Big Galliano comeback

British fashion designer John Galliano hasn´t been on the fashion scene since the Dior let him go after his anti-semitic comments in 2011. Today, it seems, he´s confirming his big fashion comeback. Galliano is making his way back into the bussiness in Oscar de la Renta´s studio in New York, where he´s preparing a new collection for the New York Fashion Week. Can´t wait? Me neither! „John and I have known each other for many years and I am a great admirer of his talent,“ de la Renta said for vogue.co.uk. „He has worked long and hard on his recovery and I am happy to give him the opportunity to reimmerse himself in the world of fashion and reacclimate in an environment where he has been so creative.“
It seems Galliano is ready to get back on the fashion train. I don´t know about you, but I´m always ready for Galliano when it comes to design. Maybe he could be more careful with the alcohol and his speeches this time, though. 

Britský dizajnér John Galliano sa z módnej scény vytratil v roku 2011, keď ho francúzsky módny dom Dior vyhodil za jeho antisemitské poznámky v parížskom bare. Dnes sa však zdá, že je známy návrhár pripravený na svoj veľký comeback. Galliano sa do módneho biznisu vracia vďaka štúdiu Oscara de la Rentu v New Yorku, kde pripravuje svoju novú kolekciu na New York Fashion Week. Nemôžete sa dočkať? Ani ja nie!
„John a ja sa poznáme už roky a ja veľmi obdivujem jeho talent,“ povedal Oscar de la Renta pre vogue.co.uk. „Na svojom zotavení pracoval dlho a ťažko a ja som šťastný, že mu môžem dať príležitosť vrátiť sa do sveta módy a znovu sa aklimatizovať v prostredí, kde bol taký kreatívny.“
Vyzerá to tak, že Galliano je naozaj späť. Neviem ako vy, ale ja som na jeho dizajny stále pripravená. Možno by si tentokrát ale mohol dať väčší pozor na jazyk a alkohol:)

The last two haute couture John Galliano collections for Dior confirm there is no one like him. Feast fot the eyes.