Daring Adventures

„Life is either a daring adventure or nothing at all.“ Helen Keller

Safety. A meaningful word that used to carry positive connotations, but thanks to its abuse in politics is now a little short of a „dirty“ word. The truth is most of us need some safety nets in our lives – we need to feel safe and secure in our families, homes or relationships. On the other hand, a lot of people in this part of world uses safety to hide their fear of any risk or adventure. While many of them are willing to risk in the choice of a partner or in their relationships, they’re much more cautious and reserved with the rest of their lives.

Contrary to the more carefree and adventurous Italians, Spaniards or Greeks, we lack the confidence and courage to try all the new and unknown things and experiences that life has to offer. In our fear from losing our possessions, jobs or status we’re often suppressing our dreams and hopes, and from my experience, often our basic rights, too (like saying „No, thank you“ to your boss when he requires you to stay late at work without paying you overtime – that is pretty normal in Slovakia). We stay in our safe bubble, continue in our secure, but unbelievably boring an unfulfilling jobs that suck all the life energy out of our lungs and settle for less, because that’s always better than nothing. And gradually, all the fun things in life start to feel like luxury to us.

Maybe it’s because of my youthful naivety, (sometimes unreasonable) optimism or the lack of „real life“ experience (whatever that means), but I’ve decided to live my life differently. Without risk we can hardly find happiness. And without adventure, life is not worth living. Maybe I’ll get disappointed, maybe I’ll burn myself and I’ll definitely have to overcome a huge load of obstacles, but I strictly believe that at the end of that journey my happiness awaits. In October I’m starting a new adventure in a new country and I’m sure it will be full of challenges, but I hope it all will be worth it in the end. London has given me some of my most amazing memories so far and I believe it won’t be different this time. So wish me luck in my new „daring adventures“ 🙂

Istoty. Mnohovýznamové slovo, ktoré v sebe zvyklo niesť pozitívne konotácie, no dnes je už takmer nadávkou. Pravdou je, že väčšina z nás vo svojom živote nejaké istoty určite potrebuje – chceme sa cítiť bezpečne, mať istotu v rodine či v láske. Nedá sa však poprieť, že mnoho ľudí z tohto kúta sveta za potrebu istoty schováva svoj strach z akéhokoľvek rizika. Zatiaľ čo veľa ľudí aj v mojom okolí pokojne riskuje vo výbere partnera či vo vzťahu k blízkym, so životom je to už akosi ťažšie.

Na rozdiel od uvoľnených Talianov, Grékov či Španielov nám chýba odvaha, chuť skúšať nové a nepoznané, niekedy však i obyčajná radosť zo života a všetkých možností, ktoré nám ponúka. V strachu o majetok, prácu, živobytie či postavenie potláčame svoje sny, túžby, nádeje a z mojej skúsenosti často i vlastné práva. Zavrieme sa v „bezpečnej“, no nadovšetko nudnej práci, ktorá z nás pomaly vysáva životnú energiu, uspokojíme sa s málom, pretože to je stále lepšie ako nič a všetky zábavné veci v živote sa postupne stanú nedosiahnuteľným „luxusom“.

Možno to je mojou mladistvou naivitou, nekonečným optimizmom či nedostatkom skúseností z „reálneho“ sveta (aj keď ktovie, čo to vlastne znamená). Ja som sa však rozhodla, že svoj život chcem žiť inak. Bez rizika totiž len veľmi ťažko nájdeme šťastie. Možno sa popálim, možno ma čaká veľa sklamaní a plný kamión polien, ktoré mi budú padať do cesty, ak ma však na konci nej čakajú moje sny, verím, že tá cesta bude stáť za to. V októbri sa to chystám risknúť v novej krajine, kde ma určite čaká mnoho výziev a tajne dúfam, že i trochu šťastia. Londýn mi doteraz priniesol niektoré z najkrajších zážitkov v mojom živote a verím, že ani tentoraz nesklame. Tak mi držte palce pri mojich „odvážnych dobrodružstvách“ 🙂I was wearing:
skirt, top, bag, earrings – Primark
sandals – Tally Weijl