Insta klišé

V poslednom čase som sama so sebou riešila miernu únavu z práce, ale trochu aj zo sociálnych sietí. Asi to tiež poznáte, ale keď prestanete robiť veci s nadšením alebo aspoň záujmom, prechádzate automaticky na mechanické dokončovanie projektov, a to nikdy nekončí dobre. Sú veci, ktoré sa mechanicky robiť dajú, no kreatívna práca k nim jednoznačne nepatrí. Ja som toho v poslednej dobe mala vyše hlavy a keďže som veľmi nestíhala, mala som tendenciu „obúchať“ články, fotky a iné povinnosti bez veľkého nadšenia, len aby som ich už mala z krku. No takto to ďalej nejde, a tak som sa rozhodla si všetko znova premyslieť a preriediť svoje záväzky, pretože nemienim obetovať kvalitu svojej práce a už vôbec nie svoje zdravie či psychiku, ktorá pri tom trpí.

Dostala som sa aj do štádia, keď mi pri scrollovaní Instagramu začalo akosi všetko pripadať rovnaké. Tie isté pózy, miesta, podobné outfity, podobné „rekvizity“, podobné témy… Aj vám sa to niekedy zdá? Mám pocit, že v naháňaní sa za obdivom, uznaním a lajkami veľa z blogerov skĺzlo do akejsi „trendy“ uniformity, v ktorej sa stráca to najpodstatnejšie – autenticita a originalita každého z nás. Blogy pôvodne vznikli na princípe toho, že každý z nás je iný, zaujímavý, má iný pohľad na svet, na veci, na život. Dokonalé fotky boli doménou módnych časopisov, a blogy sme si všetci začali prezerať preto, že sme sa k babám na týchto fotkách cítili tak trochu bližšie. Neboli to len prázdne frázy, horúce trendy a hashtagy, každá blogerka či bloger do svojich článkov a výstupov dávali kúsok seba.

Potom ale blogerský svet pochopil, že z toho, čo bola pôvodne zábavka popri práci môže byť aj práca samotná a zistili, že fotka v sexy spodnom prádle im získa viac popularity ako pohodlný outfit v svetri. A tak začali vznikať prvé klišé sociálnych sietí, ktoré Instagram dnes doslova miluje.

Dala som dokopy niekoľko z nich z módneho sveta, ktorý na IG sledujem ja sama. Inšpirovala ma moja kamarátka Veronika z blogu Shemakesmetravel, ktorá sa takto pobavila na klišé travel blogerov 🙂 Naše od nich nemajú príliš ďaleko a s niektorými ste mi pomohli pri mojom malom prieskume na Instagrame aj vy, za čo vám týmto ďakujem <3

