Just the Pretty Pictures?

Čím dlhší čas trávim na sociálnych sieťach, tým viac krásy vnímam. Naozaj, toľko dokonalých fotiek, videí a inšpirácií som pred dobou Instagramu nikdy pokope nevidela, aj keď blogy sledujem už možno 8-9 rokov. Všetci sme sa od začiatku pri blogovaní snažili o pekné fotky, snažíme sa zlepšovať, no „za mojich čias“ (haha) bolo blogovanie omnoho amatérskejšia činnosť, ako dnes. Málokto fotil s dobrými zrkadlovkami, nieto ešte s profi fotografmi a drahou technikou či celou produkciou okolo. Niekedy je pre mňa nesmierne ťažké držať krok, keďže sa blogovaniu venujem stále doplnkovo popri inej práci, no zároveň sú krásne fotky iných pre mňa často veľkou inšpiráciou.

Čo si však uvedomujem stále viac je, že pekné fotky už v dnešnom svete vôbec nestačia. Ľudia od nás čakajú viac. Urobiť si podarenú selfie či odfotiť sa na výlete je síce ok, no načo to je, keď svetu v skutočnosti nemáte čo povedať? Preto veľmi obdivujem blogerky a blogerov, ktorí svoje platformy využívajú na to, aby šírili dobro, porozumenie, ktorí sa snažia zo sveta spraviť lepšie miesto na život. Niekedy na to stačí pár riadkov, inokedy tomu venujú všetok svoj čas. Práve títo ľudia však pochopili, že blogovanie je silný nástroj na spojenie sa so svetom, ktorý sa dá využiť na propagovanie názorov, myšlienok a ideí podobne ako akékoľvek iné médium.

Travel blogeri nám ukazujú nielen krásne, ale často i odvrátené stránky cestovného priemyslu, upozorňujú na ekologickú i spoločenskú stopu, ktorú za sebou naše dovolenkovanie zanecháva, vďaka nim som sa napríklad dozvedela, ako na rozprávkovom Santorini trpia úbohé somáriky, ktoré vozia turistov hore schodmi, alebo slony v Ázii. Fashion blogerky zas upozorňujú na nástrahy rýchlej módy a je super, keď do sveta vysielajú pozitívne správy o tolerancii, pochopení, zdravotnej prevencii či starostlivosti o psychické zdravie, nielen inšpirácie na zaujímavé outfity. Food blogeri nás zas učia, ako jesť zdravo a chutne, čo je dôležité pre nás všetkých. Nie je to však stále samozrejmé.

Na tomto fotení som sa stretla so 4 úžasnými dievčatami, z ktorých má každá svoj príbeh, svoje názory, vášne, prácu mimo blogu a originálny pohľad na svet. Niekedy je ťažké vidieť za peknými fotkami na Instagrame skutočných ľudí, no ja som blogovaniu nesmierne vďačná za to, že som vďaka nemu spoznala aj tieto dobré duše. Niku Šipoš-Rosputinskú z blogu Shemakesmetravel poznám už roky, študovali sme spolu žurnalistiku a báli sa spolu ešte aj večer pred štátnicami, keď som u nej a Karola prespávala 🙂 Katku z Dreamandlive.sk už možno poznáte vďaka nádherným fotkám, ktoré mi viackrát spravila, Peťku z Petracutrikova.com možno poznáte cez jej lásku k ružovému svetu a ak nepoznáte Dominiku alias CandyGrant, určite si pozrite jej inšpiratívny blog. Všetky tieto žienky majú svetu čo povedať a za ich krásnymi obrázkami, podobne ako za týmito našimi spoločnými, sa skrýva kopec driny a unikátnych nápadov.

Zároveň je však dnes Instagram plný pekných obrázkov, ktoré nepovedia svetu vlastne nič. Určite ste na ne veľakrát narazili tiež, možno ste sa nad nimi aj nadchli, a možno ste sa podobne ako ja zamýšľali nad tým, či je pekná fotka to jediné, čo chcú títo ľudia svetu povedať. Ani neviem koľkokrát som narazila na dokonalú selfie peknej mladej blogerky, pri ktorej som nenašla nič. Žiadnu myšlienku, žiadny názor, žiadny odkaz. Len dokonalé vlasy a úsmev. Ok, aj to niekoho dokáže potešiť, no ja si myslím, že toto už dnes nestačí. Ak chceš naozaj vo svete niečo zmeniť, ovplyvniť životy ľudí, ktorí ťa sledujú, musíš mať na veci nejaký názor. A nie, nestačí ani zdieľať nejaký nič nehovoriaci slávny citát niekoho iného. Pri tom mi vždy napadne: keď už nemáš čo povedať, vytiahni z klobúka trápny citát. Jasné, veľa citátov inšpiratívnych ľudí je super, ale na Instagrame v 99 zo 100 prípadov reprezentujú hlavne lenivosť daného človeka k čomukoľvek sa vyjadriť či popísať zážitok, ktorý tá fotka má opisovať. A keď už naozaj nemáš čo povedať, radšej nepostuj nič, kým ťa zas nekopne inšpirácia. Aspoň tak to robím ja.

Nie každá myšlienka musí byť hlboká a vážna. No z času na čas je veľmi fajn, keď influenceri využijú svoju šancu ponúknuť svetu dobrý „influence“. Keď cez svoje platformy odsúdia násilie, nespravodlivosť, rasizmus, xenofóbiu, keď ju využijú na šírenie osvety o čistejšom životnom prostredí, keď inšpirujú ľudí k starostlivosti o opustené zvieratká, seniorov, chorých… A som veľmi rada, že to v mojom feede vidím čoraz častejšie. Práve vtedy viem, že blogovanie už dávno nie je len povrchná zábavka a môže naozaj pomôcť meniť svet k lepšiemu. Napíšte mi, kto v poslednej dobe nadchol či inšpiroval vás – nielen v móde či líčení, ale v niečom väčšom?

Môj outfit: šaty – darček od mojej sestry, kabát – Mango (starý), čižmy – Answear.sk (sú neskutočne pohodlné, mäkké a hodia sa mi asi ku všetkému!), baretka – Stradivarius, opasok – Mango, okuliare – Optika Neovízia

Za tieto nádherné fotky ďakujem opäť Katke z Dream & Live a jej drahému manželovi Tomimu 🙂