Fashion in the sky

In doesn´t happen every day that you get an invitation for a fashion show on a plane. So when I got one, even if it was working trip for me, the only question for me was how to get to Bratislava, where the plane was waiting on Monday morning.
The fashion show in the sky was organized by LeBaron, a new Slovak fashion brand with youthful  bright clothes and chic illustrated t-shirts. LeBaron has a reputation of a brand keen to impress with its former fashion shows in a tram in the middle of an old town in Bratislava, on a beach by the Danube or in an old nuclear shelter. This time they took it even higher with a show in a plane travelling from Bratislava to Košice and back.
The latest fashion event was dedicated to a Limited collection designed by a playmate Eva Cifrová and was really full of sexapeal and to be honest, silicone. Not to be rude, but there were a lot of artificial body parts flying with us to Košice and back, although they made the show even more attractive for the male part of the crew 🙂 The collection consisted of two parts – several sexy bodycon dresses made in bright colors and t-shirts with Eva Cifrová pictured in provocative poses in the pin-up style. The t-shirts took our attention all day, with the beautiful sexy blonde winking on us in a veeery tight dress with a veeery low neckline or bottom-less in a Dita-von-Teese style.
All in all, it has been a very interesting experience, what with the models running around in the airport dressed in bathrobes (to hide the clothes) and looking like they were naked underneath or live instrumental music on the plane (Bruno Mars hit, no less).

Nestáva sa mi veľmi často, že by ma pozvali na let z Bratislavy do Košíc a späť zadarmo. Tobôž nie, ak sa počas toho letu môžem pozerať na vydarenú módnu prehliadku. Keď mi teda zavolali, že mám ísť na najnovšiu módnu šou LeBaron v lietadle, jediná otázka pre mňa bola, ako sa z domu vyberiem do Bratislavy.
Značka LeBaron je už známa svojimi netradičnými prehliadkami na zaujímavých miestach. Svoje kolekcie už prezentovali na pláži, v atómovom kryte či v električke. Tentoraz nás zobrali na exkluzívny módny let z Bratislavy do Košíc a naspäť, so zastávkou v košickom Retro cult clube. Najnovšia prehliadka LeBaron bola venovaná Limitovanej kolekcii Evy Cifrovej. Línia pozostávajúca zo sexy obtiahnutých šiat v pestrých farbách a tričiek s obrázkami playmate Evy Cifrovej v šteklivých pózach bola plná sexepílu a keď mám byť úprimná, aj silikónu. Nebolo to však na škodu, krásne modelky udržali pozornosť prítomných pánov i fotografov, a tak ich voľba splnila svoj účel. Moju pozornosť celý deň udržiavali tričká s fotografiami Evy Cifrovej, ktorá sa nechala zvečniť v naozaj zaujímavých pózach v pin-up štýle. 
Ak to mám nejako zhrnúť, prehliadka v lietadle bola naozaj neobyčajným zážitkom, presne, ako sa od nej očakávalo. Modelky a modeli v županoch sa na letisku nevidia často, rovnako ako živá hudba v podaní šikovnej kapely v lietadle. Vďaka za let, LeBaron!