#FashionRevolution

Have you heard about the Fashion Revolution Day? On 24th April each year, Fashion Revolution Day brings everyone in the fashion value chain together to help raise awareness of the true cost of fashion, show the world that change is possible and celebrate all those involved in creating a more sustainable future. I joined the Fashion Revolution Day last year and I don’t hesitate to join in this year as well.

Why April 24th? On 24 April 2013, 1133 people died in the Rana Plaza catastrophe in Dhaka, Bangladesh. A further 2500 were injured. They were killed while working for familiar fashion brands in one of the many ‘accidents’ that plague the garment industry. If you want to commemorate the people who really made out clothes in terrible conditions in Asia and help to raise awareness of the unfairness in the global garment industry, here is what you can do:

1. Take a photo showing the label of your clothes

2. Post in on your social networks profiles – Facebook, Instagram, Twitter…

3. Tag the photo with #whomademyclothes and share it with a massage „I want to thank people who made my clothes“

4. If you want to make the message louder, nominate 3 of your friends to do the same.

If we really want to make a change in the world of fast fashion, we need to ask questions. Who made our clothes? In what conditions? What can we do to make it better?

Počuli ste už o Fashion Revolution Day? 24. apríla každý rok FRD spojí milióny ľudí a organizácií v módnom reťazci, aby spoločne pozvihli povedomie o skutočnej cene módy, ukázali svetu, že zmena je možná a aby poďakovali tým, ktorí sa snažia prispievať k udržateľnosti módy po celom svete. K Fashion Revolution Day som sa pridala minulý rok, a tento rok to robím znova. Verím, že sa k tejto dobrej iniciatíve pridáte so mnou.

Prečo práve 24. apríl? 24. apríla 2013 pri páde továrne na oblečenie Rana Plaza v Bangladéši zahynulo 1133 ľudí a ďalších 2500 sa zranilo. Zomreli počas toho, ako pracovali pre známe a aj u nás populárne odevné značky, a katastrofa v Dháke bola len jednou z mnohých, ktoré každý rok zasiahnu odevný priemysel. Ak si chcete pripomenúť ľudí, ktorí zahynuli pri tejto katastrofe a uctiť tých, ktorí v ťažkých podmienkach vyrábajú naše oblečenie deň čo deň, dnes pre to môžete niečo urobiť:

1. Odfoťte sa v oblečení naruby s viditeľným štítkom so značkou.

2. Uverejnite svoju fotku na sociálnych sieťach – na Facebooku, Instagrame, Twitteri…

3. Pri svojej fotke použite hashtag #whomademyclothes a poďakujte sa ľuďom, ktorí vaše oblečenie vyrobili, krátkym odkazom

4. Ak chcete svoju správu rozšíriť ešte ďalej, pošlite túto výzvu ďalším trom kamarátom

Ak naozaj chceme začať meniť veci v módnom priemysle, musíme sa pýtať otázky. Kto vyrobil naše oblečenie? V akých podmienkach? Čo môžeme spraviť, aby sme veci zmenili k lepšiemu?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Krásne fotografie slovenských celebrít z oficiálnej kampane Fashion Revolution Day Slovakia: 

Fotograf: Martin Vrabko

 

Fashion Revolutio Lydia Eckhart

Fashion Revolutio TWiiNS

Fashion-Revolutio-Adela-Banasova

Fashion-Revolutio-Bruno-Ciberej

Fashion-Revolutio-Janka-Kuzmova

Fashion-Revolutio-Maros-Kramar

Fashion-Revolutio-Sona-Mullerova

Fashion-Revolutio-Sona-Norisova

Fashion-Revolutio-Tamara-Heribanova

Fashion-Revolution-Barbora-Sidranova

Fashion-Revolution-Jana-Golis

Fashion-Revolution-Janais

Fashion-Revolution-Svetlana-Rymarenko