Favourite Places

It’s taken me quite some time to finally write another post about my London trip at the end of April and I realise that my Spring trench might not be completely on point in this heatwave. But I decided that London is always a good idea, especially until some of us might need to apply for a visa or something to get there after Brexit. Until politics sort themselves out, however, there is still so much to see and so much to do!

Trvalo mi fakt dosť dlho, kým som vám konečne stihla napísať ďalší článok z môjho posledného Londýnskeho výletu a áno, uvedomujem si, že môj univerzálny a praktický jarný trenčkot nie je práve v týchto horúčavách už veľmi aktuálny. Povedala som si však, že Londýn je vždy dobrý nápad, o to viac, ak nevieme, ako dlho nám zostáva, kým nám Angličania skomplikujú cestovanie po Brexite. Kým sa však politici dohodnú, musíme toho ešte veľa vidieť!

I’ve been in London a few times and I spent a few months all in all in the city, but every time I come, I discover something new. Even if I visit the same places, I always find a new way to look at them or explore wonderful details that I haven’t seen before. Sometimes, when I visit London with someone who’s there for the first time, I play the excited tourist all over again, and when I’m by myself or with locals, I pretend to be a Londoner for a little while. In April I spend a few days in London with my friend Majka who’s been in London for the first time, so I wanted to show her why I fell in love with the city in the first place.

V Londýne som bola niekoľkokrát a žila som tam dokopy niekoľko mesiacov, ale aj tak zakaždým, keď prídem, objavím niečo nové. Aj keď navštívim tie isté miesta, vždy ich uvidím novými očami alebo v nich objavím nové krásne detaily, ktoré som si predtým nevšimla. Keď do Londýna idem s niekým, kto je tam prvý krát, hrám sa na nadšenú turistku a keď som zas sama, tvárim sa, že som na chvíľu obyčajnou Londýnčankou. V apríli sme v Londýne strávili niekoľko dní s mojou kamoškou Majkou, ktorá tu bola po prvý raz a ja som jej chcela ukázať, prečo som sa do tohto mesta zamilovala na prvý pohľad. 

View over London from the London Eye
View over London from the London Eye

I took her to parks. London parks are my favourite spots in the city. I love picnicking in Hyde Park, walking through the gardens of Regents Park, reading a book by the lake in St. James‘ Park and talking to friendly and hungry squirrels in the Green Park. Whenever I feel tired and need to take a break in the city, I always wander into a park. The second thing I love about London is the architecture. Some people say that London is grey and dull. I completely disagree. I’ve never seen a city as colourful as London. I still can’t get over the fact that the city managed to keep its original style and didn’t allow modern architecture to take over the streets. Wherever you go, you can loose yourself in admiring the beautiful old town houses with intricate facades in all the colours of the rainbow. Britons are amazingly stylish and fearless in all the colours they use, if not for the whole facade, then at least for the doors. If you have a colour chart, you can tick off all the lines – red, blue, green, pink, yellow, white, black, brown, orange, lilac… My favourite houses in the whole city are in Notting Hill, especially the one on Portobello Rd with the pink door. Ah…

Majku som zobrala do parkov. Londýnske parky sú moje najobľúbenejšie miesta v celej metropole. Milujem piknikovanie v Hyde Parku, prechádzky cez záhrady Regents Parku, zbožňujem si len tak čítať knihu pri jazere v St. James Parku a rozprávať sa s prítulnými veveričkami v Green Parku. Vždy, keď ma unaví práca či chodenie a potrebujem malú prestávku, zablúdim do jedného z nich. Druhá vec, ktorú na Londýne milujem, je architektúra. Keďže slovenská architektúra je taká chaotická a neorganizovaná, po celom svete vždy obdivujem miesta, ktoré si zachovali jednotný štýl a dokázali sa vyhnúť moderným výstrelkom úplne každého obdobia. Kdekoľvek sa v Londýne pohnete, neviete sa vynadívať na prekrásne historické domy s detailnými fasádami vo všetkých farbách dúhy. Briti sú neskutočne štýlový národ a neboja sa experimentovať, no trochu inak ako my. Ak aj nemajú farebný celý dom, vyhrajú sa aspoň s dverami či okrenicami. Ak by ste so sebou mali farebnú škálu, pri prechádzkach mestom si môžete postupne odškrtávať všetky farby na dverách domov – červenú, modrú, zelenú, čiernu, bielu, hnedú, ružovú, fialovú, žltú… Mojou obľúbenou časťou na obdivovanie londýnskych domovov je Notting Hill, špeciálne uličky okolo Portobello Rd, kde stojí aj môj obľúbený dom s ružovými dverami. Ach…

Green Park
Green Park

London is full of exciting stories. You can find them in history, in music, in fashion, in the streets, in movies, in literature. The streets are clean and people are colourful and friendly. On London Eye, you feel like you’re seeing the whole world under your feet, on Oxford Circus the whole world is walking in every direction. It might be noisy and busy, but you can always find a calm spot to take a break from everything. And if you’re fed up with all the English pies and fish & chips, there’s always Jamie Oliver. What’s not to love?

Londýn je plný neobyčajných príbehov. Nájdete ich v histórii, v hudbe, v uliciach, filmoch aj v literatúre. Jeho ulice sú čisté a ľudia neuveriteľne pestrí a priateľskí. Z London Eye máte celý svet na dlani, na Oxford Circus zas máte pocit, že vám celý svet kráča oproti. Londýn môže byť hlučný a rýchly, vždy si v ňom však dokážete nájsť tiché a pokojné miesto len pre seba. A keď vás už omrzia anglické koláče a fish & chips, je tu ešte stále Jamie Oliver. Ako ho nemilovať? 

Extra tip: Keď najbližšie pocestujete do Londýna, určite si vyskúšajte všetky legendárne zdroje dopravy (metro je tu nastaršie na svete a je veľkým zážitkom). Keď však budete bývať v užšom centre, veľmi vám odporúčam presun medzi pamiatkami či obchodmi na bicykli. Užijete si tak najkrajšie výhľady a môžete zablúdiť na miesta, kde by ste sa inak možno vôbec nedostali 🙂 (hľadajte tzv. Boris Bikes, stoja na každom rohu a sú lacnejšie ako akákoľvek iná doprava v meste)

london eye

Kensington Gardens in April
Kensington Gardens in April
Kensington Palace Cafeteria
Kensington Palace Cafeteria
Kensington Palace Cafe, just before we were attacked by vile pidgeons
Kensington Palace Cafe, just before we were attacked by vile pidgeons
Exhibition about Albert and Victoria in Kensington Palace
Exhibition about Albert and Victoria in Kensington Palace
Notting Hill
Notting Hill
My favourite house in Notting Hill
My favourite house in Notting Hill
Discovering the city on a bike - best idea ever!
Discovering the city on a bike – best idea ever!
One of my favourite "secret alleys" in London - St. Christopher's Place
One of my favourite „secret alleys“ in London – St. Christopher’s Place

big ben london eye

One of the exhibitions in the Kensington Palace
One of the exhibitions in the Kensington Palace