to this dress, hydrangeas will always remind me of this trip, I saw them everywhere – hidden in the shade of the Majerija terrace, smiling at us from the tables, greeting us at the beautiful hotel at the Adriatic Coast in Portoroz… Hydrangeas all the way!

V Majerii sme si namiesto vína ale dali výborný obed (jedlo má u mňa vždy prednosť a okrem toho sme všetci šoférovali) a užili si prekrásnu zastávku uprostred prírody. Už sa neviem dočkať, ako sa sem raz vrátim aj s mojím drahým 🙂 Veľmi som sa tešila, že som sa nakoniec rozhodla na prvý deň výletu pre moje nové letné kvetinové šaty, ktoré som nedávno dostala z eshopu Lightinthebox.com. Keď mi prišli, boli ešte krajšie ako na fotkách – dokonale sadnú a tá látka je na pocit i na pohľad oveľa drahšia, ako boli samotné šaty. Vďaka tomuto kúsku sa mi budú milované hortenzie už navždy spájať s týmto výletom. Videla som ich totiž všade – ukryté v chládku vedľa romantickej terasy reštaurácie, usmievajúce sa na bielych stoloch, ešte nás aj vítali v krásnom hoteli na pobreží v Portoroži. Hortenzie nadovšetko!

 

 

 

 

The glamorous life of a blogger 😀 „Backstage“ photo aka this is what we really look like 99% of the time…

I was wearing:

dress – Lightinthebox.com

bag – JustPlay.sk

shoes – Primark