Ako byť úspešný

Ak si pamätáte, raz som vám tu písala blog o freelancovaní a o tom, čo všetko takáto práca obnáša. Samozrejme, nie som žiadny expert, to ani zďaleka, no freelancujem už asi 8 rokov a popravde, keď som študovala, nemala som ani poňatia, že sa takto dá živiť aj full-time. Zatiaľ sa mi to ako-tak darí (tfuj tfuj), i keď na práci v médiách zrejme nikdy nezbohatnem 🙂 Práve teraz však prichádza zrejme moje najťažšie obdobie v roku, ktoré podľa mňa v rôznych obdobiach zažíva veľa z nás, a tak som sa rozhodla, že vám o tom aspoň napíšem. Neviem totiž ani zďaleka, čo ma v práci tento rok čaká, nie som si istá, či to zvládnem s financiami či s časom a pravidelne začínam spochybňovať, či som sa rozhodla správne 🙂 Toto obdobie väčšinou do niekoľkých týždňov pominie a zas budem v pohode, no zatiaľ vás budem trochu otravovať aspoň tu.

Viete, dokonalosti na internete mám už trochu plné zuby. Z každého rohu na mňa vyskakujú „zaručené“ tipy, ako zbohatnúť pomocou sociálnych sietí, ako si užívať luxusný život s prácou z domu na Bali či ako ľudia zarobili svoj prvý milión pred tridsiatkou. Ruku na srdce, koľko takýchto hyper úspešných mladých ľudí poznáte? A koľko poznáte takých, ktorí sa snažia, pracujú, sú kreatívni, snažia sa uživiť a pritom si budovať rodinu, starať sa o deti, o partnerov, o rodinu… Presne tak. Ja poznám iba tých druhých. I keď aj mne sa občas stane, že ma príbehy tej prvej skupiny demotivujú a deprimujú. Vždy sa pritom cítim, že nerobím dosť pre úspech, že nie som dosť šikovná, že zarábam málo peňazí, že to v tomto svete nezvládnem, že nie som dosť priebojná, originálna, pekná, dokonalá… Niekedy ma takéto mini depresie chytajú pri pohľade na pracovný úspech iných, inokedy keď sa na mňa hrnú desiatky fotiek tehuliek a bábätiek na Facebooku.

Naši rodičia si to podľa mňa stále neuvedomujú, no na našu generáciu je vyvíjaný obrovský tlak. Musíme veľa zarábať aj s minimálnymi skúsenosťami, pretože náklady na bývanie a ako-tak komfortný život sú obrovské, a to platí aj keď nemáte živnosť alebo vlastnú firmu. V tom druhom prípade sa tlak a stres iba znásobí. Okrem toho musíte minimálne do tridsiadky začať seriózne riešiť aj rodinný život, vydať sa, oženiť sa, vyrobiť dieťa, starať sa oň, možno skúsiť aj ďalšie, kým sa dá. No nie každý z nás „pasuje“ do rovnakej škatuľky. Niekto nemá obrovské podnikateľské ambície a chce žiť iba spokojný, normálny život. Iný zas netúži tak skoro po rodine, i keď mu už môžu tikať biologické hodiny. Niekto si zas ani po 30-tke nenašiel dobrého životného partnera a odmieta sa uspokojiť s prvým, čo príde, len kvôli veku. Existuje len jediné, čo platí pre nás všetkých – zákony, dane, odvody a hypotéky.

Už roky môjmu drahému rozprávam o tom, ako sa raz „naštvem“ a napíšem knihu o tom, ako byť úspešný. Veď takú už tu písal skoro každý 😀 Naozaj, čo je na tom ťažké? Pekné frázy, motivačné drísty, pár inšpiratívnych nič nehovoriacich citátov, niekoľko super skutočných príbehov ľudí, ktorí zmenili svet. Problém je, že práve takéto knihy, články a príbehy zostávajú často iba na papieri, nie v skutočnom živote. Vaša cesta bude totiž na 99,9% úplne iná od tej, ktorú mali v živote Sergey Brin či Elon Musk. A nikto si s problémami na vašej ceste nebude vedieť poradiť tak dobre, ako vy sami.

