How to Pack a Capsule Wardrobe

After a month spent in one of the greatest cities in the world I’m back at home in Slovakia. London is beautiful in every season and it was the first time I saw it in autumn. Autumn suits London really well. The vibrant colors, late blooming flowers in the middle of yellow and orange leaves, chilly air and city animals (understand squirrels, ducks and various birds) unaffected by the change of weather, simply enjoying life as usual. It’s all unbelievably pretty and comforting.

On the other side, though, quite difficult for me to dress for. You see, I traveled to London with an ultimate capsule wardrobe. One that could fit into the Ryanair luggage limitations, which were more than tight. So I ended up in one of the greatest and most stylish cities in the world with a few clothes that would have to take me through four weeks of changing weather, cold mornings and windy evenings and sunny afternoons. Having cleared all this, don’t be surprised to see me in same pieces in several posts, because my clothes have genuinely become a puzzle. I combined them endlessly every day to create as many outfits as possible, which is a challenging task. However, it makes you realize you can really make do with not so many clothes if you have to :).

My capsule wardrobe consisted of (at least according to me) several basic pieces: short black skater skirt, blue polka dot pencil skirt, short white skirt, burgundy pants, purple shorts, some sweatshirts, a black cardigan, two dresses, 2 white shirts (one classic and one with a bow) and some tops. Right. As for the shoes, I knew I’d have to be sensible and bring the flats for endless walking, which you always end up doing in big cities like London. So I brought a pair of black boots, trainers and some ballerina flats.

I wore most of the clothes on a daily basis. What I didn’t consider, though, was how I would wear a knee-long pencil skirt with flat shoes (I am short and for the longer skirts to work I have to wear them with heels). So my polka dots pencil skirt stayed in a drawer for the whole time. The most useful things turned out to be the black boots and comfy trainers, which were good in every whether.

So my advice for anyone who has to pack for a long time into 15 kg in October: 

1. Bring comfy water-resistant boots, because it’s going to get cold and wet. The boots have to go with almost everything.
2. Bring other pair of comfy shoes as well, because you’ll quickly grow tired of the boots.
3. If you’re a skirt person, like me, and you think one pair of pants will be more than enough, it won’t be. Jeans are ALWAYS essential. End of story. (You don’t realize these things until you’re away from home and your supply of clothes)
4. Sweaters. You’ll definitely need some warm and cosy sweaters.
5. As lovely and stylish as hats are, they are not that necessary when it comes to surviving with a limited wardrobe.
6. Bring a very versatile coat that goes with dresses, as well as jeans.
7. Be prepared that no matter how hard you try, you might always forget something. It’s easy to buy the things you need in cities like London, where you can find an affordable version of everything.

Oh how I miss summer! It’s so easy to pack for long hot days, isn’t it?

Po mesiaci, ktorý som strávila v jednom z najúžasnejších miest na svete som opäť doma na Slovensku. Londýn je krásny v každom ročnom období, na jeseň som ho však zažila prvýkrát. A aj v októbri mu to neuveriteľne pristane. Pestré farby, neskoré kvety, ktoré kvitnú ešte v októbri medzi oranžovými a žltými opadanými listami, chladnejšie počasie a mestské zvieratká (veveričky, kačky, čajky či líšky), ktoré si užívajú život bez ohľadu na teplotu vzduchu či vody.

Meniace sa počasie a prechod z leta do jesene je však celkom ťažkým obdobím na balenie oblečenia. Najmä ak neviete, ako dlho sa zdržíte a musíte sa zmestiť do prísnych obmedzení Ryanair-u. Dopadlo to tak, že som skončila v jednom z najúžasnejších a najštýlovejších miest na svete so zopár kúskami oblečenia, ktoré mi museli stačiť na štyri týždne. Svoj limitovaný šatník som nazvala „capsule wardrobe“, lebo všetko „capsule“ a „limited“ je teraz v móde :). Tu je zopár tipov, ktoré vám niekedy pri balení na dlhšiu dobu do chladnejšieho počasia môžu prísť vhod:

1. Vezmite si pohodlné nepremokavé čižmičky. Také, ktoré sa hodia ku všetkému a môžete v nich prejsť aj 1000 kilometrov.
2. Vezmite si aj druhý pár pohodlných topánok, pretože aj tie najlepšie čižmy vás raz omrzia 🙂
3. Ak máte, podobne ako ja, radšej sukne ako nohavice a myslíte si, že jeden pár nohavíc vám bohato postačí, v chladnom počasí si to pravdepodobne rozmyslíte. Rifle budete jednoducho VŽDY chcieť mať poruke. 
4. Svetre. Určite budete potrebovať zopár teplých, pohodlných svetrov.
5. Napriek tomu, že klobúky sú na jeseň veľmi pohodlné a často praktické, možno (podobne ako ja) zistíte, že nie sú to najpotrebnejšie vo vašom šatníku (najmä ak cestujete lietadlom a nemáte ich kam zabaliť).
6. Vezmite si so sebou praktický kabát, ktorý sa vám hodí k šatám i rifliam a zároveň vás udrží v teple.
7. Buďte pripravená, že i napriek všetkej snahe je celkom pravdepodobné, že predsa len na niečo zabudnete (alebo sa to nezmestí do kufra) a budete si to jednoducho musieť dokúpiť (aj keď tú vec máte krásne zavesenú doma v skrini). Vtedy vás poteší, že ste v meste akým je Londýn a čokoľvek sa tu dá zohnať v cenovo dostupnej verzii 🙂

Ah, aké ľahké bolo baliť sa na horúce letné dni, však?

I was wearing:
jeans – Primark
shoes – F&F
top – F&F
jacket – F&F
necklace – Primark
headband  – Primark
glasses – Dolce & Gabbana