  • Fotka nahej krásnej blogerky v luxusnej vani. Bonus sú lupienky kvetov a samozrejme luxusná kozmetika, pohár bubliniek a pod. Samozrejmosťou sú dokonalé vlasy a make-up, lebo veď – kto nechodí do vane s full make-upom, nie? 😀 Áno, je to pekné a áno, je to lifestyle, no zároveň by to 99% z báb v živote nenapadlo spraviť, keby to predtým už na Instagrame nevideli a nesnažili sa svojou sexi fotečkou získať hŕby lajkov. Just sayin‘
  • Ružová fotka v ružovej kaviarni. Obchodníci pochopili, že popularita predáva a dnes už snáď nenájdete väčšie mesto, ktoré by nemalo svoju vychytenú „instakaviareň“, v ktorej pri konkrétnych stoloch stoja vyfintené dievčatá rady, len aby sa vyfotili. Každá v podobnom štýle na tom istom mieste. Áno, aj ja milujem kvetinové steny a jasné, že keď budem najbližšie v Londýne, chcem sa ísť pozrieť a odfotiť ku kaviarni Peggy Porschen s farebnými výkladmi, ale tiež priznávam, že veľa originality v tom už nie je.
  • Tekvičky na jeseň, čerešne na jar. Ročné obdobia sú plné klišé fotiek, ktorým zakaždým podľahnem aj ja sama. Lebo podľa mňa nie je nič krajšie ako rozkvitnuté ružové stromy 🙂 Ale keď už mi takáto fotka na feede vyskočí 5. krát za sebou, niečo nie je v poriadku. Aj do sezónnych motívov je totiž fajn pridať kúsok originálnej myšlienky a nenechať sa len tak strhnúť davom za každú cenu. A nie, nie je normálne, keď sedíte na posteli obložená tekvicami a ani keď si sadnete na linku v kuchyni v sexi podkolienkach s vyrezanou tekvičkou.
  • Fotka s kávou zo Starbucksu. New York, Londýn, Miláno, Bratislava – poháriky zo Starbucksu budú klišé naozaj kdekoľvek na svete. Ak si zo seba viete spraviť srandu, máte plusový bod, ak to však myslíte úplne vážne, vedzte, že vypiť si kávu v kaviarni z keramickej šálky je oveľa viac cool, ako si zbytočne kupovať neekologické jednorazové poháriky len kvôli „cool“ fotke. Áno, trendy sa menia.
  • Ľadvinky namiesto kabeliek. Come on! Len preto, že niekto zrazu povedal, že ľadvinky nie sú už viac trápne, ale naopak, sú módnym hitom, každý to automaticky nekriticky akceptuje? Berte ma s rezervou, aj ja často podľahnem módnym trendom, ale čím som staršia, tým triezvejšie si viem povedať, čo je už priveľa a čo ešte nie. Za ľadvinky sme sa ako deti hanbili a teraz sa nimi vystatujeme a veľa žien je ochotných za ne dať pokojne tisíce eur, len aby sa s nimi na Instagrame mohli odfotiť. Otázka je, koľko rovnakých ľadviniek sa ešte na Internete musí objaviť, aby už prestali byť „cool“ a stal sa z nich opäť gýč?
  • „Šteklivé“ fotky módnej blogerky. Za toto si možno vyslúžim kus hejtu, a možno aj zaslúžene, neviem. No nikto ma nepresvedčí o tom, že fotky v čipkovanej priesvitnej spodnej bielizni na Instagrame nie sú pre blogerky len prostriedkom na získanie pozornosti a lajkov. Ak práve nerobia veľmi dobre platenú kampaň pre Intimissimi či Calvin Klein, nevidím najmenší dôvod, prečo by svoje intímne časti chceli dobrovoľne vystavovať svetu na obdiv. Áno, ženské telo nie je tabu a je krásne, nemali by sme sa zaň hanbiť ani nič podobné. No akú „osvetu“ šíri dokonale štíhla krásna blogerka s modelkovskou postavou? Myslíte, že komplexy, ktoré budú mať iné dievčatá z nej, sú iné od tých, ktoré dostávajú z modeliek v časopisoch? Ja si myslím, že nie. A samozrejme, každá z nás by sa mala cítiť dobre vo svojej koži. Všetko to sú ale čisté bláboly, keď všetky dobre vieme, že nahé/polonahé fotky na IG sú len pokusom o získanie veľa lajkov za málo roboty. Klišé ako sviňa.
  • Sexi fotky na posteli. Hah, no, tomuto som tiež chvíľkovo podľahla a raz sa o to pokúšala tiež. Poznáte tie krásne dokonalé fotky dievčat, ledabolo pohodených na posteli vo veľkom svetri, s holými nohami, svetielkami, kvetmi, kávou a čo ja viem čím ešte? No. Tak si predstavte, aké prirodzené je, keď sa cez deň alebo podvečer len tak hodíte na posteľ v zime, s holými nohami, na biele obliečky si donesiete jedlo, kávu, krásne rozhodíte kvety, knižku… A svetielka. Lebo svetielka musia byť. Keď som sa raz o to pokúšala ja, môj Peťo mi dával toľko hrozných poznámok, že som sa nakoniec sama cítila maximálne smiešne. Lebo takto proste život nevyzerá. V posteli ležíte v pyžame alebo teplákoch, s teplými ponožkami na nohách. Nemáte tam žiadne kvety, sviečky ani svetielka, s kávou si dávate extrémny pozor, rovnako s jedlom.
  • Folklór. Ľudové motívy, hudba a tanec sú moja srdcovka, takže toto nie je hejt. Ako malá som spievala ľudovky na súťažiach a vystúpeniach, v našom rodinnom kroji, ktorý som zdedila po mamine, no vtedy to bolo všetko, len nie cool. Spolužiaci si zo mňa stále uťahovali, až som sa časom za to trochu začala aj hanbiť. Tancovať vo folklórnom súbore som preto nikdy ani nezačala, v tom čase by to bola už úplná sociálna samovražda. Dnes je však folklór opäť trendom, a na jednej strane sa z toho naozaj teším. Na tej druhej ho však už začína byť tak veľa, že sa z toho stáva trochu gýč. Ľudia, ktorí o nič ľudové predtým možno ani nezakopli, sú zrazu najväčšími fanúšikmi folklórnych čeleniek, opaskov, doplnkov, tričiek, každý sa zrazu fotí v kroji… Pre mňa je to naozaj pekné, ak je to od srdca a prirodzené. Veľa ľudí sa však s touto vlnou zvezie len kvôli lajkom a tomu, že je to „trendy“, čo je celkom smutné.
  • Follow me. Toto už pomaly vychádza z módy, no aj tak to občas na mňa z Instagramu vykukne. Vymysleli to dvaja ľudia, ktorí mali super nápad a boli svojskí. Ich nápad však obletel svet a všetci, ktorí ich začali napodobňovať, už teda takí svojskí neboli. Baby, vymyslite si preboha niečo svoje! 🙂
  • Narodeninové (a iné) balóny. Balóny sú efektné v každom prípade a dobre, všetci ich milujeme, lebo sa s nimi cítime ako malé deti. Kúpiť si však balóny sama pre seba, dohodnúť fotografa, ísť na fotenie, kde prípadne balóny aj uletia do atmosféry, alebo ich potom zahodiť a ísť ďalej, sa mi však zdá trochu zbytočné a povrchné, nemyslíte? Čo by však človek pre dobrú fotku neurobil, že?

Moji milí, ak vás napadne niečo ďalšie, pokojne mi napíšte! 🙂 A berte ma prosím s rezervou, sama som za 7 rokov pri blogovaní poskúšala kopec blbostí a každým rokom som múdrejšia, no mám sa toho ešte stále veľa učiť. Píšem o tom sem preto, lebo by ma nesmierne potešilo, keby sme na sociálnych sieťach zdieľali viac reálnych zážitkov, myšlienok a originálnych nápadov. Aby sme nerobili hlúposti len pre lajky a využili svoj hlas na to, aby sme šírili do sveta pozitívny odkaz, ktorý ľuďom povie toho viac ako 5 balónov.

Krásny deň zebričky!

Outfit: rifle – second hand, sveter – Answear.sk, kabát – F&F, šál a čižmy – Answear.sk, okuliare – Polaroid