Skutočné šťastie sa podľa mňa skrýva v tom, keď cestu za ÚSPECHOM zmeníme na cestu za SPOKOJNOSŤOU. Pokojom v duši. Je to veľmi zložité a ani sama som to zatiaľ úplne nedokázala a občas sa naozaj naháňam za svojím menom v novinách či lajkamina Instagrame, no snažím sa hovoriť si to stále častejšie. Spokojnosť totiž pre každého znamená niečo iné. Niekto je naozaj spokojný, keď precestuje celý svet a urobí si dokonalé fotky v Maroku, na Bali či na Kube. Iní ľudia sú spokojní aj v pohodlí domova, so svojimi najbližšími, s dobrou domácou polievkou a pár eurami na účte v prípade núdze, ktoré neminuli na letenky. Alebo hľadáme kúsok radosti a spokojnosti v maličkostiach a momentoch, za ktorými nemusíme chodiť ďaleko a nestoja ani veľa peňazí. V pohári vína, ktorý si vychutnáme spolu s dobrým rozhovorom s kamoškami, na detskom ihrisku s našimi najmenšími, pri polnočnej prechádzke prázdnym zasneženým parkom… Áno, aj tie lajky na Instagrame vedia občas potešiť a pracovný úspech tiež, no naháňanie sa za nimi aj cez mrtvoly a všetok stres a strach z neúspechu, ktorý k nim vedie, za to často nestojí. Viete, čo sa skrýva za perfektnou dokonalou fotkou na blogu či sociálnych sieťach? Čas strávený na jednom „dokonalom“ mieste s tlupou fotografov a asistentov, neskôr za počítačom pri Photoshope a pri písaní a plánovaní postu, na ktorý musíte vedieť presne kedy, ako a s čím ho publikovať, aby mal úspech. Prípadne veľa hundrania od vášho „insta-husbanda“, ktorý sa obetuje a snaží, aby ste sa vy mohli cítiť výnimočne a dokonalo na nejakom obrázku. Všetok tento čas ste pritom mohli stráviť radšej spolu, v objatí, v láske, v pokoji a niekde, kde by ste si čas užili obaja.

Podobne je to i s workoholizmom, ktorý sa už vlastne stal štandardom. Nedaj bože, aby sa ti dnes nechcelo zostať v práci do večera, prečo si taký lenivý? Ty nič nechceš v živote dokázať? Minule som čítala skvelý článok, kde sa odborníkov pýtali, či má veľa hodín v práci pozitívny vplyv na efektivitu či úspech. Top manažéri amerických gigantov sa totiž viackrát vyjadrovali, že spia len 4-5 hodín denne, robia aspoň 12 hodín na deň a vlastne nemajú žiaden voľný čas. Áno, ak budujete obrovskú medzinárodnú firmu, ktorá vás pravdepodobne potom uživí do konca života, samozrejme, že si radi privstanete a robíte, koľko treba. No zostávať v práci za každú cenu len z princípu? Všetci odborníci sa zhodli, že je to čistá hlúposť. Keď pracujete dlhšie ako 8-10 hodín, vaša produktivita prudko klesá. Ja sama na sebe poznám, že dokážem síce pár dní potiahnuť 10-12 hodinový režim, no potom som ďalší týždeň nepoužiteľná. Normálne pracujem na plné obrátky tak 6 hodín denne, zvyšok sa viac menej preflákam či motám.

Takže, moja rada pre vás znie: Nie, nie je neúspech, že ste do 30-tky nezarobili svoj prvý milión. A je úplne v pohode, ak ešte nie ste vydatá/ženatý alebo nemáte dieťa, ak po ňom ešte netúžite. Ak sa vám niečo podarí, radujte sa z toho. Aj fakt, že 5 dní v týždni vstanete do práce a urobíte si ju dobre, je veľký úspech, pamätajte si to. Najväčším úspechom v živote je však žiť tak, aby sme si na konci nemali čo vyčítať. Buďte dobrí k ľuďom okolo seba, majte otvorenú myseľ a srdce, dbajte na spravodlivosť a bojujte za ňu, keď máte príležitosť. Snažte sa o lepšiu budúcnosť pre ďalšie generácie a to nielen tým, čo im raz necháte na účte. Milujte ľudí, zvieratká, prírodu, angažujte sa v komunite okolo seba, robte veci, ktoré máte radi. Ja sa v tom budem snažiť ísť s vami najlepšie, ako budem vedieť.

Outfit: bunda – Cellbes, šaty – Cellbes, topánky – Deichmann, šál – Answear.sk, okuliare – Neovízia