A Trip to Trieste

I can’t believe it’s been so many months since I took my last trip. The time flies so quickly that it took me a while to tell you this story, but, you know, I hope it’ll be worth waiting for 🙂

Do you love coffee? A simple question that would later determine if the Italian port city of Trieste will only be another holiday destination for you or a dreamy place you’ll want to visit again as soon as possible. The thing is, Trieste, a beautiful historical port by the Adriatic Sea, on the border of Slovenia and Italy, is all about coffee. It has been for centuries, in fact. And it’s here that I fell in love with espresso as well.

As you might know if you read my blog regularly, I write for a website dedicated to all coffee lovers called Kavickari.sk. The ironic thing is that I’ve never been a big coffee drinker myself, although coffee has always been the first thing I smelled when I woke up at my parent’s. Somehow I just didn’t learn to appreciate the taste, I suppose. This all changed when I learned that I would be going for a work trip to Trieste, to see where the great European espresso comes from. I love trips like this, where I get to see the whole picture and get to the bottom of things, so Trieste sounded very exciting to me.

When Simon, our tour guide and the biggest coffee enthusiast I know, Ondro, my photographer and I came out of the green hills on the Slovenian/Italian border, we were greeted by an incredible sight. Trieste lies happily by the deep blue sea, minding its own (significant) business, while the whole world just flies by. We were taken trough the old, fun, narrow streets to the historical city center, where the number of the coffee bars and cafes is matched by the number of colourful Vespa scooters. Every time I find myself in a city like this, I realise why car factories need to make so many tiny cars and who actually buys them – you could never drive (and especially park) an SUV down here. After our first welcome espresso at a typical Italian bar on the corner (game automats, a couple stools, no design at all, but a PERFECT coffee) Simon took us to see his friends at the Bazarra HQ. Bazzara is a family coffee brand, one of the many roasting and exporting coffee from the port of Trieste. And one of the most stylish, judging by their offices and owners.

It took me 26 years and a professional coffee tasting done by a charming Italian to fall in love with espresso. But when the handsome Mauro explains how robusta is different from arabica and how the different tastes and smells can compliment each other, what can you do? We tasted about 10-15 different types of espresso, learned how to prepare it on a big coffee machine and most importantly, how to savour it. Because, according to people of Bazzara, espresso is the work of art. Oh, and you can find the meaning of life in a cup of coffee, too.

You can smell coffee everywhere you go in Trieste. The city was adorned by intellectuals, students and artist from all over the world in the past and when I walked the artistic streets, I think I really understood why. Trieste is the perfect place to just sit and enjoy the life. Think about the universe, study people and let your imagination run wild, while sitting in an open-air cafe at a big square, looking at the waves of the Adriatic Sea, the boats coming to the port and people passing by. Being in the moment. Even though I was working the whole time, that’s the vibe I got from Trieste wherever I went. In such a beautiful place, you can’t do anything but enjoy your „dolce vita“ with a cup of hot espresso, a big sweet gelato and an amazing pizza afterwards.

——————————————————————————————————————————————-

Nechce sa mi veriť, že už prešlo toľko mesiacov, odkedy som bola na poslednom poriadnom výlete. Ten čas beží tak rýchlo, že som napísanie tohto článku odložila nakoniec asi o 3 mesiace, ale viete čo, dúfam, že aspoň bude stáť za to čakanie 🙂

Máte radi kávu? Táto jednoduchá otázka totiž určí, či by talianske prístavné mesto Terst (Trieste) bolo pre vás iba ďalšou peknou dovolenkovou destináciou alebo mestom vašich kávičkárskych snov, ktoré budete chcieť čo najskôr navštíviť znova. Terst, prekrásny historický prístav pri Jadrane, na hranici Talianska a Slovinska, je totiž celý o káve. Nezmenilo sa to už niekoľko storočí. Je to tiež miesto, kde som sa do espressa zaľúbila aj ja.

Ako ste si možno všimli, ak môj blog čítate častejšie, píšem aj pre chutný kávičkársky web Kavickari.sk. Je v tom však malá irónia, pretože ja sama som nikdy nebola veľkou milovníčkou kávy, aj keď espresso bolo stále prvou vecou, ktorú som doma zacítila, keď som sa zobudila. Napriek tomu, že ho zbožňuje celá moja rodina mi však espresso nikdy veľmi nezachutilo, sama neviem prečo. Asi mi v ňom chýbala tá poézia, ktorú som objavila práve v Taliansku. Všetko sa totiž zmenilo, keď som zistila, že v októbri pôjdem na pracovný výlet do Terstu, aby som na vlastné oči videla, odkiaľ pochádza naše voňavé európske espresso. Takéto výlety naozaj zbožňujem, dávajú mi jedinečnú príležitosť vidieť, ako niečo vzniká či spoznať ľudí, ktorí za tým stoja. Terst teda pre mňa znel viac než lákavo.

