Getting ready for the Holiday

Určite nie som sama, ktorá si všimla, že Vianoce vždy prejdú rýchlejšie, ako stihneme klipnúť očami. Jeden deň sú tu a zrazu sú nenávratne preč. Vždy, keď som sa do poslednej chvíle musela napríklad v škole sústrediť na skúšky či prácu, ktorá mi skončila až tesne pred sviatkami, mi Vianoce ubehli ako voda a ja som po pár dňoch zostala sklamaná a smutná, že sú už preč. Moju snahu predĺžiť si ich do konca januára nikto nikdy nechápe, takže som v tom zvyčajne bola sama. Preto som sa tento rok rozhodla pre zmenu. Chvalabohu, dovolila mi to moja fantastická práca, ale niekedy je to len o nastavení mysle. Vianoce si totiž robím už od začiatku decembra.

Ako je to možné? No, mám zopár trikov, ktoré mi pomáhajú dostať sa do sviatočnej nálady – kúpila som si nové vianočné pyžamko, rozvešala svetielka po izbe, vyzdobila všetko, čo sa dalo, obliekla som si mobil do vianočného puzdra so sobom, nastavila vianočné zvonenenie a Jimmymu som na krk zavesila rolničky 🙂 Takže okolo mňa pobehuje ako malý veselý sobík. Najdôležitejšie na všetkom je však nájsť si vianočný pokoj v duši. Nelietať a neponáhľať sa všade za každú cenu, nepretrhnúť sa v práci, ak to nejako ide, po robote dokázať úplne vypnúť a užívať si rodinnú pohodu. A dokázať oddychovať, lebo cez samotné Vianoce to často poriadne nestihneme – akokoľvek by sme chceli (pečenie, varenie, nakupovanie, rodinné návštevy, kostol, kamaráti, s ktorými ste sa celý rok nevideli… a sviatky sú fuč!).

Takže som zbalila moju drahú polovičku a minulý víkend sme sa vybrali užiť si život a kúsok oddychu do SAI Wellness v Senci. Nájdete ho nenápadne stáť vedľa seneckého aquaparku, s ktorým je prepojený chodbou, no inak úplne oddelený kvôli súkromiu a pohodliu návštevníkov. Chystali sme sa vyskúšať si pre nás úplnú novinku – metličkový ceremoniál v „ruskej bani“ (to je klasická sauna, no v ruskom štýle), no od začiatku sme boli trochu zakríknutí. Zistili sme totiž, že SAI Wellness je kompletne bezplavková zóna, čo nám ako extra hanblivým ľuďom robilo trochu problémy. Keď sme si však začali pozerať krásne štýlové wellness v japonskom štýle, trochu sme sa upokojili. V spoločných priestoroch sa každý pohybuje v županoch či plachtách (osušku a plachtu vám dajú pri vstupe na recepcii, župan si môžete doniesť alebo požičať za priateľné 2 eurá), takže tu na nás žiadne „nástrahy“ nečakali. V saunách sa prirodzene sedí v plachte či bez nej, otázkou pre mňa však zostávali vírivkové bazény a sprchy v otvorených priestoroch. Áno, aj tam musíte ísť bez plaviek. Vďaka diskrétnym paravánom na každom rohu to však prekvapivo nie je taký traumatizujúci zážitok. Z oddychovej zóny vďaka nim nevidíte nikoho nahého vstupovať do bazéna a ak sa chcete ísť okúpať vy, iní hostia vás tiež nevidia (teda pokiaľ sa nerozhodnú pridať k vám v bazéne).

Plní zvedavosti sme sa teda vybrali do jednej z ôsmich sáun so zaujímavým názvom Ruská baňa, v ktorej sme si mali užiť „metličkovanie“. Vtipný názov vám nenapovie až tak veľa, detaily vám však vysvetlí milý terapeut (?)/saunér (?) vo farebnej čapici z ovčej vlny, s uterákom okolo pása, ktorého práca doslova prebieha celý deň v saunách. Ruská baňa je drevená sauna, ktorá vyzerá ako fínska, tradične by však v nej mala byť vyššia vlhkosť, a tak zahrievanie organizmu neprebieha tak agresívne. Keďže vlhký vzduch má vyššiu tepelnú vodivosť ako suchý, dochádza v ruskej bani k hĺbkovému prehriatiu tkanív. V kombinácii s účinkom masáže s metličkou má ruská baňa výborné zdravotné účinky pri bronchiálnej astme, dna, artritíde, chronickej bronchitíde a aj ochorení obličiek. Horúce a vlhké teplo uvoľňuje svaly a obnovuje ich výkon, zlepšuje stav pokožky. Vďaka poteniu sa odľahčia obličky a vysoká teplota urýchľuje krvný obeh. Zvyšuje sa činnosť srdca a pľúc, pričom sa rozvíja ich vytrvalosť. Toto sme museli skúsiť, nie?

Rusi a Ukrajinci si vraj užívajú saunovanie v podobných priestoroch, pričom do vzduchu nechávajú vyparovať rôzne esencie, tradičné pivo či vodku (kvôli aróme, nie alkoholu). Na začiatku nášho metličkového rituálu za zvukov folklórnej ruskej hudby sme sa zoznámili s našimi metličkami – pospájanými vetvičkami brezy, namočenými v horúcej vode. Pán saunér/terapeut nás nimi jemne hladil a šuchotal nimi okolo nás, aby sme mohli inhalovať ich prenikajúcu vôňu. Potom nasledovala jemná masáž s roztopeným medom, aby sa z nášho tela vyplavili všetky nežiadúce látky a po 15 minútach oddychu v horúčave sme si dali prestávku v sprche a wellness bare. Tam sme si povinne doplnili všetky vitamíny a minerály čerstvým ovocím, čajom, zvláštnym kvaseným nápojom a sušenými rybičkami, ktoré vám vraj po saunovaní dodajú všetko, čo vaše telo potrebuje. Po krátkej prestávke sme sa vrátili do sauny na ďalších 15 minút, zas sme dostali masáž brezovými vetvičkami, kúsok aromaterapie a natreli si pokožku voňavým medom. Videli ste film Posledné Vianoce s Queen Latifah? Keď ma terapeut jemne „ošľahával“ nahriatymi vetvičkami, jediné, na čo som myslela, bola scéna z Karlových Varov, keď sa Latifah rozhodla „obúchavanie“ metličkami masérke oplatiť. Čo vám poviem, celý čas som v sebe dusila smiech.

Keď sme druhý krát vyšli zo sprchy, nechcelo sa mi už robiť nič, len spať. Toto saunovanie moje telo tak príjemne uvoľnilo, že som po zvyšok dňa bola na akomsi príjemnom relaxačnom obláčiku 🙂

Ak robíte na stavbe, oddych v saune jednoznačne príde vhod. Niekedy však i psychická práca či sedenie za počítačom dokáže unaviť podobne ako manuálna robota, a tak si podobné oddychové dni zaslúžime hádam všetci. Ak máte cestu do Senca, SAI wellness vrelo odporúčam (aj pre rovnako hanblivé duše ako ja) 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: SAI Wellness
foto: SAI Wellness

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

foto: SAI wellness
foto: SAI wellness

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA