Lednice Castle

I’ve always wanted to travel the world and see the most beautiful places on every continent. Sometimes, however, I am completely baffled to find out that some of the most wonderful places in the world can be found just around the corner. That’s the case of this magical Lednice castle listed as a UNESCO site, together with the whole Valtice-Lednice area, full of incredible historical and natural sights.

The castle dating back to 17th century belonged to the Lichtenstein family, who built it as their „holiday cottage“ (can you believe that?). It’s one of the most amazing castles I’ve ever seen, and I’ve seen a lot of them! It’s completely out of this world and stands in a huge green park like it came from a fairy-tale. No wonder the latest romantic Slovak fairy-tale movie is being filmed here at the moment.

The large gothic castle is surrounded by the park with lakes, alleys full of centuries-old trees, promenades, more castles in different styles and an original Minaret, which looks completely out of place. The 60 m high tower was built by an architect Josef Hardmuth and is said to have nothing with religion. The landlords and the architect probably just liked the style of the Islamic minarets, so they decided to build one here, in the middle of their Christian country, too. Today it serves as a viewing tower.

Peter and I stopped in Lednice on our way home from a recent trip in Prague, and since it was already an evening, we didn’t have much time to explore all the sights in Lednice-Valtice, so we’ll definitely be back. If you decide to visit this fairy-tale country, too, you can get here very quickly from Brno, it’s only a few km off the main highway between Brno and Bratislava 😉 Before your arrival you can find all the helpful info here.

Jednou z mojich najväčších túžob v živote je precestovať svet a vidieť tie najkrajšie miesta na každom kontinente. Niekedy ma však najviac vedia prekvapiť miesta, ktoré máme len tu za rohom. Takto užasnutá som zostala aj pri našom výlete do Ledníc, kde sme objavili zámok a prekrásny historický areál zapísaný v zozname pamiatok UNESCO. 

Úchvatný gotický zámok si  v 17. storočí postavila rodina Lichtenšteinovcov ako svoju „letnú chatu“ (no verili by ste tomu?). Je to jeden z najkrajších zámkov, aké som kedy videla, a to som ich videla celkom dosť! Lednický zámok akoby vôbec nepochádzal z tohto sveta, a stojí pritom v takej nenápadnej českej dedinke. Vôbec sa nečudujem, že si ho RTVS vybrala ako miesto, kde natáča svoju najnovšiu slovensko-českú rozprávku. 

Obrovský zámok je obkolesený veľkým zeleným parkom s jazierkami, riekou, loďkami, alejami so storočnými stromami, niekoľkými ďalšími zámkami a hradmi, postavenými v rôznych štýloch a originálnym Minaretom, ktorý stojí asi 2 km severne od zámku. Skutočný arabský minaret naozaj vyzerá, akoby tam vôbec nepatril. Je však pôvodným dielom architekta Josefa Hardmutha, ktorého si na jeho postavenie najala rodina Lichtensteinovcov. Kolujú o ňom rôzne legendy a už po stáročia v kresťanskej krajine vyvoláva otázky, pravda však je, že za jeho stavbou pravdepodobne neboli žiadne náboženské motívy. Rodine sa zrejme jednoducho páčil. Minaret dnes funguje ako vyhliadková veža, z ktorej máte celý Lednicko-Valtický areál ako na dlani. 

V Ledniciach sme sa s Peťom zastavili na ceste domov z nášho nedávneho výletu v Prahe. Keďže sme prišli až večer, nemali sme veľa času na objavovanie všetkých krás tohto miesta, a tak sme si zaumienili, že sa čoskoro určite vrátime. Ak by ste sa Lednický zámok rozhodli navštíviť tiež, nájdete ho veľmi blízko k Brnu, vedie k nemu aj odbočka z diaľnice. Na pôvodnej a o kúsok kratšej ceste cez dedinku Podivín sa práve opravuje nejaký most, a tak v Ledniciach budete rýchlejšie, ak pôjdete cez Břeclav. Viac informácií o všetkých pamiatkach v areáli nájdete tu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I was wearing:

dress – H&M

blazer – ZOOT.sk

shoes – Primark

hat – F&F

backpack – Pieces via ZOOT.sk