Beauty and Wine

So súťažami krásy mám, úprimne povedané, akýsi love-hate vzťah. Niekoľko rokov som o Miss Slovensko pravidelne písala, takže som si baby aj ľudí v tíme celkom obľúbila a viem, že súťaž si všetci celkom užívajú a robia ju s najlepšími úmyslami. Tiež viem, že Miss Slovensko pomáha na niekoľkých frontoch a každá kráľovná krásy si vždy vyberie niekoľko dobročinných tém, ktorým sa dlhodobo venuje, čo je naozaj skvelé. Na druhej strane si stále myslím, že idea hodnotenia žien na základe ich mier či vonkajšej krásy je trochu zastaraná a nesmierne sexistická, hoci my ženy do nej často najrýchlejšie spadneme („Videla si, aký mala veľký zadok? Taký outfit by so svojou postavou naozaj nemala nosiť… “ a pod.).

Vysoká koncentrácia krásnych a pozitívnych vecí je však veľmi atraktívna a ani ja často neodolám. Viem, že väčšina dievčat svoju účasť v súťaži krásy využije na pozitívne veci a že ich vonkajšia krása často odráža i dobré srdce a množstvo vedomostí v hlave (krása a dobré srdce vám už totiž dnes samotné veľmi nepomôžu). Tak som sa tento rok rozhodla pozvať prijanie na výlet a spoznať trochu aktuálne finalistky Miss Slovensko v tom najlepšom možnom prostredí – vínárstve Hubert J. E. v Seredi. Gastronomické výlety a výlety za vínom zbožňujem, a keďže na akejkoľvek oslave u nás doma nemôže chýbať ani môj obľúbený Hubert DeLuxe, bola som naozaj rada, že konečne môžem ísť aj po jeho stopách. S najkrajšími ženami na Slovensku v pätách.

Šumivé víno Hubert bolo v 19. storočí prvým vínom typu šampanského, ktoré sa kedy vyrobilo mimo územia Francúzska. I keď sa so vznikom značky Hubert spájajú rôzne romantické legendy, pravda o jeho príbehu je o niečo prozaickejšia. Prvé šumivé víno v Bratislave vzniklo v roku 1825 vo fabrike Johanna Fishera a Michaela Schonbauera. K jedinečnému podniku na výrobu vína sa neskôr pridala rodina Hubertovcov, po ktorých sa cca od roku 1877 volala i celá fabrika. Na etikety fliaš pribudol cisárom udelený erb Hubertovcov a vedenie firmy prevzal Johann Evangelista Hubert (Hubert J. E.). Ten však vo veľmi mladom veku 33 rokov onedlho na to zomrel a vedenie v spoločnosti po ňom prevzala manželka Paulína. Hubert tak bol určite jednou z historicky prvých spoločností v celom našom regióne (a možno i v celej Európe), ktorý dlhé roky prekvital pod vedením šikovnej a schopnej ženy-majiteľky! Šumivé víno z Bratislavy sa v najbližších desaťročiach vyvážalo do celého sveta, Hubert sa dokonca stal dvorným dodávateľom vína Rakúsko-uhorskému cisárovi.

Po prvej a najmä druhej svetovej vojne však Hubertovcom zostali len vyrabované sklady a firma stála na pokraji zániku. Potom prišlo znárodnenie, Hubertovi dediči boli odsunutí bokom a fabriku na víno štát presťahoval do Serede, kde ju nájdete dodnes. Pod vysokou stenou s výrazným známym logom Hubert J. E. nájdete výrobné miestnosti plné modernej techniky, laboratóriá, ktoré zaručujú najvyššiu možnú kvalitu vína i miesta, kde šumivé víno dozrieva do našej obľúbenej podoby. Priestormi vinárstva nás previedla hlavná someliérka spoločnosti pani Vajcziková, ktorá vínu rozumie snáď ešte lepšie ako ľuďom. V chladných výrobných halách som bola vďačná za môj kabát, no najmä za pohodlné topánky – hlavne keď som si ich porovnala so „zabijackými“ lodičkami finalistiek Miss Slovensko 2017.

Mojou najobľúbenejšou zastávkou boli miestnosti s obrovskými nádržami, v ktorých víno pomaly dozrieva. Medzi kovovými nádobami a holými stenami sa ozývala hlasná klasická hudba, ktorá celému priestoru dodávala úplne inú atmosféru. Hudba v takýchto pracovných, funkčných priestoroch nie je práve bežná a tá vážna už vôbec nie, tak som sa riaditeľa firmy spýtala, či tu majú veľkých fanúšikov klasických melódií. Na moje počudovanie tu však hudba vôbec nebola pre ľudí. Púšťajú ju totiž vínu. Vínne kvasinky si vraj ich výber pochvaľujú a teraz testujú, či kvalitná hudba bude mať na víno podobne pozitívny efekt ako napríklad na zvieratá. Vínne kvasinky sú vraj predsa tiež živé organizmy.

Výroba a dozrievanie šumivého vína sa podstatne líši od klasických vín. Nedozrieva v hlbokých pivniciach a ani sa nevyrába podobnou technikou. Tradičná metóda sa dodnes nelíši od tej, ktorú používali starí mnísi na výrobu slávneho Dom Perignon, tie modernejšie zas vraj pôvodné techniky trochu zjednodušujú a prispôsobujú na väčšiu produkciu. Jedným z najzaujímavejších krokov vo výrobe šumivého vína je pretriasanie fliaš, v ktorých víno dozrieva, aby sa vínne kvasinky presunuli bližšie k hrdlu fľaše. V miestnosti plnej fliaš sme si tiež mali dávať extra pozor, pretože vo fľašiach je obrovský tlak a niekedy sa stane, že fľaša jednoducho vybuchne. Práve v tejto miestnosti som tiež na chvíľu našim Misskám trochu závidela, keď každá z nich dostala do ruky špeciálnu fľašu Huberta venovaného práve jej. Dievčatá svoje fľaše trpezlivo popodpisovali a už sa len tešili, ktorá z nich vyhrá na finále plnú vaňu chutného vína. Ja som sa zas tešila domov, na môj milovaný gauč a pohár vychladeného „šampanského“.