Electric Life

Už odkedy som začala chápať energetickú závislosť nášho sveta a záťaž, ktorú na naše prostredie vytvárame každý deň v našich domácnostiach či na cestách, fascinovali ma všetky ekologické vynálezy. Solárne panely, recyklácia odpadkov, moderné komposty, recyklovaná a ekologická móda, prírodná kozmetika bez škodlivých látok… a elektromobily. Odkedy som prvýkrát počula o prvej Tesle prešli dlhé roky, no stále som neprestala snívať o tom, že si raz svoje autíčko nebudem tankovať na pumpe, ale nabíjať doma v garáži. Nateraz síce nemám ani garáž ani elektrické auto, no vďaka BMW Slovensko sa mi podarilo aspoň na týždeň si splniť detský sen a jazdiť kdekoľvek potrebujem úplne bez ekologickej záťaže.

BMW i3 je výnimočné auto aj medzi elektromobilmi. Okrem Tesly je to (zatiaľ) jediný čistý elektromobil prémiovej značky a kým ho dobehnú konkurenti, bude zjavne stále o pár krokov pred nimi. Pamätám sa, ako som i3 pred niekoľkými rokmi prvýkrát zazrela v Košiciach. Netuším, ako sa tam dostala, keďže sa u nás ešte vôbec nepredávala, no viem, že som si vtedy povedala: preboha, ako mohlo BMW vyrobiť také nepekné auto? Doba sa ale zmenila a môj pohľad na autá, resp. technológie tiež. Stále viac a viac ma vedia nadchnúť všetky technologické novinky a vychytávky, ktoré automobilky do áut vložia a BMW ich má teda neúrekom. BMW i3 sa vyrába v jedinej továrni v Lipsku, a všetky jeho komponenty sú vyrobené s čo najväčším ohľadom na životné prostredie. Množstvo z materiálov použitých na auto je recyklovaných a udržateľných, dokonca samotné auto vyrábajú výlučne využitím energie z obnoviteľných zdrojov. Továreň BMW v Lipsku je poháňaná elektrinou z veterných turbín, uhlíkové komponenty pre i3 sa dokonca vyrábajú s energiou z vodnej elektrárne. A keďže aj na Slovensku sa prevažná väčšina elektriny získava z ekologických jadrových elektrární, ani jeho každodenný energetická stopa nie je veľkou záťažou na prostredie, z akéhokoľvek pohľadu sa na to pozriete. Ak máte doma aj solárne panely, aj táto otázka úplne zmizne. Len pre zaujímavosť, BMW i3 je recyklovateľné na 95%! Všetko, čo v ňom je použité, sa dá v prípade potreby využiť znova. V jeho interiéri nájdete napríklad recyklované PET fľaše, rýchlo rastúce eukalyptové drevo či vlnu z ovečiek, ktoré Nemci chovajú priamo pri svojej lipskej továrni.

Vlastniť však v dnešnej dobe elektroauto nie je len tak. Hoci sú autá na elektriku stále o niečo dostupnejšie a ich cenu mierne zníži aj dotácie 5000 eur od štátu, BMW i3 k tým najlacnejším určite nepatrí. Jeho cena začína na cca 38 000 eurách a keď si k tomu pripočítate nejakú peknú výbavu, dostanete sa aj na 50 000. Oplatí sa teda zainvestovať do luxusného elektromobilu, najmä, ak bývate v paneláku a nie krásnej vile s výhľadom na vinohrady? To je otázka, ktorú som sa odhodlala rozlúsknuť.

Svoj týždeň s rozkošným modrým futuristickým autíčkom som začala s plným nabitím a dojazdom okolo 200 km. Na rozdiel od bežného dieslového či benzínového motora je však v elektromobile dojazd relatívny pojem – číslo nejde len dole, ako som zvyknutá, ale priebežne dokonca aj stúpa, v závislosti od toho, kde a ako jazdím. Po inštruktáži k niekoľkým tipom nabíjania, ktoré mám k dispozícii sadám do pojazdnej malej „vesmírnej lode“, ako som si i3 nazvala a vyrážam. Nedôjdem však veľmi ďaleko. Keďže elektromotor je nastavený na neustálu rekuperáciu energie, aby dojazd vydržal čo najdlhšie, v momente, keď dám nohu dole z plynu mi auto začne aktívne brzdiť. Keď sa teda pomaly hýbete z miesta na parkovisku, auto s vami rovno zastane. Po pár vtipných pokusoch si ale na brzdenie celkom zvykám a začínam dávať extra pozor, aby mi niekto nevošiel do cesty, keďže i3 je úplne tichá.

Na ceste po priateľa na opačný koniec Bratislavy som vyskúšala všetky zápchy, ktoré o 5 poobede v meste nájdete. Po chvíľke zbytočných povzdychov a hundrania som ale zistila, že zápchy nie sú teraz môj nepriateľ. Namiesto toho, aby mi energia odchádzala, si baterky cestou vďaka všetkému tomu brzdeniu nabíjam! Verte mi, aj nervozita z plných ciest vás takto rýchlo prejde a začnete si jazdu naozaj užívať. Za celý deň chodenia hore-dole po meste som vychodila asi 20 km z dojazdu a trochu som sa začala báť, že ja sa hádam k nabíjaniu ani nedostanem. Môj hlavný strach pri plug-in hybridoch a elektromobiloch je totiž tento: ako by som pohodlne zvládala nabíjanie auta pri mojom nabitom programe, keď nebývam v dome a nemám vlastnú garáž (s vlastnou zástrčkou)?