Keď sme so Šimonom, naším sprievodcom a najväčším kávovým nadšencom, akého poznám a Ondrom, naším fotografom, vyšli spomedzi zelených kopcov na hranici Slovinska a Talianska, privítal nás hádam ten najkrajší výhľad, aký poznám: na smaragdové more. Trieste leží v pokojnej zátoke pri modrom Jadrane a stará sa o svoje (prevažne obchodné) záležitosti, kým zvyšok sveta jednoducho pláva okolo. Do starého mesta nás priviedli úzke, historické uličky, v ktorých som rýchlo pochopila, prečo svet potrebuje toľko maličkých áut. Množstvo kaviarní a barov v historickom centre Terstu vyrovnalo iba množstvo perstrofarebných skútrov Vespa (lebo Taliani všetko robia so štýlom), ktoré tu majú každodennú exhibíciu. S mohutným SUV by som sa v tomto meste naozaj ani nepohla.

Po našom prvom privítacom espresse v typickom talianskom bare na rohu (s hernými automatmi, zopár barovými stolíkmi, milým baristom a PERFEKTNOU kávou) nás Šimon zobral na návštevu k jeho priateľom do centrály kávy Bazzara. Bazzara je rodinnou kaviarenskou firmou, jednou z mnohých, ktoré kvalitnú kávu z celého sveta menia v Trieste na umelecké dielo a vyvážajú ju do celej Európy. Bazzara je tiež jednou z najštýlovejších, súdiac podľa jej priestorov a ľudí, ktorých sme tam stretli.

Trvalo mi celých 26 rokov, plus jednu profesionálnu ochutnávku kávy, vedenú veľmi šarmantným Talianom, aby som prišla na chuť espressu. Keď však fešák Mauro vysvetľoval, ako sa robusta odlišuje od arabicy a ako sa rozličné chute a vône spájajú, aby vytvorili vzácnu symfóniu (jeho slová), čo iné vám ostáva? V Bazzara akadémii sme ochutnali asi 10-15 vzoriek espressa (najviac za celý môj doterajší život), naučili sme sa, ako pripraviť dokonalú kávu na profesionálnom stroji, no hlavne ako si ju najlepšie vychutnať. Pretože, ako hovoria bratia a majitelia Bazzary, espresso je umeleckým dielom. Oh, a v jednej šálke kávy dokážete vraj objaviť celý zmysel života.

Kávu v Terste cítite všade, kde sa objavíte. Mesto na pobreží Jadranského mora si v minulosti obľúbilo množstvo intelektuálov, umelcov a študentov a keď sme sa prechádzali po uličkách, ktoré akoby vyskakovali z talianskych fresiek, vôbec som sa im nečudovala. Trieste je dokonalým miestom na vychutnávanie života. Môžete tu rozmýšľať o vesmíre, študovať ľudí a rozvíjať svoju predstavivosť, zatiaľ čo si budete vychutnávať krásne počasie (kým znova náhle nezaprší) v otvorenej kaviarni na námestí, obdivujúc pokojné vlny mora okolo prístavu. Môžete si tu vychutnať každý moment. A hoci som ja celý čas pracovala, toto je pocit, ktorý vo mne Terst zanechal. Na takomto prekrásnom mieste jednoducho nemôžete chcieť robiť nič, iba si užívať svoj „dolce vita“ so šálkou horúceho espressa, veľkým sladkým gelatom a perfektnou pizzou.

IMG_0282

IMG_0280

IMG_0290

IMG_0279

IMG_0276

IMG_0250

IMG_0233

IMG_0229

IMG_0207

IMG_0205

Our photographer Ondro and me

 

 

 

 

IMG_0182

IMG_0174

IMG_0171

IMG_0165

IMG_0160

IMG_0156

IMG_0144

IMG_0142

IMG_0140

IMG_0130

IMG_0129

IMG_0072

IMG_0066

Mauro Bazzara and me during our „coffee academy“

 

IMG_0063

IMG_0062

IMG_0059

I took a trip to Italy for me to learn that it’s actually OK to add sugar to your espresso. It can even accentuate the taste.

 

IMG_0041

IMG_0027

IMG_0024

IMG_0021

IMG_0017

IMG_0009

 

Photos by Ondrej Bobek for Kavickari.sk