Into the Future

Futuristické auto, retro šaty, súčasná Bratislava. Tesne pred búrkou, ktorú počujeme úplne dokonalo aj z auta, keďže tu máme dokonalé ticho. Takto vznikali tieto fotky, no to až potom, ako som si tohto krásavca BMW i3s REX užívala celý týždeň.

Prvé čisto elektrické auto od BMW som si prvýkrát skúšala už pred rokom a v tomto blogu som opisovala všetky svoje veľké dojmy z tohto neveľkého autíčka. Keďže však tento rok vyšiel nový facelift i3 a aj jeho športovejšia, odvážnejšia verzia, veľmi som sa potešila, že si ho môžem užiť opäť. Úprimne, odkedy sme prvú modrú i3 mali na týždeň doma, neprestali sme o nej hovoriť. S drahým odvtedy hútame a plánujeme, ako by sme si jednu mohli kúpiť ako druhé auto do rodiny, také dokonalé malé šikovné auto do mesta, ktoré bude šetriť životné prostredie aj peňaženku. To však naňho najprv musíme našporiť, a dovtedy o ňom hovorím celej rodine a tajne dúfam, že niekoho na ňho prehovorím a budem sa chodiť voziť k nim 😀

Nie je to úplne jednoduchá úloha. Povedzme si na rovinu, keď sa dnes rozhodujeme nad kúpou nového auta, stále riešime len jednu otázku – benzín alebo diesel. Čo ak by však bola aj tretia možnosť? Elektrika je lacnejšia a najmä ekologickejšia ako bežné palivo, dá sa vyrobiť z obnoviteľných a čistých zdrojov a ja verím, že je to cesta do budúcnosti. Naše vlastné náklady na jazdu samozrejme závisia od toho, kde a ako svoje auto môžeme nabíjať a najviac sa elektromobily stále oplatia ľuďom s vlastnou garážou, kde si môžu majitelia svoje auto pokojne dobiť cez noc. Ja som však testovala, už druhý krát, či sa dá s elektroautom žiť aj vo veľkom meste, kde nemáme inú možnosť, ako parkovať normálne vonku pred panelákom.

A ide to. Chce to trochu plánovania a rozmýšľania navyše, no to k tomu autu akosi aj patrí. Je to tak trochu hračka, s ktorou si každú cestu musíte plánovať chvíľku dopredu. Naše BMW i3s malo dojazd okolo 300 km, poistku pritom tvoril aj maličký benzínový motor, ktorý vám pridá niečo okolo 160 km dojazdu, keď treba. To, koľko pritom reálne dôjdete, závisí od spôsobu jazdy, a teda aj spotreby. Na diaľnici vám dojazd bude klesať oveľa rýchlejšie než v meste – i3 je stvorená na krátke mestské trasy. Na nabíjacích staniciach Slovenských elektrární (na západe, strede aj východe) sa dá stále „tankovať“ elektrina zadarmo, stačí sa len u nich registrovať a požiadať o vydanie nabíjacej karty. Bez nej sa k elektrine na verejných staniciach naozaj nedostanete, iba ak nájdete voľnú zástrčku. Aj to je možné, napr. v bratislavskom Auparku majú aj túto možnosť a videla som ju aj v Trnave. Takéto nabíjanie je však oveľa pomalšie ako modrné rýchlonabíjačky a keď ste v meste, zvyčajne na nabíjanie nemáte celý deň. Stanice Greenway sú už naopak spoplatnené a z programov, ktoré si môžete vybrať, mi to vyšlo tak, že sa to vlastne ani neoplatí. Ako bežný mestský šofér miniem na naftu do nášho auta menej, ako keby som mala zakaždým nabíjať auto na Greenway. Je to ale asi myslené ako občasná možnosť, ak sa ocitnete v meste a potrebujete trochu dobiť auto, ktoré si inak nabíjate napr. doma.

Ja som sa tentoraz s i3s vybrala prvýkrát na diaľnicu a na výlet do Trnavy, kde som si predtým vyhliadla nabíjacie stanice. Dojazd som mala dobrý, dokonca by som to dala pokojne na jazdu tam aj späť, no bolo to tesnejšie a nechcela som riskovať, tak som si nabíjačku predsa len našla. Nebolo to však také jednoduché. Stanica ZSE síce pri OC MAX stála, no postavená bola uprostred parkovacieho miesta a ZSE okolo nej zjavne nevyčlenila žiadne voľné miesto na nabíjanie. Takže sa okolo nej postavili iné autá a mne nezostávalo nič iné, len postaviť sa „na hulváta“ cez 2 žlté čiary k ceste. Našťastie sme sa na parkovisku hneď stretli s miestnymi policajtami, vysvetlili im situáciu a „dohodli sa“, že nám teda papuču nedajú, aj keď stojíme zle. Na informáciách obchodného centra nám k tomu iba povedali, že stanica ZSE je tam len veľmi krátko a my sme vlastne prvé auto, ktoré k nej prišlo, takže ešte nedotiahli všetky potrebné „detaily“. A potom že na detailoch nezáleží!

Všetko nakoniec dopadlo dobre, my sme sa skamarátili s technikom z Maxu i so všetkými policajtami naokolo a za cca 2 hodinky som si prišla nabité auto preparkovať na bezpečnejšie miesto. Jazda s BMW i3s REX bola poriadna zábava od začiatku do konca – na parkovisku ste ako vo videohre, kde musíte dávať extra prednosť každému chodcovi, pretože vás pre tichý motor nepočuje prichádzať, na semaforoch zase predbehnete aj nadupaný športiak, pretože jeho 184 k zaberá vďaka elektromotoru hneď a z 0-100 zrýchlite za niečo pod 7 s. V tejto športovej verzii výbavy REX máte k dispozícii špeciálnu farbu (krásnu ohnivú červenú), trošku väčšie kolesá kvôli lepšej stabilite, väčší výkon a niekoľko dizajnových srandičiek. Keď to beriete prakticky a naozaj by ste sa rozhodovali medzi i3 a i3s, ako praktická žena v tejto verzii veľký význam nevidím, rovnakú zábavu si užijete aj s klasickou i3, no odborníci toto „esko“ prirovnávali k populárnym „hot hatchom“, akurát toto je na elektriku a nie benzín. Je jednoducho o trochu viac cool.

Pre mňa je jazda s i3 dokonalou cestou do budúcnosti. Originálny dizajn, ktorý nie je ako nič ostatné a dokonca sa nepodobá ani na iné vozidlá BMW, inovatívne materiály, ktoré šetria planétu no zároveň dokonale fungujú a skvelá jazda, do ktorej sa naozaj zamilujete a budete sa na ňu každý deň tešiť – to všetko je pre mňa v tomto malom praktickom aute. Zmestí sa do ňho čo potrebujete, miesta na sedenie je tu habadej a pohodlne sa v ňom sedí i vysokým ľuďom (môj Peťo pozdravuje), akurát keď potrebujete niečo vyberať zo zadného sedadla, nemali by ste zastaviť pri stene 😀 Dvere sa totiž otvárajú oproti sebe.

Outfit: šaty – Mohito, topánky – ASOS, náušnice – Primark, okuliare – Neovízia