Influenceri a politika

Ahojte, dnes som sa s vami rozhodla rozobrať tému, ktorá je u nás stále trochu kontroverzná, aj keď by podľa mňa vôbec nemusela byť. Ako viete, ja som odjakživa zástankyňou toho, že ľudia, a špeciálne influenceri všeho druhu, by mali mať názor na väčšie témy a nebolo by odveci, keby svoje slovo v online svete využili na šírenie osvety. Či už sa bavíme o životnom prostredí, udržateľnej móde, prírodnej kozmetike alebo väčších spoločenských témach.

 

Preto som pred prvým kolom prezidentských volieb vyzvala všetky slovenské blogerky a blogerov, ktorých poznám, aby využili svoj hlas pre „vyššie dobro“ a inšpirovali svojich followerov k tomu, aby išli voliť. Ja som tak spravila tiež a veľmi som sa tešila, že sa hneď niekoľko známych blogeriek pridalo a otvorene napísali, že právo voliť je naozaj dôležité a mali by sme ho všetci, ktorí môžeme, využiť. Mnoho influencerov a influenceriek zašlo ešte ďalej a pokojne, s rešpektom svetu povedali, koho sa chystajú voliť oni a prečo. A vyzvali ostatných, aby nezostali doma a išli podporiť svojho kandidáta/kandidátku.

No ako na Slovensku býva zvykom, okrem podpory si takmer všetci vyslúžili aj spŕšku nadávok a nenávisti v rôznych podobách. Písal o tom Miško Sabo, Kristína Tormová, viaceré moje kamarátky blogerky mi o svojich negatívnych zážitkoch hovorili tiež. Na Slovensku sa totiž jasný názor na politiku akosi nenosí. Prečo je to tak? No, dôvodov je viacero.

Pri svojej práci sa už roky stretávam s tým, že ľudia v slovenských mestách a dedinách sa veľmi boja otvorene rozprávať o hocičom. Už tobôž nie, keď k tomu názoru majú otvorene zverejniť aj svoje meno. Ja som si to vysvetlila tak, že v našom národe zostala zakorenená istá paranoia ešte z minulosti, keď boli ľudia za svoj názor nasledovaní a postihovaní. Otvorenosť a úprimnosť sa nenosila, a už vôbec nie nesúhlas s oficiálnou politikou štátu. Komunizmus nás všetkých poznačil, dokonca aj tých, ktorí sme v ňom žiť nestihli. Možno aj preto nevieme celkom pochopiť iných, keď sa svoj názor nehanbia prejaviť a ťažko prijímame fakt, že všetci máme na názor právo. Sloboda však siaha potiaľ, pokiaľ neobmedzuje práva iných. Preto je iné, ak niekto svoj názor prejaví slušne, tolerantne a s rešpektom a iné, keď niekto začne inému jednoducho nadávať, osočovať ho alebo šíriť diskrimináciu či nenávisť.

Influenceri majú v dnešnej spoločnosti významné miesto. Tak ako na generáciu našich babiek zapôsobí, keď im niečo v kostole povie miestny farár, tak na našu generáciu pôsobí, ak nám niečo povie naša obľúbená „celebrita“ alebo človek, ktorého „uznávame“ a sledujeme na sociálnych sieťach. A pokiaľ títo ľudia nepropagujú ideológiu potláčajúcu práva iných, napríklad nejaké extrémistické názory, rasizmus či diskrimináciu menšín, na prejavení ich názoru na dôležité udalosti nie je absolútne nič zlé. Na Slovensku je už roky dosť nízka volebná účasť v prezidentských a najmä v európskych voľbách a ak mladým ľuďom neukážu cestu do volebných miestností rodičia, často sami nevidia dôvod ísť voliť. Preto je podľa mňa skvelé, že sme sa všetci na sociálnych sieťach spojili a ukázali, aká je táto voľba dôležitá pre každého jedného z nás. Kto sa totiž voľby nezúčastní, nemá právo sa ani na nič v krajine sťažovať. Nijako neprispel k riešeniu, tak je aj jeho kritika bezpredmetná.

Každý má zároveň právo na politický názor. Kristína aj Michal sa rozhodli podporiť Zuzanu Čaputovú, podobne ako veľa iných slovenských osobností. Vyslúžili si za to rôzny hejt, ktorý podľa mňa zvládli s gráciou. Politika totiž nepatrí len do médií či na katedry politológie. Týka sa každého jedného z nás, preto je prirodzené, ak sa k dôležitým udalostiam v krajine vyjadria aj herci, hudobníci, podnikatelia či rôzne osobnosti verejného života. To, že sa politikou neživia predsa neznamená, že nevnímajú, čo sa okolo nich deje. Pokiaľ nešíria radikálne myšlienky či násilné ideológie, zaslúžia si skôr naše uznanie za odvahu a zaujatie postoja, než nadávky.

Verím, že Slovensko sa mení k lepšiemu a podľa reakcií, ktoré často na blogu dostávam od vás, to tak naozaj vyzerá. V našej krajine žije množstvo skvelých ľudí, ktorí chcú byť na seba dobrí, chcú si pomáhať a podporovať sa navzájom. A ja verím, že odkaz Janka a Martiny v nás bude znieť ešte dlho ako výstraha, že zlo plodí len zlo. A že jediné, čo nás všetkých posunie vpred, je láska a nádej.

Outfit: sukňa + sveter – F&F, kabát – Answear.sk, kabelka – ALDO, baretka – Aliexpress, čižmy – Deichmann