Čo si zbaliť na výlet v meste?

Poznáte ten pocit, keď skoro ráno letíte na víkendový trip a o 22:00 večer ešte stále stojíte nad kufrom/príručnou taškou a stále neviete, čo si zabaliť? Chceli by ste aj svoje obľúbené šaty, aj tú peknú novú sukňu, no viete, že najpraktickejšie sú asi predsa len rifle a nejaké tričko. No to je zas celkom nuda a vy chcete mať z výletu naozaj pekné fotky, ktoré budete môcť doma každému ukázať. Teda neviem ako vám, ale mne sa toto deje zakaždým, keď niekde cestujem. Ale keďže moje cesty v posledných rokoch väčšinou boli práve „víkendovky“ a krátke výlety, najčastejšie tie mestské, postupne som sa v balení trochu zdokonalila, a rozhodla som sa teraz trošku poradiť aj vám.

Ak sa chystáte do Paríža, Londýna, Amsterdamu, Ríma či Bruselu, výber oblečenia na cestu nebude až taký ťažký. Bude tam zrejme podobné počasie ako u nás, možno s viac či menej zrážkami a slnkom. Horšie to už je, keď sa chystáte niekam do zimy, tam vám už treba zakaždým aj zimné oblečenie, ktoré vždy zaberie viac rozmýšľania i miesta. Letné výlety sú však najlepšie a najpriateľnejšie aj z pohľadu šikovného zbalenia sa do príručnej batožiny.

Čo budete určite potrebovať:

  1. Na prvom mieste sú POHODLNÉ TOPÁNKY. Môže to znieť jednoducho, no pre každého pohodlné topánky môžu znamenať niečo úplne iné. Mne táto voľba vždy zaberie najviac času, v spomienkach mám totiž nejeden výlet, kedy som denne prechodila desiatky kilometrov a nohy mi išli doslova odpadnúť. Od správnych topánok záleží, koľko toho budete vládať, no zároveň ich výber musíte prispôsobiť svojim výletníckym plánom. Ak ste viac kaviarenský, chill-outový typ ako ja, máte radi príjemné prestávky medzi objavovaním pamiatok a nechystáte sa loziť po kopcoch, skvelo vám padnú pohodlné nízke sandále. Nohy vám v nich budú stále dýchať, predídete nepríjemným otlakom zo zatvorených topánok a ak si do nich nalepíte i dobré gélové vložky, vydržíte v nich pokojne celý deň. Druhou možnosťou sú obľúbené tenisky, o ktorých viete, že vás určite neotlačia a ktoré budú aspoň trochu priedušné. V tých môžete vyliezť i na mierne kopce alebo si ráno zabehnúť v miestnom parku, ak to máte vo zvyku 😉
  2. Tašku, do ktorej vopcháte všetko potrebné. Ja som si v poslednej dobe veľmi obľúbila pekné ruksaky, s ktorými mám stále voľné ruky a vopchám do nich polovicu domácnosti. Skvelo padnú, ak sa rozhodnete mesto objavovať na bicykli, ako to mám rada ja, ale aj keď cestujete s deťmi alebo s psíkom. Na druhej strane si však v preplnených uliciach vždy musíte dávať pozor pred zlodejmi, ktorí sa vám do tašky na chrbte ľahšie dostanú. Ak sa chystáte do Londýna či Paríža, praktickejšou voľbou asi bude taška cez rameno, ktorú budete mať stále pod kontrolou a na dosah. Nezabudnite na dobré zapínanie a dostatok miesta napríklad na malú fľašu s vodou.
  3. Univerzálne oblečenie. V lete je výber oblečenia na výlet o poznanie jednoduchší ako v iných ročných obdobiach. Nemusíte sa báť veľkej zimy a baliť si kopec doplnkov, ktoré vás udržia v teple. Ak cestujete na niekoľko dní, a nechcete byť stále v tom istom, no zároveň potrebujete ušetriť miesto v kufri, mám pre vás jednoduché a štýlové riešenie zároveň. Hoci sama milujem šaty a sukne, zistila som, že na cestách bývajú nohavice často naozaj praktickejším riešením. Ani tie však nemusia byť nuda. Vyberte si farebný, zaujímavý kúsok, ktorý vás len tak ľahko neomrzí a ktorý sa bude dať kombinovať na veľa spôsobov. S nohavicami nebudete musieť riešiť, ako si elegantne sadnúť na obednom pikniku v parku, ani či môžete vyskočiť na bicykel alebo vyjsť na vyhliadku bez toho, aby vám bolo vidno pod sukňu. A namiesto množstva oblečenia stačí, ak si k týmto nohaviciam zbalíte zopár rôznych tričiek či topov – jedno biele, jedno vzorované, jedno inej farby. A tri skvelé outfity sú na svete! Okrem toho vám tieto nohavice navždy budú pripomínať skvelý výlet v tom krásnom meste ako originálny módny suvenír! Bonus, hm?
  4. Pokrývka hlavy. OK, ja na týchto fotkách nič na hlave nemám, to je pravda, no keď si vyčešem vlasy do drdola, mám pocit, že mi pokožku hlavy viac chránia vlasy a prežijem aj horúcejšie slnko. Keby som však vo vlasoch mala odhalenú cestičku, za pár hodín na slnku sa mi určite spečie, čo vám poviem. Ťahať však na cesty so sebou môj obľúbený klobúk býva naozaj otravné, keď mám cestovať lietadlom, vlakom či autobusom. Ako sa poznám, zabudla by som ho ešte niekde na letisku či na stanici. Preto som si zvykla viac používať šatky, ktoré sa dajú zaviazať rôznymi spôsobmi – na mašľu, do uzla, do turbana…

Dúfam, že som vám trochu pomohla a možno vás aj inšpirovala na váš ďalší výlet. Kde to bude zebričky? Napíšte mi! 🙂

I’m wearing:

trousers – MANGO via Answear.sk

top – Primark

sandals – MANGO via Answear.sk

backpack – second hand

earrings – Primark