Krasa Vesmirna

There are a few places in Bratislava that make it on my private „insider’s tips for must-see places“ list. I’ve lived in the capital for over 6 years now and when I came, I had no idea where to go first and what to see. So I let all my friends from school lead me anywhere, really. That way I was introduced to dozens of pubs, cafes, restaurants, galleries, clubs or cute little shops that I’d probably never find on my own. This was also the time when I first stumbled upon Krása Vesmírna (The Beauty of the Universe), a fantastic, amazing, cute little design shop in the heart of the Old Town. It was hidden in the corner of a crooked old alley, and if it wasn’t for my friend, I’d never find it. When I first stepped inside, however, it was love at first sight.

My boyfriend would say it’s absolutely crazy. I agree, but I think Krasa Vesmirna is crazy in a good way. And I feel totally at home in the middle of these beautifully strange things – a big white knitted deer in the middle of the room, guarded by a cute knitted pug, covered in gold punk spikes; tree covered in a knitted coat, adorned by hundreds of bright lights; lots of the most creative and imaginative hand-made jewellery (my favourite part) or some eerily wonderful hand-made toys. It’s a wonderland of modern kitsch, a colorful Universe created for every happy soul on Earth. Today you’ll find it in a more tourist-friendly hotspot on Panska Street, greeting customers cheekily and cheerfully right from the entrance. If you ever visit Bratislava, this is the place where you buy the most original, happy and unforgettable souvenirs.

—————————————————————————————————————————————-

V Bratislave existuje niekoľko miest, ktoré by sa dostali na môj súkromný zoznam „insiderských tipov na miesta, ktoré musíte navštíviť“. Bývam tu vyše 6 rokov, no keď som prvýkrát prišla a nasťahovala sa na intrák ako čerstvá vysokoškoláčka, okrem tradičných pamiatok som naozaj nemala veľké tušenie, kam sa vybrať. (okrem obľúbených obchodov, ktoré boli zrazu všetky poruke, samozrejme) Tak som sa nechala viesť mojimi kamarátmi zo školy, a vďaka nim postupne spoznala desiatky kaviarní, pubov, reštaurácií, klubov, galérií či skvelých malých obchodíkov, na ktoré by som sama možno nikdy nenarazila. Priznám sa, mala som šťastie, že na žurnalistike študovali samé umelecko-bohémske tipy ľudí, ktorí ma priviedli na tie najzaujímavejšie miesta (rozumej skôr ukryté hipsterské kaviarne ako posh podniky pod Michalskou). Bol to tiež čas, keď som prvýkrát zablúdila do Krásy Vesmírnej – úžasného, fantastického, milého obchodíku na rohu uzučkej ulice pod Prašnou bránou, ktorý by som tiež nikdy nenašla, nebyť mojej rovnako peknými vecami posadnutej spolužiačky. Stretnutie s Krásou Vesmírnou bola láska na prvý pohľad.

Môj priateľ by určite povedal, že toto miesto je absolútne šialené. V podstate s ním súhlasím, ja si však myslím, že Krása Vesmírna je šialená v dobrom slova zmysle. Uprosted zvláštnych, veselých vecí v jej útrobách sa cítím ako ryba vo vode, každá z nich je totiž úplne originálna, iná a chce svojim majiteľom jednoducho robiť radosť, čo je veľmi vznešené životné poslanie, uznajte. Uprosted obchodu hrdo stojí biely štrikovaný jelenček so svetielkujúcimi parohmi (jeho obštrikovanie vraj trvalo týždeň a vraj sa na to pýta skoro každý), pri jeho nohách všetky poklady strážia malé srnky a „drsný“ mops so štrikovaným kožúškom, posiatym zlatými cvokmi. Ak ste niekedy mali doma veci, ktoré ste stále odsudzovali ako najväčší gýč na svete (keramické sloníky, jelene, papagáje a podobné záležitosti), v Kráse Vesmírnej pochopíte, že sa v nich vlastne stále skrývala nevídaná estetická hodnota. Každá stena je pokrytá úžasnými hand-made šperkami, originálnymi pletenými čiapkami či hračkami, ktoré podporia fantáziu, ako nič iné. Je to kráľovstvo moderného umeleckého gýču, farebný vesmír, vytvorený pre všetky veselé duše sveta. 

Krásu Vesmírnu dnes nájdete na turistickejšie prístupnejšej adrese na Panskej, kde svojou excentrickou veselosťou oživuje všetky prevádzky naokolo. Ak sa ocitnete v Bratislave, určite ju neobíďte, verím, že budete minimálne rovnako nadšení, ako ja a pridáte sa do radu jej verných obdivovateľov. Vo vnútri farebného obchodíku zvyčajne nájdete i jeho majiteľku, výtvarníčku a dizajnérku Renátu Ormandíkovú. Tá si vo svojom maličkom ateliéri spokojne tvorí veselé príšerky a necháva voľný priestor svojej fantázii. Mimochodom, ak si spomínate na vtipné ružové štrikované autíčko z reklamy na ružového operátora, to bolo tiež jej výtvorom! Po jeho dokončení vraj mala na rukách takú svalovicu, že jej ľudia z operátora zaplatili poriadnu masáž, aby sa rýchlo dostala opäť do formy 🙂 Napíšte mi, čo sa Vám z Krásy Vesmírnej najviac páči!

PS: Blíži sa sviatok všetkých nás zaľúbencov a na Instagrame mám pre vás super prekvapko so ZOOT.sk! 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA