Back to the Future

Novinársky a blogerský život má kopec výhod, nebudem vám klamať. Naše pracovné hodiny sú absolútne nevyspytateľné a hladiny stresu niekedy vyššie ako by sme zvládali, nikto z nás asi tak skoro neodpadne od bohatstva a nezarobí na jachtu pri mori, no sú dni, keď si všetci musíme pripustiť, že naša práca je naozaj, seriózne cool. Ja mávam takéto momenty celkom často a svoje šťastie si naplno uvedomujem, verte mi. Keď som do schránky dostala pozvánku na akciu BMW Electric Now Tour 2017, kde sme si mali vyskúšať jazdu na elektromobiloch a hybridoch a zistiť o nich čo najviac informácií, jasné, že mi hneď zasvietili oči pri pomyslení na vyblýskanú i8. Ak mám byť ale úprimná, neverila som celkom, že by mi BMW naozaj dovolilo šoférovať toto superauto, najdrahšie, na akom som kedy išla a možno aj pôjdem…

… A ani netušíte, aká som bola šťastná, keď som zistila, že som sa mýlila! Electric Now Tour sa konala na menšom okruhu Slovakia Ringu v Orechovej Potôni, kde som bola prvýkrát, keďže moja kariéra motoristickej novinárko-blogerky sa ešte len rozbieha, však. Celkom rýchlo som zistila, že som vo veľkej partii chlapov jediná žena (okrem šarmantných hostesiek), takže som sa hneď cítila ako doma 😀 S chalanmi som vždy viac rozumela, tak čo. V mojom ovocníčkovom letnom outfite som medzi nimi celkom svietila, no myslím, že trvalo dobrú chvíľu, kým si aj kolegovia novinári uvedomili, že s nimi naozaj pôjdem aj jazdiť 🙂 Program sme mali rozdelený do 4 častí – najprv sme si išli vyskúšať malé šikovné a pre mňa nesmierne futuristické BMW i3, potom moje vysnívané auto, nádhernú i8, potom nám odborníci z BMW urobili miniprednášku o elektromobilite v ich flotile a nakoniec sme si mali užiť scénickú jazdu s novými hybridnými modelmi BMW X5, 7, 5 a 2.

Na okruhu, ani na cvičnej jazde medzi kužeľkami som nikdy v živote nebola. Ako správny fanúšik Top Gear a Formuly ich mám napozeraných dosť, tak teoretické skúsenosti by boli, naživo je to ale oveľa väčšia zábava! S BMW i3 mám taký zvláštny vzťah. Keď som ju videla prvýkrát ešte pred pár rokmi, úprimne poviem, že som nechápala, ako mohlo BMW vyrobiť tak škaredé autíčko 😀 Neskôr som ale zistila, že sa mi vlastne aj celkom páči, že ono nie je ani tak škaredé ako iné, unikátne. A keď som prvýkrát videla jeho interiér, zamilovala som sa úplne. i3 je asi najekologickejšie auto, aké nájdete na trhu, aj keď jeho cenovka (začína na niečo vyše 36 000 eur) vás v prvom momente zaskočí. Skrývajú sa za ňou však také úžasné technológie a toľko vývoja, že vám to zoberie dych. Celá jeho nosná štruktúra je vyrobená z pevných, no veľmi ľahkých uhlíkových kompozitov (karbónu), čo mu zaručuje asi o 300 kg nižšiu hmotnosť ako u jeho konkurenčných elektromobilov. Exteriér auta je vyrobený z termoplastov zosilnených sklenenými vláknami. Ak by sa plast pri náraze poškodil, mal by sa dať pomerne jednoducho vymeniť, celé auto je totiž jedna zábavná malá skladačka. Navyše, každé BMW i3 je vyrobené z množstva recyklovaných a udržateľných materiálov – v každom je použitých aspoň 27 zrecyklovaných PET fliaš a niekoľko plechoviek, vo vnútri je použité eukalyptové drevo či ovčia vlna z ovečiek, ktoré chovajú v areáli továrne BMW v Lipsku.

*Tip na výlet pre autmobilových nadšencov: Ak by ste sa chceli previezť do továrne BMW v Lipsku, môžete sa tam nahlásiť a ísť si naživo pozrieť celý proces výroby i3 (zadarmo) 🙂 Ja nad tým silno rozmýšľam…

i3 však nie je len dizajnová vychytávka. Jazdí sa na nej naozaj super, najmä v úzkych mestských uličkách. Zaparkujete ju neskutočne jednoducho, zmestí sa asi všade a čo je na tom najlepšie, po meste v nej môžete chodiť prakticky zadarmo. Problém príde, ak by ste ju mali ako jediné auto a potrebovali by ste ju na dlhšie trasy, keďže dojazd v tej najvyššej verzii je do 300 km, v nižších o dosť menej. Čo ma však zaujalo je, že napr. v Česku od začiatku predaja i3 ponúkali zákazníkom možnosť zadarmo si požičiať iné BMW na dovolenku aj na niekoľko týždňov, hoci to takmer nikto nevyužil (ľudia si i3 zväčša kupujú ako druhé auto do domácnosti). Čo ma na i3 prekvapilo je neskutočné zrýchlenie (batérie zaberajú na rozdiel od tradičného motora okamžite), silné brzdy, ale aj fakt, že i3 začne brzdiť sama vždy, keď dáte nohu dole z plynu. Chce to trochu zvyku, že vám auto nerobí klasický dojazd, ale dáva to zmysel najmä z hľadiska rekuperácie energie. Zaujímavé by bolo najmä vyskúšať si to v bežnej premávke.

Túto časť programu mi asi budú viacerí nadšenci automobilov všetkých druhov trochu závidieť a poviem vám, závidím si aj ja sama. Poznáte ten pocit, keď je vám tak super, že si až sami závidíte? Tak toto bolo ono. Kto by si nechcel aspoň raz v živote vyskúšať jazdu na aute ako je BMW i8? Pre mňa je tento športiak v rovnakej kategórii ako Ferrari či Bentley, a je mi jedno, či tam podľa tabuliek aj naozaj patrí. S cenou od 138 250 eur nikdy nebude masovým autom, vyzerá ako vesmírna formula a keď si doňho sadnete, cítite sa ako hollywoodska hviezda. Aspoň teda ja som sa určite cítila. Vôbec by mi nebolo divné, keby okolo mňa zrazu na rovnakom aute prefrčal Justin Bieber, s ktorým by sme si na križovatke pochválili výber farby (moje bolo modré) 🙂 i8 sme si skúšali len na malom okruhu, čo mi ale vôbec neprekážalo a užívala som si každú sekundu na 200%. i8 na rozdiel od i3 nie je čistý elektromotor, jeho baterky dopĺňa spaľovací benzínový motor, ktorý z tohto športiaku urobil taký rýchlejší, agilnejší, silnejší plug-in. Keď pod nohami začujete prvé zavrčanie motora, je to taký energy boost, že vám endorfíny vyskočia vyššie ako v prvý deň prázdnin.Moja tvár nestačila na môj obrovský úsmev a od radosti som skákala ešte aj keď som z auta vyšla von (na počudovanie našich milých inštruktorov v modrom, ktorí sa na mne asi celkom bavili). Ale čo môžete robiť? Voziť sa na takýchto autách, ešte aj v bezpečnom prostredí je ako ísť na všetky najlepšie atrakcie v Disneylande. Taká dospelácka verzia. Btw, vraj je ten zvuk motora falošný a robia ho repráky, čo je pri elektromobiloch dnes celkom bežné – pravda je, že som si to vôbec nevšimla a vzbudzoval u mňa úplne skutočné zimomriavky, takže je to jedno. Inak, keď sa na to auto pozriem, nechce sa mi veriť, že je na trhu už 3 roky – stále vyzerá ako vizionársky koncept z budúcnosti!

O elektromobiloch a hybridoch BMW som toho zistila toľko, že by som vám mohla písať do rána. Nikomu sa dnes ale nechce veľa čítať, tak sa nehanbite a pokojne mi napíšte, ak budete chcieť vedieť niečo konkrétne alebo zistiť, ako sa mi v ktorom aute jazdilo 🙂 Na okresných cestách okolo Orechovej Potône som si neskutočne užila cestu v novej BMW 7 (moja premiéra, wau), BMW 5 (ktorú som poznala z našej spoločnej cesty do Tatier a je mi za ňou veľmi smutno) a X5, všetky v hybridných verziách s označením iPerformance. Fungujú trochu inak ako hybridy, ktoré som skúsila doteraz (nebolo ich veľa), takže to bol pre mňa naozaj zážitok. Keď raz budem veľká, verím, že takéto autíčko nám bude robiť spoločnosť (alebo i8, nedbám).

hore: interiér BMW i3

dole: BMW i8

elektrický mód v BMW 7 iPerformance

Futuristické stretnutie S hudbou vesmírnou 🙂 (a zástupcom BMW Slovensko)

Foto: BMW Slovensko, moja maličkosť (tie mobilové)

Outfit: nohavice – Primark, tričko – Reserved, náhrdelník – Reserved, topánky – GATE, kabelka – Deichmann, náušnice – Six