Christmas Festivities

This week I couldn’t shake the feeling that Christmas is really near. It might have something to do with me drinking a raspberry punch (yum!) in a cafe in Bratislava and stopping by the Christmas markets… Anyway, since holidays are really coming, so are the Christmas parties and we must prepare! So here are some ideas from me. You’ll see more Christmas-y outfits from me soon, so stay tuned and find out more 🙂

December is probably the only month during the year when you can really go crazy with the bling. Glitter, gemstones and embellishments go a long way in festive outfits, so don’t bother with the thoughts that you might look like a disco ball. That’s the whole point! Disco balls are fun and Christmas season is all about fun, so pick the perfect dress, skirt or trousers with a cool blazer and enjoy your Christmas parties.

Tento týždeň sa akosi neviem zbaviť pocitu, že Vianoce sú naozaj blízko. Možno to má niečo spoločné s úžasným malinovým punčom, ktorý som pila v Gorile v Bratislave alebo mojou prechádzkou na vianočné trhy… Každopádne, keďže sú Vianoce blízko, nevyhneme sa ani nejakým tým príjemným vianočným povinnostiam – vianočným večierkom! Takže sa na ne musíme poriadne pripraviť, napríklad takýmito inšpiráciami, s ktorými som sa hrala celé popoludnie, tak dúfam, že sa vám budú páčiť 🙂 O vianočných inšpiráciách do šatníka i domácnosti ešte u mňa budete počuť, tak pozorne sledujte môj blog aj Facebook!

Cute „bling-bling“ dresses

Blue dresses

Pretty Pants

Winter White 

Christmas Accessories

1 – F&F
2 – F&F
3 – Primark
5 – Marks & Spencer
6 – Miss Selfridge
7 – H&M
8 – H&M