Ako som však s i3 behala hore-dole po meste a chodila všade naokolo, len aby som vybila baterku a vyskúšala si nabíjanie, zistila som, kde mám po meste aké nabíjačky a začala som testovať. Asi na štvrtý deň som sa ocitla v Eurovei na pracovnom stretnutí, tak som si povedala, toto je moje okno, idem to vyskúšať. Kábel mi sedel, kartu od ZSE odo mňa nebíjací panel nepýtal a svetielka svietili na modro tak, ako mali. Akurát čas dobitia (berúc do úvahy, že som stále mala asi polovicu baterky), mi písalo auto o 4 hodiny. Tak dlho som sa zdržať nemohla, a tak som po troche dobitia autíčko bezpečne odpojila a frčala ďalej. V Bratislave je nabíjacích staníc hneď niekoľko, nájdete ich v každom nákupnom centre a najbližšia pri mne bola rýchlonabíjačka pri Freshmarkete. Po tom, ako som zistila, že v Auparku mi Tesla supercharger na BMW nefunguje a druhá nabíjačka má nesprávny typ, zašla som jeden deň predsa len na obed do Freshmarketu a plnú baterku si dobila za cca hodinku. Akurát dosť na čínu a rýchlu kávu 🙂

Aby som vás nezahltila obrovským množstvom informácií a textu, ktorý viem, že sa vám nechce čítať, svoje hlavné dojmy a zistenia by som zhrnula takto:

  1. Popri Tesle je BMW i3 pre mňa najcoolovejším elektromobilom na trhu a po všetkých rôznych motoristických „chuťovkách“, ktoré som mala možnosť v živote vyskúšať to bolo najcoolovejšie a najzábavnejšie auto, v akom som sedela (okrem i8, no tá nie je práve praktická na každý deň). Vďaka neskutočnému zrýchleniu (0-100 za 6,9 s) vás to hodí do sedadla pri každom dupnutí na pedál, pričom sa celý čas cítite ako v zábavnom autíčku na kolotočoch. Neskutočný zážitok! (keďže elektromotor dodáva autu maximálny výkon hneď od začiatku, je to úplne iná jazda ako na akomkoľvek spaľovacom motore)
  2. Nabíjania auta aj keď bývam v paneláku sa už vôbec nebojím. Keď bývate vo veľkom meste, nabíjačiek je už všade dostatok a nehovorte, že aspoň raz za týždeň by ste si nenašli dôvod stráviť hodinku v nákupnom centre či reštaurácii 🙂 Ja mám týchto príležitostí veľa, takže mi to nerobilo najmenší problém.
  3. Našu i3 sme vyskúšali aj na malý víkendový výlet mimo mesta, na Smolenický zámok. Hoci sme sa cielene snažili hľadať destináciu do 100 km, aby sme boli „v suchu“ a nevybili sa niekde po ceste, autu sa aj táto jazda páčila a spotrebu sme mali celkom skvelú. Do parčíku k zámku mali auta zakázaný vjazd, no keby som sa nebála pokuty, vedela som, že s i3 by som tam nikomu nevadila – ani hlukom, ani výparmi. Z tohto auta by sa možno tešili ešte aj v národnom parku (ale to je ďaleko od nabíjačiek, no).
  4. S elektromobilom stratíte tie malé výčitky svedomia, ktoré vás zahrnú, keď sa chcete ísť niekedy len tak povoziť po meste. Akékoľvek super auto máte, jeho emisie vždy znečisťujú prostredie, nehovoriac o peniazoch za naftu/benzín, ktoré doslova vyhadzujete do vzduchu. S elektromobilom nemusíte riešiť ani jedno, ani druhé a jednoducho si užívať radosť z jazdy.
  5. Dizajn i3 je naozaj iný level. Hoci sme sedeli v staršom modeli, ktorý tento rok strieda novší facelift, i3 akoby prišla z budúcnosti. „Levitujúca“ prístrojová doska držiaca displej s navigáciou je absolútny dizajnérsky skvost, podobne ako tvarovanie sedadiel či dverí. A dvere, ktoré sa otvárajú oproti sebe, to musí byť trochu zážitok, aj keď to asi nie je úplne najpraktickejšie. i3 však nie je rodinné auto, je to chrobáčik určený do mesta na krátke trasy, perfektné druhé auto do rodiny.

Keď som rozmýšľala nad najvhodnejším outfitom k BMW i3, mala som len dve myšlienky: buď to bude futuristické, alebo ekologické. Presne ako auto. Keďže veľa futuristických vecí sa v mojom šatníku nepovaľuje, zvolila som druhú možnosť a vytiahla som svoje bordové bodkované šaty, ktoré som si pred rokom kúpila na blšáku 🙂 Recyklácia je totiž v móde aspoň taká dôležitá, ako v automobilovom priemysle. Doplnila som ich ale novým krásnym károvaným kabátikom z Reserved a mojimi obľúbenými čižmami Deichmann. Inak, ak si vás zaujalo to rozkošné 3D kvetinové ramienko na kabelku, objavila som ho nedávno v Orsay v zľave za neuveriteľné 3 eurá. No nekúp to!

Photos: Simon Siplak

Outfit: dress – flea market, jacket – Reserved, bag – Deichmann, bag strap – Orsay, boots – Deichmann