Colorful Neusiedl am See

Región Burgenland je ten najbližší k slovenským hraniciam. Začína sa hneď za Bratislavou a tiahne sa popri hranici s Maďarskom na juh. Do týchto končín zablúdime s mojím drahým často, niekedy len tak, na nákup, inokedy na prechádzku do Hainburgu alebo na výlet k Neziderskému jazeru. Práve Neusiedl See, ako ho volajú Rakúšania, je hlavnou atrakciou Burgenlandu a živým dôkazom toho, ako z prírodných podmienok a bohatstva Zeme vyťažiť úplné maximum. A nemyslím to tak, ako to poznáme z našich ťažných oblastí, ktoré skončili ako mesačná krajina…

Počas môjho krátkeho výletu v Rakúsku na konci mája sme sa na deň a pol zastavili v prekrásnom pestrofarebnom mestečku Rust na západnom brehu jazera. Čakala som pláže, bary pri vode a malé šarmantné prístavy, namiesto toho som našla rozkošnú obrázkovú dedinu plnú bocianov a vína. V Ruste sú na svojich bocianov naozaj hrdí, hniezdia tam totiž takmer na každom komíne a stĺpe, musí sa im tam vážne páčiť. Keď sme sa s naším milým sprievodcom vybrali na minivýlet na e-bikoch (ich požičanie stojí asi 20 eur na deň a šarmantnú požičovňu s bohatým výberom bicyklov nájdete priamo v centre mestečka), na uši som si zavesila moje obľúbené čerešňové náušnice. Sprievodca si to hneď všimol a s úsmevom mi hovorí, že to som fakt trafila. Na môj udivený pohľad mi vysvetlil, že v tejto oblasti sú čerešne mimoriadne obľúbené a pestujú sa vo veľkom. Okrem nich sme potom popri ceste ešte míňali políčka s jahodami, ktoré voňali takmer až do auta.

No poďme naspäť do Rustu. Je to milé malé vinárske mestečko alebo väčšia dedina, v ktorej nájdete vinárov takmer v každom dome. Pestujú sa tu takmer všetky odrody hrozna, my sme si na ochutnávke u jedného z lokálnych vinárov vychutnali biele, červené i svieže rosé a všetky možné variácie od veľmi suchého až po veľmi sladké vínko. Večer sme si k nemu vychutnali aj dokonalú grilovanú rybku v krásnej reštaurácii pri jazere, okolo ktorej sa na každej strane vynímali malé móla, chatky a prístavy s loďkami, plachetnicami i vodnými bicyklami.

Ak máte radi vodné športy, Neziderské jazero je na ne naozaj ideálne. Môžete si tu dosýta užiť windsurfing, paddle boarding, vodné lyže – naozaj všeličo. Krajšie pláže však nájdete na východnej strane jazera, bližšie k našim hraniciam. Ja som skôr na oddych a wellness, takže mňa v týchto končinách väčšinou nájdete relaxovať v termálnych bazénoch v prekrásnom komplexe St. Martins Therme & Lodge, ktorý som objavila už pred niekoľkými rokmi. Inak, organizujú z neho i túry na safari. Aby ste si to vedeli predstaviť, namiesto žiráf a levov v tomto safari pozorujete všetky divo žijúce zvieratká, ktoré žijú v našich podmienkach – zajace, srnky, veľké vtáky, bociany, menšie vtáky…

 

(outfit: sukňa – z blogerského bazáru od Lapkinn, tričko – Primark, kabelka – Primark, náušnice – Aliexpress.com, okuliare – Polaroid)

Mňa ale viac lákala kultúra, a tak som si z ponúknutých výletov vybrala radšej návštevu najväčšieho mesta v Burgenlande – Eisenstadtu. K Bratislave je celkom blízko, dá sa sem pohodlne dostať po diaľnici, a napriek tomu som tu ešte nikdy nebola, a to som teda musela napraviť! Keďže sme však nemali príliš veľa času, zamerali sme sa na to najpodstatnejšie – palác Esterházyovcov v centre mesta. K rozkošnému žltému barokovému palácu vás dovedú romantické úzke uličky mesta. Na ich konci nájdete bohatý areál, okolo zámku si môžete vychutnať kávu či obed v štýlovej reštaurácii či ochutnať miestne víno v krásnej vínotéke alebo sa prejsť po rozľahlom parku a predstavovať si, ako svoj čas kedysi trávili princezné a kňažné zo zámku.

Rodina Esterházyovcov patrila medzi najzámožnejšie šľachtické rody v Uhorsku a ich dedičstvo dnes nájdete nielen v Maďarsku, ale aj roztrúsené po celom Rakúsku. Práve v Burgenlande vlastnili hneď niekoľko prekrásnych palácov a hradov – okrem paláca v Eisenstadte ešte hrad Forchtenstein, zámok Leckenbach či luxusné vinárstvo Esterházy. V paláci Esterházy sa vystriedalo niekoľko prominentných majiteľov i hostí. Čo v ňom však najviac cítite dodnes je dotyk hudobného majstra Josepha Haydna, ktorý v Eisenstadte pôsobil vyše 40 rokov. Už pri vchode na nádvorie nás privítala vznešená hudba, ktorá sa niesla medzi historickými múrmi. Najprv som si myslela, že vychádza z vhodne umiestnených reprákov, predsa len, akustika v uzavretom dvore je naozaj dobrá… Až kým sme nezačali prehliadku paláca a nevošli do koncertnej sály, v ktorej kedysi dirigoval samotný Haydn. V bohato zdobenej barokovej sále s nebeskými freskami na strope si jeho hudbu niekedy vychutnávala aj Mária Terézia či mnoho panovníkov, šľachticov a „celebrít“ 18. storočia. Hudba, ktorú som počula dole na nádvorí vychádzala cez otvorené okná práve z Haydnovej sály. A jej krása a dokonalosť naozaj neboli výtvorom skvelej nahrávky a dobrej akustiky. Na pódiu práve cvičil miestny policajný orchester. Vraj ich tu nájdete takmer každý deň, a keď sa vám to podarí, garantujem vám zimomriavky na tele a dych berúci hudobný zážitok. Ak sa vám to náhodou nepodarí, v paláci pravidelne organizujú rôzne koncerty a festivaly venované Haydnovej tvorbe aj iným hudobným géniom. Viac o nich nájdete tu.

Haydnova sála

Celý palác je plný príbehov a poviem vám úprimne – pre mňa aj interiérovej inšpirácie. Také pestré, prekrásne a originálne ručne robené tapety, ako nájdete v týchto miestnostiach, sa nevidia hocikde. A nechajú vaše pekné kvetinové tapety doma blednúť závisťou. Hold, Esterházyovci biedou nikdy netrpeli a ich potomkovia zbierali inšpiráciu po rôznych kráľovských dvoroch naprieč Európou. Skvelým zážitkom je aj zachádzka do zámočnej kaplnky, kde na organe často hrával samotný Haydn.

V priestoroch zámku nájdete aj najväčšie múzeum vína v Rakúsku, výstavu venovanú Melinde Esterházy – maďarskej baleríne, ktorá po smrti svojho manžela kniežaťa Pavla Esterházyho zdedila celý rozprávkový majetok Esterházyovcov, vrátane tohto paláca. Na zámku a v meste si môžete pozrieť aj expozíciu venovanú Josephovi Haydnovi vrátane domu, kde žil a tvoril.

(outfit: overal – Primark, sandále – Deichmann)